Çinliler tarih değiştirdi

Çin Halk Cumhuriyeti, Artistik Patinaj'da Rusya'nın neredeyse yarım yüzyıl süren hakimiyetine son verdi.

16.02.2010 - 09:55

Çinliler tarih değiştirdi

Rus sporcular, Olimpiyat Oyunları Artistik Patinaj yarışmalarında 46 yıldır ilk kez çiftler şampiyonu olamadı. Buna Çin Halk Cumhuriyeti'nden Shen Xue ile Zhao Hongbo izin vermedi.


Rus sporcular, 1964'ten beri düzenlenen 12 Kış Olimpiyatı’nın tamamında, Artistik Patinaj'da çiftler şampiyonu olmayı başardı. Bu geleneği Vancouver'da, Shen Xue ile Zhao Hongbo bozdu. Çin, Vancouver Kış Oyunları'ndaki ilk altın madalyasını Artistik Patinaj çiftler serbest programı sonunda elde etti. Shen ile Zhao, Kış Oyunları'nda üst üste 2 kez üçüncülükle yetindikten sonra, altın madalya kazanma hedefiyle emeklilik kararından vazgeçmişti. 3 kez de Dünya Şampiyonu olan çift, toplam 216.57 puanla hedefine ulaştı. Çinli patenciler ülkelerine çifte mutluluk yaşattı. Bir başka Çinli ikili, Pang Qing ile Tong Jian 3.26 puan farkla podyumun ikinci basamağına çıktı. Almanya adına yarışan Aliona Savchenko-Robin Szolkovy çifti ise bronz madalya aldı.

SNOWBOARD’DA NEFES KESEN FİNAL

Amerika Birleşik Devletleri,  Snowboard'da bir kez daha üstünlüğünü kanıtladı. Seth wescott, Snowboard Cross'ta şampiyonluk unvanını korudu.
Vanocuver'daki erkekler Snowboard Cross büyük finali, kıyasıya mücadele ile geçti. 2006 Torino Kış Oyunları'nda bu spor dalında verilen ilk olimpiyat madalyasının sahibi olan Seth Wescott, yine ilk sırayı aldı. Ancak Wescott'ın bu başarıya ulaşması kolay olmadı.

Amerikalı sporcu, yarışa 4 kişilik grubun en arkasında başladı. Takım arkadaşı Nate Holland'ın parkurun ortalarında dengesini kaybetmesiyle elde ettiği avantajı iyi kullandı. Son kısımda ise ev sahibi sporculardan Mike Robertson'ı burun farkıyla geçti. Robertson kanadalı izleyicilere bir gümüş madalya daha hediye etti. Fransız Tony Ramoin ise bronz madalyanın sahibi oldu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...