Çizgi tartışmasına çözüm aranıyor

Dünyada futbolun kurallarını belirleyen International Board, yarın yapacağı toplantıda, iki önemli konuyu görüşecek. Gole giden adamı faulle durduran oyuncuya kırmızı kart gösterilmesi ve gol kararı için teknolojiden yararlanılması ile ilgili değişiklikleri gündemde.

Haberler - Ntvspor 05.03.2010 - 10:22

Çizgi tartışmasına çözüm aranıyor

International Board'un Cumartesi günü yapacağı toplantıda, kurula ilk önce ‘top gol çizgisini geçti mi, geçmedi mi?’ tartışmalarına son vermeyi hedefleyen iki yeni teknolojinin tanıtımı yapılacak.

Sistemlerden birine futbol dünyası yabancı değil. Kairos adı verilen ve toplara sinyal gönderen çiplerin takılmasıyla çalışan sistem daha önce 2005 17 Yaş Altı Dünya Kupasında denenmişti. Tanıtımı yapılacak diğer teknolojik ürün ise teniste ve krikette halen kullanılan Hawkeye isimli sistem.

International Board üyeleri, söz konusu sistemleri inceleyecek. Ancak hem FIFA Başkanı Sepp Blatter hem de UEFA Başkanı Michel Platini'nin, oyunu yöneten hakemlerin teknolojiden yararlanmasına sıcak bakmadığı biliniyor. Blatter daha önce, “Bu benim ve Platini'nin inatçı olmasıyla alakalı bir durum değil. Şuanda elimizde zaten en kısa sürede kesin sonuç veren bir sistem yok” demişti. UEFA Başkanı Platini de topun çizgiyi geçip geçmediği konusundaki tartışmaların UEFA Avrupa Ligi’nde bu sezon başlatılan ekstra hakem uygulamasıyla çözüleceğine inancını koruyor.

İnternational Board'un tartışacağı diğer konu ise bariz gol şansı bulunan rakibini faulle durduran savunma oyuncusuna gösterilen kırmızı kart. Türkiye'de kısaca ‘son adam kuralı’ olarak adlandırılan uygulama nedeniyle, aynı faul yüzünden hata yapan futbolcunun 3 kez cezalandırıldığı eleştirisini dikkate alan board üyelerinin, otomatik kırmızı kart uygulamasını kaldırabileceği düşünülüyor. Gole giden rakibini düşüren son adam, hem oyun dışında kalıyor hem penaltıya sebebiyet veriyor hem de bir sonraki maçta takımını yalnız bırakıyor.

1886'da kurulan International Board; İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda Futbol Federasyonu’ndan üyeler ve FIFA temsilcilerinden oluşuyor. Kural değişiklikleri için söz konusu ülke federasyon yetkililerinin 1'er, FIFA’nın ise 4 oyu bulunuyor. Değişiklik için oylarının yüzde 75'i gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...