Çöl sıcağında zorlu mücadele

Runfire Cappadocia,  dünyadaki çöl maratonu konseptini Türkiye’ye getiriyor. Ultra maratona tarih ve doğanın bütünleştiği Kapadokya ev sahipliği yapacak

Haberler - Ntvspor 11.06.2012 - 13:01

Çöl sıcağında zorlu mücadele

Runfire Cappadocia, dünyadaki çöl maratonu konseptini Türkiye’ye getiriyor.

Türkiye’nin ilk ultra maratonu olan “Likya Yolu Ultra Maratonu” ndan sonra bu sene ultra maratonlara yeni bir rota daha ekleniyor.

Yine bir ilk olan, tarih ve doğanın bütünleştiği eşsiz bir güzelliğe sahip Kapadokya’da, Argos Kültür Sanat’ın organizasyonluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile 7-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında düzenlenecek “Runfire Cappadocia”da her parkur ayrı bir maceraya dönüşecek ve çöl sıcağında koşmanın dayanılmazlığı yaşanacak.

Toplam 200 km’yi aşan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Runfire Cappadocia’da Uçhisar, Güvercinlik Vadisi, Ortahisar, Acıgöl, Damsa Gölü, Yüksek Kilise, Güzelyurt, Ürgüp, Göreme, Avanos, Ihlara Vadisi ve Tuzgölü’nden geçilecek. Rota’da bazen 1700 metre yüksekliğe kadar çıkılırken bazen de 900 metre kadar aşağıya inilecek. Maraton Uçhisar’dan başlayarak, yine Uçhisar’da son bulacak.

International Association of Ultrarunners’ın bronz kategorisinde yer alan yarış, şimdiden uluslararası kurumlarca tanınmaya başladı.

Dünyanın en seçkin ve prestijli dağ maratonlarından Ultra Trail du Mont Blanc’a akredite oldu, böylece Runfire Cappadocia’yı tamamlayan koşucular yüksek zorluk derecesi için verilen 4 puanı alarak dünyadaki diğer maratonlarda yarışma şansını yakalayacak.

Maratonun proje danışmanlığını ve yarış direktörlüğünü dünyada birçok ultra maraton koşmuş ve tamamlamış olan Prof. Dr Taner Damcı yapacak.

Katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen konsept içerisinde yaratılan 4 farklı kategori ile herkese bu maratonun bir parçası olma ve heyecanlı atmosferi yaşama imkanı sunuluyor.

Ultra Maraton: Standart yarışma kategorisi olup koşucular, doğada ve zorlu koşullarda her gün ortalama 40 km olmak üzere 6 gün boyunca koşacaklar.

Koşucular yiyecek-içecek ve eşyalarını kendi sırt çantalarında taşıyacak, su, çadır ve medikal destek ise organizasyon tarafından karşılanacak.

Discovery 6G: Bir ultra maratonun gerçekten ne demek olduğunu, kendi sınırlarının nerede başladığını merak eden koşucular keşif etabında ultra maratoncularla yarışma imkanı bulacak.

Keşif etabında yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 km olmak üzere 6 gün boyunca koşacaklar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

Discovery 4G: Zihnindeki ultra maraton koşucusunu sahada test etmek isteyen koşuculara 4 günlük gerçek bir ultra maraton deneyimi sunuluyor. Vakitle yarışanlar, Runfire Cappadocia’nın zorlu koşullarında ayakta kalma mücadelesi verirken, kendi sınırlarıyla ve ultra maraton kavramıyla tanışacaklar. Bu kategoride yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 olmak üzere 4 gün boyunca koşacaklar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

Kurumsal Yarışlar: Şirketlere özel bu kategoride takım ruhunu zor şartlarda test etmek için bulunmaz bir fırsat sunuluyor. 4 kişilik takımlardan oluşacak ekipler 4 gün boyunca yarışacak. Her takım üyesi günlük ortalama 10-15 km koşacak. Yiyecek-içecek ihtiyacı organizasyon tarafından karşılanacak olup ekiplere eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

SPORUN "KAPADOKYA" HALİ
Tatil trendleri değişiyor… Alışılmışın dışında doğa ve sporla iç içe, sınırlarınızı test edeceğiniz bir kaçışa ne dersiniz? Dünyadaki ‘çöl maratonu’ konseptini Türkiye’ye getiren, 7-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘Runfire Cappadocia’nın kısa etapları ile hayatınıza bambaşka bir bakış açısı kazandırabilirsiniz.

7-15 Temmuz tarihleri arasında çöl sıcağında mücadeleye hazır olun! Türkiye’nin ultra maratonları arasına katılacak olan “Runfire Cappadocia” ile dünyaya yeni bir rota ekleniyor. Eğer ultra maraton hiç koşmadım ama rotayı görmek, o deneyimi yaşamak ve sınırlarımla tanışmak istiyorum diyorsanız, size iki farklı seçenek sunuluyor: Discovery 6G ve Discovery 4G

DİSCOVERY 6G
Bir ultra maratonun gerçekten ne demek olduğunu, kendi sınırlarının nerede başladığını merak eden koşucular keşif etabında ultra maratoncularla yarışma imkanı bulacak. Keşif etabında yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 km olmak üzere 6 gün boyunca koşacaklar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

DİSCOVERİY 4G
Zihnindeki ultra maraton koşucusunu sahada test etmek isteyen koşuculara 4 günlük gerçek bir ultra maraton deneyimi sunuluyor. Vakitle yarışanlar, Runfire Cappadocia’nın zorlu koşullarında ayakta kalma mücadelesi verirken, kendi sınırlarıyla ve ultra maraton kavramıyla tanışacaklar. Bu kategoride yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 olmak üzere 4 gün boyunca koşacaklar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

Sayfa Yükleniyor...