Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu Visconti'nin

8 etap ve 1257 kilometrelik parkurdan oluşan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu İtalyan Nerı takımından Giovanni Visconti elde etti.

18.04.2010 - 21:20

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu Visconti'nin

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu İtalyan sporcu Giovanni Visconti kazandı.


İstanbul'da 11 Nisan Pazar günü başlayan 1257 kilometrelik parkur, bugün koşulan Alanya - Antalya etabıyla sona erdi.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Bisiklet Turu'nu, ferdi genel klasman sıralamasında 32 saat 42 dakika 28 saniyede tamamlayan ISD Neri takımından Giovanni Visconti kazandı.

Genel klasmanda HTC Columbia'dan Tejay Van Garderen ikinci, Fransa'nın Cofidis takımından David Moncoutie üçüncü olurken, ilk üç sporcu, sırasıyla 17 bin 343, 8 bin 771 ve 4 bin 330 avro ödül aldılar.

Turun son etabı olan 166 kilometrelik Antalya - Alanya etabını ise 3 saat 41 dakika 42 saniye derece ile ABD'nin HTC Columbia takımından Andre Greipel birinci tamamladı. Greipel bu turda, 5 etabı birinci olarak bitirdi, ancak genel klasmanda ilk üç sıraya giremedi.

VISCONTI, YEŞİL MAYONUN DA SAHİBİ OLDU
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ferdi genel klasman birinciliğini elde eden ISD Neri takımının İtalyan sporcusu Giovanni Visconti, turkuvaz mayonun yanı sıra yeşil mayonun da sahibi oldu.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 166 kilometrelik Antalya-Alanya etabını, 3 saat 41 dakika 40 saniye ile HTC Columbia takımından Andre Greipel kazandı. Aynı derece ile İtalya'nın Lampre takımından Angelo Furlan ikinci, Hollanda'nın Skil Schimano takımından Kenny Robert Van Hummel üçüncü, Fransa'nın Colnago takımından Sacha Modolo dördüncü oldu.

Alanya-Antalya etabının galibi olan ve turdaki 8 etaptan 5'ini kazanan Alman sporcu Andre Greipel, bu performansına rağmen ferdi genel klasman sıralamasında ancak 8. sırada yer alabildi. Bu etabın Türkiye Güzellikleri (Aspendos) Pirimi'ni Fransa'nın Cofidis takımından Kalle Kriit kazandı. Aynı etapta yer alan Manavgat Türkiye Güzellikleri Primini ise Shimano'dan David Deroo kazandı.

Antalya-Alanya etabında yarışan 2 Türk sporcu, yarışın başından sonuna kadar ana gruptan kopmadı. Türk sporculardan Mustafa Sayar 27., Fatih Harmancı ise 54. oldu.

VISCONTI'NİN BAŞARISI
Antalya-Alanya etabına genel klasman birincisi olarak başlayan Visconti, 166 kilometrelik bu son etabı 22. sırada tamamladı. Ancak daha önceki etaplarda elde ettiği derecesi ile genel klasmandaki yerini korudu ve turun galibi oldu. Visconti, turdaki sprint etaplarını en çok geçen sporcu olarak sprint primlerinin de galibi oldu ve yeşil mayoyu kazandı. Visconti, turdaki 8 etaptan ikisini kazanmıştı.

Turun tırmanma primi galibi Fransa'nın Cofidis takımından Remi Pauriol, Türkiye Güzellikleri Pirimi'nin galibi ise aynı takımdan Christoph Kern oldu.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun sonunda takım genel klasman sırasında ise ilk üç sırayı İtalya'nın ISD - Neri, Fransa'nın Cofidis ve ABD'nin HTC Columbia takımları aldı.

Antalya'nın Alanya ilçesinde sona eren 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sonrasında dereceye giren sporculara ödüllerini, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, ve Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın verdi. Sporculara, madalya ve para ödüllerinin yanı sıra çeşitli hediyeler de verildi.

Bu arada, toplam 160 bin avro para ödülünün dağıtıldığı turun çekimleri, 1 uçak 2 helikopter, 4 motosiklet ve 8 sabit kamera ile gerçekleştirildi. Eurosport ve TRT'nin yanı sıra 123 ülkede her gün 2 saat süreyle 28 dilde canlı olarak yayınlanan tur, yaklaşık 1 milyar kişiye ulaştı. Turda, 15 takımdan 120 sporcu 90 teknik adam 100 kişilik yayın ekibi, 20 modifiye araç ve tır, 175 araç, 7 km uzunluğunda bariyer, 10 kişilik yönetim ekibi, 20 kişilik hakem heyeti, 14 kişilik tur operatörü kadrosu, 110 kişilik yerli ve yabancı basın mensubu ile 10 kişilik motorize polis ekibi görev yaptı.

VISCONTI: HAYATIMDA İLK KEZ TUR KAZANDIM
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu kazanan İtalyan bisikletçi Giovanni Visconti, hayatında ilk kez böyle bir tur kazandığını söyledi.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Ferdi Genel Klasman birinciliğini elde eden ISD - Neri takımının bisikletçisi Giovanni Visconti, yarış sonrası düzenlediği basın toplantısında, kendisi için ilginç bir deneyim olduğunu belirterek, ''Hayatımda ilk kez tur kazandım. Bunda takım arkadaşlarımın çok büyük bir katkısı var'' dedi.

Tur yarışlarında deneyimi olmadığını, genel klasman birincisi olmayı daha önce denemediğini ifade eden İtalyan sporcu, 3 yıl önceki İtalya Turu'nda 8 gün boyunca pembe mayoyu taşıdığını bildirerek, ''Türkiye turunda kendimi daha iyi hissettim'' diye konuştu.

Vıscontı, ''Yarışı kaybetmekten korktunuz mu'' şeklindeki bir soruyu da ''Hayır korkmadım. Cofidis takımının çok girişimleri oldu. Ama başaramadılar. Cofidis ve birkaç takım oyuncusundan ürktüm sadece. Bugünkü sprintte kaza yapmaktan endişe duydum. Genel olarak çok iyi bir yarıştı'' diye yanıtladı.

İtalya turu yerine Türkiye Bisiklet Turu'na katıldığı hatırlatılan ve pişman olup olmadığı sorulan Visconti, ''Böyle bir pişmanlığım yok. Bundan sonra İtalya ve Fransa turu koşmak istiyorum. Büyük yarışlarda olmak niyetindeyim'' dedi.

Ülkesine döndüğünde ailesine neler söyleyeceği de sorulan Visconti, ''Aileme ve dostlarıma tekrar Türkiye'ye gitmek istediğimi söyleyeceğim'' ifadesini kullandı.

PARA ÖDÜLLERİ
İstanbul'da başlayıp Alanya'da sona eren 1257 kilometrelik yarış boyunca, yaklaşık 160 bin avro para ödülü dağıtıldı.

Her etapta ilk 20 sporcuya dağıtılan toplam para ödülü 12.400 avro olarak belirlendi ve 8 etap boyunca dağıtılan ödüller 99 bin avroyu buldu. Yarış sonunda dağıtılan paralarla birlikte toplam ödül miktarı 160 bin avroya ulaştı.

Yarış sonunda Ferdi Genel Klasman'da ilk 3 dereceye giren sporculara dağıtılan para miktarı şöyle oluştu:

1- 17.343 avro
2- 8.771 avro
3- 4.330 avro

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 5 etap kazanan Columbia'nın sporcusu Andre Greipel ile ISD - Neri takımının nin bisikletçisi Giovanni Visconti, kupa ve madalyaların dışında binlerce avro kazandı.

MÜFTÜOĞLU: AMACIMIZ BU TURU POPÜLER YAPMAK
Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun, çok başarılı bir organizasyonla tamamlandığını belirterek, ''Amacımız bu turu, gelecek senelerde tüm dünyada en az Fransa Bisiklet Turu kadar bilinen bir tur yapmaktır'' dedi.

Müftüoğlu, bu yıl turun ve katılan sporcuların kalitesinin önceki yıllara göre çok arttığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun uluslararası önemli spor organizasyonları arasına girdiğini belirten Müftüoğlu, ''Bunun elbette en önemli nedeni, son üç senede yakaladığımız başarıyla turu, bisiklet dünyasının şampiyonlar ligi olan 'HC-Hors Class' kategorisine çıkarmış olmamızdır'' dedi.

Gelecek yıl yapılacak tur için çalışmalara başladıklarını bildiren Müftüoğlu, ''Bu sene düzenlediğimiz 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun sonuna geldik. Öncelikle son üç sene boyunca bize koşulsuz destek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'e, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'a, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Sayın Yunus Akgül'e, Federasyonumuzun ve Tur'un tüm resmi sponsorlarına, Federasyonumuzun Yönetim Kuruluna ve çalışanlarımıza, tura, katılan takım ve sporculara, son olarak turun başarılı olması için büyük bir özveri ve disiplinle çalışan Organizasyon Komitesi'nin değerli üyelerine teşekkürü bir borç bilirim. Bu sene turu, 25'i yabancı 90 gazeteci takip etmiş ve tur canlı olarak her gün iki saat 123 ülkede ve 28 dilde yayınlanmıştır'' diye konuştu.

Amaçlarının turu daha da yükseklere taşımak olduğunu ifade eden Müftüoğlu, ''Amacımız bu turu, gelecek senelerde tüm dünyada en az Fransa Bisiklet Turu kadar bilinen bir tur yapmaktır. Benim ve tüm ekibimin hedefi, bu kadar net ve büyüktür. Tüm çalışmalarımız da bu yöndedir. 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun da hazırlıklarının şu andan itibaren başladığını gururla belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...