İSTANBUL - Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, 8'de 8'lik başlangıç rekorunun takımı üzerinde baskı yarattığını, Gaziantepspor yenilgisinde bu baskının rolü olduğunu söyledi.

Daum, Fenerbahçe Televizyonu'nda katıldığı ''Teknik Analiz'' programında soruları yanıtladı.

Alman çalıştırıcı, Gaziantepspor yenilgisiyle ilgili olarak, ''Belirli bir seriden sonra takımda öyle bir baskı oluştu ki 'Bir daha bunu yapabilecek miyiz?' gibi düşünceler gelişti. Gerçekten onu hissettim. İlk yarıda iyi oynarken belki ikinci yarıda o baskı ortaya çıktı. Sanki kilitlendik gibi geldi bana'' dedi.

Son dakikada yedikleri golle mağlup olduklarını, bunun bir şanssızlık olduğunu belirten Daum, ''Ancak biz de daha önceki maçlarda son dakikalarda gol atıp kazandık. Böyle bir durumu kabul etmemiz lazım'' diye konuştu.

'TAKIM BELKİ DE UYANDI'
Gaziantepspor yenilgisinin, takım üzerinde oluşan baskıya son verdiğini ifade eden Alman çalıştırıcı, ''Belki de takım şimdi bir rahatlık yakaladı, belkide uyandı, üzerinden o baskıyı atmış oldu'' dedi.

Daum, bu maçın ardından herkesin bir galibiyetin ne kadar önemli, zor ve hoş olduğunu daha iyi anladığını da ifade etti.

'LUGANO VE BİLİCA'DA SORU İŞARETİ VAR'
Daum, sakatlıkları bulunan futbolculardan Alex, Güiza ve Deivid'in Steaua Bükreş maçında forma giyemeyeceğini, Lugano ve Bilica da ise soru işaretleri bulunduğunu bildirdi.

Takımda rotasyonu sevmediğini ancak sakatlıklar nedeniyle buna mecbur kaldığını belirten Alman teknik adam, ''Steaua Bükreş maçı için Lugano ve Bilica da soru işaretleri var. Alex ve Deivid oynamayacak. Güiza'da öyle. Umarım saydığımız 5 futbolcudan en azından 3'ü hafta sonu derbide döner ve daha fazla imkanımız olur. Sağlık ekibimiz bütün gün elinden gelen her şeyi yapıyor'' diye konuştu.

'TÜM ŞEHİR BU DERBİYİ BEKLİYOR'
Christoph Daum, Steaua Bükreş maçının ardından tamamıyla Galatasaray ile hafta sonu yapacakları derbiye konsantre olacaklarını, kendisinin de heyecanla bu derbiyi beklediğini ifade etti.

Fenerbahçe Teknik Direktörü derbi maçla ilgili olarak ''Tüm şehir bu derbiyi bekliyor. Bu yeteri kadar motivasyondur. Aslında bizim görevimiz futbolcunun kontrolüne destek vermek. Stresi yüksek bir maç, amacımız kontrolü sağlamak. Rakip ne yaparsa yapsın, kendini kontrol ettiğin zaman maçı da kontrol edersin. Galatasaray maçları hep iyi maçlar oldu, güzel futbol oynandı. Seviniyorum, heyecanla bekliyorum bu derbiyi. Derbilerde çok yüksek konsantrasyonla oynamak gerekiyor. Sabırlı olmak gerekiyor. Bu derbilerde çok fazla isteyen takım belki de maçın sonunda boş ellerle kalır.'' dedi.

Galatasaray'ın özellikleri olduğunu ifade eden Daum, rakipten çok kendilerinin ne yapacağıyla daha çok ilgilendiklerini kaydetti. Daum, ''Önemli olan kendi oyun stilimizi korumak, bunu çalışmak ve sahada görmek'' dedi.

‘GERÇEKTEN BU MAÇI İSTİYORUZ'
Daum, Fenerbahçe'nin derbi öncesi Galatasaray karşısında avantajlı olduğu durumları ise ''İlk başta taraftarımız, apayrı bir olay. Taraftarın yarattığı baskıyla her takımı boğabiliriz. Bu büyük bir baskı yaratacak Galatasaray takımı için. Takımımızın bütün halinde hareket etmesi bir avantaj. Bireysel kalitemiz çok yüksek. Her oyuncumuz bireysel bir hareketle maçı belirleyecek kalitede. Bu sezon dayanıklılık gösterdik, her maçta sonuna kadar büyük bir istek gösterdik. Bunu bir daha ortaya koyup maçı lehimize sonuçlandırmak istiyoruz. Bu maçı büyük bir heyecanla bekledik. Gerçekten bu maçı istiyoruz. Bu bizim için bir artı. Sahamızda oynayacağımız Galatasaray derbisinden daha güzel bir şey yoktur bizim için.'' diye özetledi

Derbi maçta rekabetin yanında centilmenlik ve saygı da istediğini belirten Daum, ''Rakip takıma karşı centilmenlik ve saygı istiyorum. Hedeflerimiz hem başarılı hem de sempatik bir kulüp olmak. Herkesi bu centilmenliğe ve saygıya davet ediyorum'' diye konuştu.

Her zaman güler yüzlü olan ve pozitif düşünen bir takım olduklarını anlatan Fenerbahçe Teknik Direktörü, ''Bunu sahada da görmek istiyoruz. Tüm Fenerbahçe camiası öyledir. Tüm Türkiye pazar günü bunu görecek'' diyerek sözlerini tamamladı.