Daum: Her şey Bursaspor'a bağlı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, şampiyonluk yarışında her şeyin Bursaspor'un performansına bağlı olduğunu ifade ederek, ''Diğerleri ne yaparsa yapsın Bursaspor maçlarını kazanırsa şampiyon olacak'' dedi.

19.04.2010 - 15:36

Daum: Her şey Bursaspor'a bağlı

Can Bartu Tesisleri'ndeki antrenman sırasında basın mensuplarıyla sohbet eden Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, soruları yanıtladı.

Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe ile Bursaspor'un yalnız kaldığı, Beşiktaş ve Galatasaray'ın yarıştan koptuğu yorumlarıyla ilgili soruya Daum, ''Bursaspor halen en iyi pozisyonda. Bütün maçlarını kazanırsa yapacak bir şey yok. Galatasaray ve Beşiktaş'ın da koptuğunu düşünmüyorum. Biz de kazanmalıyız tabii ki, her şey Bursaspor'un performansına bağlı. Her şeyi kendi kendilerine yapabilirler. Diğerleri ne yaparsa yapsın Bursaspor maçlarını kazanırsa şampiyon olacak. Şu anda liderler ve en iyi durumda onlar'' diye yanıt verdi.

''GERİDEN GELİRKEN DAHA RAHAT OLABİLİYORSUNUZ''
Daum'un daha önceki sezonlarında Fenerbahçe'nin hep liderlik yarışını sürüklediği, 2005-2006 sezonunda Denizlispor'a son maçta puan yitirerek şampiyonluğu yitirdiği hatırlatılarak, ''Bu sezon Fenerbahçe geriden geliyor. Bir şampiyonluk havası var. Bu geriden gelmenin avantajı mı'' şeklindeki soruya Daum, ''Başkan, yönetim kurulu ve tüm camia kenetlenmiş durumda. Bu sadece oluşan camida olan havada olan bir şey değil, her yerde olan bir şey. Aykut Kocaman ile çok yakın bir mesaimiz var. Birlikte çalışıyoruz. Özellikle de Alex ve Emre ile de çok yakın çalışıyoruz. Yakın bir mesaimiz var. Geriden gelirken daha rahat olabiliyorsunuz. Şampiyonluk çok önemli bir şey, çok değerli, bunu herkes daha iyi görüyor. Başkandan, yönetime en aşağıya kadar bunu hissediyoruz. Böyle durumlarda da herkes elinden gelenin en fazlasını yapıyor. Benim için en büyük mucize sağ bekimiz Gökhan Gönül'ün performansıdır ve yaptığı şeydir. Bu benim için Gökhan'ın sağlığını takımın başarısı için feda etmesi anlamına gelir ki maçın adamı da bu anlamda benim için Gökhan Gönül'' dedi.

''KİMSE FENERBAHÇE'YE YARDIMCI OLMAYACAK''
Fenerbahçe'nin şampiyon olması halinde buna belki de Galatasaray'ın da yardımcı olacağı ifade edilerek yöneltilen bir soruya Daum, ''Kimse Fenerbahçe'ye yardımcı olmayacak, niye öyle düşünüyorsunuz'' diye yanıt vererek, ''Kimse Fenerbahçe'ye yardımcı olmayacak, niye öyle düşünüyorsunuz? Şampiyonlar Ligi'ne katılmak da çok önemli. Tabi ki şampiyonluk en önemlisi, ama ilk ikiye kalmak da Şampiyonlar Ligi için çok önemli. O yüzden Galatasaray, şansı devam ettiği için zirveye oynamaya devam edecek. O da olmazsa ilk 2'ye girmek için diğer maçlarda elinden geleni yapacaktır. Ama her şey Bursaspor'un elinde'' diye konuştu.

Gelecek hafta Kasımpaşa ile yapacakları maçı, Galatasaray-Bursaspor maçından önceki bir saatte yapacak olmaları konusundaki sorular üzerine Daum, bunda hiçbir sakınca görmediğini ifade ederek, ''Gecenin ikisinde de oynansa öğlen de oynasa biz Kasımpaşa'yı yenmek zorundayız. Galatasaray da aynı, Bursaspor da aynı. Aynı saate almak sadece son iki hafta oluyor. Dünyanın her yerinde aynı. Ne olursa olsun, Bursaspor'un 1 puan için oynayacağını sanmıyorum. Onlar da kazanmak isteyecektir. Etkileyeceğini sanmıyorum'' şeklinde konuştu.

''BILICA SANIRIM SİNİRİNİ PENALTI NOKTASINDAN ÇIKARDI''
Alman çalıştırıcı, derbide savunma oyuncusu Bilica'nın penaltı atışı öncesi, penaltı noktasını ayağıyla eşelemesiyle ilgili farklı bir yorum yaptı.

Brezilyalı oyuncunun ceza alanı içinde riskli hareketler yaptığı ifade edilip, dünkü maçtaki pozisyon ve hareketleriyle ilgili yöneltilen soruya Daum, ''Çok farklı özel bir durum. Bursaspor-Antalyaspor maçında da penaltı noktası ileri geri gitmişti. Bilica penaltıya neden olduğu için hayal kırıklığına uğramıştı sanırım, hakeme karşı gelmek yerine sinirini belki de oradan çıkardı. O bence tartışmalı bir penaltıydı. Onunla ilgili hayal kırıklığının yansıması olarak görüyorum. Bence son haftalarda çok önemli bir değişim gösterdi. 6-7 maçtan beri gol yemiyoruz. Tabi ki bütün takım, ama bu özellikle Bilica ve Lugano'nun da katkılarıyla oldu'' diye yanıt verdi.

''GÖKHAN GÖNÜL'ÜN AMELİYATI SANIRIM SEZON SONUNA KALIR''
Daum, omuzunda yırtık bulunan Gökhan Gönül'ün dünkü zorlu maçta çok iyi bir performans ortaya koyduğunu, durumunun şu an için iyi göründüğünü ve ameliyatının sezon sonuna kaldığını düşündüğünü ifade etti.

Futbolcunun durumuyla ilgili sorular üzerine, ''Dünkü maçta gördünüz, ameliyatlık bir durum var mıydı? Öncelikle ben doktor değilim. Ben de doktordan gelen bilgileri alıyorum. Dünkü maçtan sonra bana sorarsanız, 'nasıl ameliyat olsun' derim. Düştü, kalktı, mücadeleler oldu, ona rağmen sıkıntı çekmedi. O yüzden neden ameliyat olması gerektiğini söyleyeyim. Özer'i de söyleyebiliriz. Özer'in bir iki maça ihtiyacı vardı. Gökhan ilkinde iyi oynadı. Benim de zaman zaman içim cız etti, ama bir şey olmadı. Bana sorarsanız ameliyat yok. Sanırım sezon sonuna kalır'' şeklinde konuştu.

Kendisinin genelde sakat oyuncuları riske etmek istemeyen bir teknik adam olduğu ifade edilerek, bu kararı vermesinde neyin etkili olduğu sorulan Daum, ''Normalde böyle oyuncuların oynamaması gerekiyor. Ama oyuncuyla oturup konuşuyorsun ve bir hisse kapılıyorsun. Derbide oynamak istiyor. Normalde böyle risk almam. İnanın bu bir duygu meselesiydi. İlk başta konuştum. Sonra Aykut Kocaman'ın konuşmasını istedim. Hep birlikte karar verdik ve bu riski aldık'' dedi.

''KASIMPAŞA İLE OYNUYORUZ''
Fenerbahçe Teknik Direktörü, Kasımpaşa maçının değerlendirmesi sorulup, teknik direktör Yılmaz Vural ile sürekli bir polemik yaşadığı hatırlatılınca, Vural'ı düşünmediğini ima ederek kısa bir yanıtla ''Kasımpaşa ile oynuyoruz. Adı Kasımpaşa başka ismi yok'' yanıtını verdi.

''DERBİLERDE KONSANTRASYONUMUZLA FARKI YARATTIK''
Daum, kolay denilen maçlarda şanssızlıklar nedeniyle puan yitirdiklerini, derbilerde konsantrasyonlarının farkı ortaya çıkardığını kaydetti.

Fenerbahçe Teknik Direktörü, bu yöndeki bir soruya, ''Kolay dediğimiz maçlarda şanssız olduğumuzu söylemek gerekiyor. Derbi maçlarda da şans bizden yanaydı. Diğer takımlar da beklenmedik puanlar kaybettiler. Bunun sadece Fenerbahçe'nin sorunu olduğunu söyleyemeyiz. Belki bir şey söylemek gerekirse derbilerde daha iyi konsantre olduğumuzu ve farkı yarattığımızı söyleyebiliriz'' diye konuştu.

''DAHA ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİM, SEZONUN FİNALİ SON MAÇTA ORTAYA ÇIKAR''
Daum, daha önce şampiyonluğu yitirdiği Denizlispor maçı hatırlatılarak, ''Bunu düşünüyor mu'' sorusuna, ''Bütün maçların zor olduğunu düşünüyorum. Sadece bir sonraki maça konsantre oluyoruz. Ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Daha önce de söylemiştim, sezonun finali son maçta ortaya çıkacak. Bunu söylediğimiz zaman Bursaspor'un 6 puan gerisindeydik. İyi sonuçlar aldık. İyi maçlar oldu son dönemde ve halen de son kararın son maçta verileceğini söylüyorum'' diye yanıt verdi.

''SEMİH'E İNANCIM VE GÜVENİM TAM''
Bir soru üzerine de Daum, forvet oyuncularından Semih Şentürk'e güveninin tam olduğunu bildirdi.

Sakatlığı nedeniyle bir süredir Semih'i kullanamadığını ifade eden Alman teknik adam, ''Dün de oynadı. İki maçta belki Gökhan Ünal'ı kullandım, ama arada bir bu değişiklikleri yapıyorum. Çünkü inanıyorum ki takım içinde de bir rekabet yaratmanız gerekir. Semih'e çok büyük inancım ve güvenim var, güvenim tam. Hiçbir rahatsızlığım sıkıntım yok. Çok iyi bir ilişkim var. Bazen bu söylediğiniz şeyler, yaşadıklarımdan farklı oluyor ben de şaşırıyorum'' şeklinde konuştu.

Semih ve Gökhan'a rağmen neden hep Güiza'nın ilk 11'e girdiği sorulan Daum, İspanyol forvetle ilgili olarak da ''Dün çok koştu pres yaptı, topu çok iyi tuttu. Gol atsa daha iyi olurdu tabi. O zaman da harika bir oyuncu diyecekti herkes. Çok agresif bir maçtı dünkü maç. Maalesef gol atamadı, ama takımın başarısı için kendini çok verdi, çalıştı. İyi bir iş çıkardı. Kimse mücadelesiyle koşmasıyla ilgili Güiza'yı eleştiremez dünkü maçta. Diğer oyuncular da olsa onlar için de zor olacaktı'' şeklinde ifadeler kullandı.

DAUM, ARCHOS CİHAZINI BASIN MENSUPLARINA ANLATTI
Alman çalıştırıcı, sohbetin başında Galatasaray derbisinden önce kullanmaya başladıkları, rakip takım ve futbolcularla ilgili görüntüler eşliğinde bilgilerin yer aldığı Archos cihazını basın mensuplarına tanıttı.

Daum, daha önce Köln'ü çalıştırırken kullandıkları cihazda, her futbolcuya maçta karşı karşıya gelebileceği futbolcuların özelliklerini anlatan görüntü ve bilgilerin yer aldığı, rakip takımla ilgili genel bilgilerin bulunduğu ve motivasyona yönelik uygulamalara yer verdiklerini bildirdi.

Bu sistemin Galatasaray ve Beşiktaş derbilerinde etkili olup olmadığı sorusuna ise Daum, ''Her futbolcuya kendisi için gerekli bölümleri izletiyoruz. Lugano, Bobo'ya bakıyor, saha içinde nasıl hareket ettiğine bakıyor. Her futbolcu için karşı karşıya kalacağı futbolcu hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Derbileri sonuçta kazandık. Yardımcı oldu diyebiliriz, ama tam olarak bilemezsiniz. Bununla birlikte çalıştığımız zaman konsantrasyon anlamında etkili olduğunu söyleyebiliriz'' diye yanıt verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...