Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Turkcell Süper Lig'de 1-1 berabere kaldıkları Diyarbakırspor karşısında çok şeyler denediklerini, ancak 1 puandan fazlasını alamadıklarını ifade etti.

Maçın ardından düzenlenen toplantıda karşılaşmayı değerlendiren Alman teknik adam, şöyle konuştu:

''Bugün çok şeyler denedik, maalesef bir puandan fazla alamadık. Mücadele anlamında her şeyimizi ortaya koyduk. Belki son paslarda veya şutlarda isabet eksikliği vardı, aynı zamanda defansta güçlü bir rakip vardı. Çok iyi savunma yaptılar. Her attığımız şuta 2-3 kişiyle atlıyorlardı. Tabii ki içerideki maçlarda her zaman üç puan almak istersiniz. Bu puan kaybı mıydı, yoksa 1 puan mı kazandık, onu sezon sonunda göreceğiz. Çok enerjiktik, böyle bir durumda belki de bir puan kazanmış olduk.''

Zor bir durumda olduklarını ifade eden Daum, her maçta kapasitelerinin üzerine çıkmak zorunda olduklarını anlatarak, şöyle devam etti: ''Sakatlıklar oluyor. Bunu maalesef yaşıyoruz. Bu maçlar arasındaki dönemde futbolcularımız her maça hazır olacaklar. Ama kolay olmuyor, zor bir durumdayız. Bunu biliyorum. Ama takımdan memnunum, çünkü 1-0 yenik duruma düştükten sonra tüm gücümüzü ortaya koyduk. Hiç kimsenin kafasının yerde olmasını istemiyorum. Herkes bu puan için de sevinsin. Bu beraberlik için gerçekten tüm gücümüzü ortaya koyduk. Takımın performansından özellikle mücadele anlamında, enerji anlamında memnunum. Belki birkaç dakika daha oynansaydı galip de gelebilirdik.''
 
Lugano ve Özer'in sakatlıklarının yanı sıra Güiza ve Mehmet Topuz'un kart cezalısı olması hatırlatılarak endişeli olup olmadığı sorulan Daum, ''4 kişiyi saydınız. 1 hafta önce de 4 eksikle gitmiştik deplasmana. Zaman zaman olabilir böyle şeyler. Umarım uzun süre için olmaz. Uğur hariç diğerleri umarım kısa süre sonra takıma dönerler'' yanıtını verdi.

Sahanın kötü olması nedeniyle iç sahadaki maçlarda taktiği değiştirip değiştirmeyeceği yönündeki bir soruya Daum, ''Aslında oynayabileceğiniz bir taktik var, o da kazanmak taktiği. Tabii ki seçeceğiniz taktik hem rakibe, hem de saha şartlarına göre değişebilir. Genel anlamda taktiğimizi değiştirmeyi düşünmüyorum. Kulübümüz her maçta saha için 7-24 çalışıyor. Hava şartları da uygun değildi. Ortaya koyabileceğimiz en iyi sahada oynadık. Saha iki takım için geçerli. Daha fazla pasa dayalı takım için dezavantaj olabilir. Bu konuda fazla şikayetçi olmak istemiyorum'' şeklinde yanıt verdi.

Hakemin uzatma dakikalarını erken bitirdiğinin gözlemlendiği, bu konuda sıkıntısı olup olmadığı sorulan Alman teknik adam, ''Karar doğru mu veya yanlış mı yanıt vermek istemiyorum. Sonuçta hakem tarafından verildi. Lütfen bu tür soruları hakemlere sorun'' dedi.

Daum, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye'nin Almanya ile aynı grupta yer almasını ise şöyle değerlendirdi:''Sevmediğim bir durum oldu. Almanya'da olduğumda herkes Almanya'yı tutmamı istiyor. Türkiye'de herkes Türkiye taraftarı olmamı istiyor. Bu konuda tek değil, iki kalbim var. Bu konularda diplomatik yanıt veriyorum. İkisi de kazansa sevdiğim bir takım kazanacak. Şu an Türkiye'de çalışıyorum. Dolayısıyla birçok Türk milli futbolcuyu çalıştırıyorum, milli takıma destek vermiş oluyorum. Almanya için çok zorlu maçlar olacağını düşünüyorum. Ama iki takım için de en iyi dileklerimi iletiyorum. İnşallah ikisi de kupaya gider.''
 
Futbolculardan Deniz Barış, Diyarbakırsporlu futbolcuların oyunu bozmaya çalıştığını, bire bir pozisyonlarda çok sert oynadıklarını ifade ederek, ''Bu saha şartlarında düzgün pas yapmak zor oluyor. Bazı yerlerde neredeyse çamur oluşmuş. Böyle sert ve agresif oyunculara karşı daha hareketli olmak gerekiyordu. İlk yarıyı neredeyse pozisyona giremeden tamamladık. İkinci yarıda son 20-25 dakika uzun toplarla pozisyona girmeye çalıştık. Bölüm bölüm başardık. Alex'in frikiklerinden pozisyonlar oluştu. Genel olarak bugün istediğimiz gibi oyun ortaya koyamadık'' şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'nin yediği golle ilgili olarak da Deniz, ''Savunmada stoper oynadığınızda bölgenizden çıkamıyorsunuz. Ayman 10 metre önümden vurdu, ama ayaklarım bağlıydı, arkada kalmam gerekiyordu'' ifadelerini kullandı.