Demirel: Hido takımımızın lideri

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Turgay Demirel, FIBA.com'a verdiği röportajda Hidayet Türkoğlu'nun Türkiye Milli Takımı'nın lideri olduğunu söyledi.

26.05.2009 - 13:58

Demirel: Hido takımımızın lideri

İSTANBUL - FIBA'nın 75. yıl etkinlikleri için Cenevre'de bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Turgay Demirel, FIBA'nın resmi internet sitesi FIBA.com'dan Jeff Taylor'a verdiği röportajda Türkiye'nin hazırlıklarını tüm hızıyla devam ettirdiğini söyledi.

FIBA Dünya Şampiyonası 2010 yılında ülkenizde düzenlenecek. Hazırlıklar ne durumda?

Bu FIBA'nın en iyi ve en önemli organizasyonu ve Türkiye bunu kusursuz yapabilecek sorumluluğa sahip. Her sene hem organizasyonun hem de basketbolun çıtası yükseliyor. Hatırlayacaksınız, 2001 yılında Eurobasket'i düzenlemiştik. O Avrupa Şampiyonası'nda mükemmel bir iş yaptık ve onun bir parçası olan herkes bundan etkilendi. Seneye bu çıtayı yükseltmek istiyor, hatta çıtayı yükseltmekle kalmayıp bu şampiyonayı Türkiye ve komşu ülkelerdeki basketbolun gelişmesi için bir dinamik olarak görüyoruz. Bu bizim için önemli bir görev. Ekibimiz bunun için çok çalışıyor. Basketbolu tanıtıyor ve genç insanları sporumuza kazandırıyoruz. Organizasyonun en önemli hedefi bu.

Sizce neden bir basketbol taraftarı seneye Türkiye'ye gidip 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nı yerinde izlemeli? Biraz da maçların hangi şehirlerde oynanacağını ve Türkiye'de daha başka neler yapılabileceğinden bahseder misiniz?

Türkiye dünyanın en önemli 10 turizm merkezlerinden biri. Ülke olarak zaten her zaman fazla turist bekliyoruz. Biz bu sefer turizmi basketbolla birleştiriyoruz. Eminim ki Avrupa'nın her yerinden, turnuvada yer alacak bütün ülkelerden, hatta turnuvada yer almamasına rağmen basketbolu seven ülkelerden de ziyaretçiler Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul'daki maçları izlemek için Türkiye'ye gelecektir. Ülkelerini desteklemek isteyen taraftarlar için programlarımız olacak. Bildiğiniz gibi Olimpiyat şampiyonu ABD ve ev sahibi Türkiye, turnuvaya katılmayı garantileyen iki takım. Aralık'ta FIBA genel kurulu İzmir'de toplanacak ve dört özel kontenjana kimin sahip olacağını belirleyecek. Yani şampiyonaya katılacak 24 takım Aralık'ta belli olacak. Sonrasında grup kuraları çekilecek ve hangi ülkenin hangi şehirde oynayacağı belirlenecek. Bunların hepsi planlandı. Bazı bilet şirketleriyle toplantılarımız devam ediyor ve Türkiye'ye gelmek isteyen taraftarlar için bir havuz oluşturacağız. Gruplar ve şehirler belli olur olmaz biletler satışa çıkacak. Yani bu iki haftalık organizasyonda Türkiye'ye gelmek isteyen herkesi memnuniyetle karşılayacağız.

Tüm bu hazırlıkları tamamlamak için önünüzdeki en büyük engel neydi? Salonları inşa etmek mi yoksa diğer altyapı sorunları mı?

Evet, salonlar en büyük sorundu. Şampiyona bittikten sonra da kullanacak kalıcı eserler bırakmak istiyoruz ve Ankara, Antalya ve İstanbul'da yeni salonlar inşa ediyoruz. Bunlar turnuvaya yetişecek. Bazı siyasi değişiklikler ve belediye değişiklikleri yüzünden bazı zorluklar yaşadık. Türkiye inşaat konusunda tanınan bir ülkedir ve hızlı çalışmalarımız sayesinde herhangi bir sorun yaşamayacağız. İlkbahardan itibaren bazı deneme organizasyonlarımız olacak. En büyük sorunun salon yapmak olduğunu söylemeliyim.

2006 Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi izlemek çok keyifliydi. Seneye iyi bir Türkiye takımı görecek miyiz?

Eurobasket 2001'de final oynadık çünkü taraftar desteğimiz ve oyuncularımızın motivasyonu çok üst seviyedeydi. Ertesi yıl Indianapolis'te düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası'na ilk kez katılmıştık ve dokuzuncu olarak iyi bir iş yaptık. Sonrasında dediğiniz gibi Japonya'da genç bir takımla her maçın sonuna kadar çok iyi oynayıp altıncı olduk ve herkesi şaşırttık. İstanbul'da da taraftarımızın desteğiyle böyle bir takım yaratmak istiyoruz. Son dünya şampiyonasına göre daha iyi bir pozisyon elde etmek istiyoruz. Eminim ki çocuklar da başarılı olmak istiyor. Umarım bir sakatlık yaşamayız ve dünyanın en iyi sporcularına karşı en iyi oyuncularımızla mücadele ederiz.

Türk milli oyuncu Hidayet Türkoğlu, NBA'de özellikle play-off'ta harika bir sezon geçiriyor. Türkiye'de büyük bir heyecan olmalı.

Hido bizim takımımızın lideri. Muazzam bir sezon geçiriyor. Cleveland'a karşı ona destek olmak için Orlando'ya gideceğim. Bu yaz milli takım kampına katılıp 2009 Avrupa Şampiyonası'nda forma giymesini, daha da önemlisi gelecek yılki dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etmesini bekliyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...