Demirel: İlk hedef çeyrek final

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, ''Son 3 Avrupa Şampiyonası'nda istediğimiz   neticeleri alamadık. 2009'da bunu tersine çevirmek istiyoruz'' dedi.

27.07.2009 - 11:27

İSTANBUL - Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Basketbol Takımı'nın son 3 Avrupa Şampiyonası'nda istedikleri başarıyı yakalayamadığını, ancak Polonya'da Eylül ayında yapılacak  2009 Avrupa Şampiyonası'nda bunu tersine çevirmek istediklerini söyledi.

Turgay Demirel, Avrupa Şampiyonalarında 10-12 takımın madalya almaya aday olduğunu vurgulayarak, ''Son 3 Avrupa Şampiyonası'nda ufak hatalar nedeniyle istediğimiz neticeleri alamadık. 2009'da bunu tersine çevirip, iyi bir mücadele ortaya koymak istiyoruz'' dedi.

2009 Avrupa Şampiyonası'nın çok üst düzey mücadelenin yaşanacağı bir şampiyona olacağını kaydeden Turgay Demirel, ''Çünkü ekipler, Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na katılma hakkını elde etmek için mücadele edecek. Bunun için bütün güçlerini ortaya koyacaklar. Avrupa basketbolunun seviyesini hepimiz biliyoruz. Biz de iyi bir mücadele sergileyip, iyi neticeler almayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

''İLK HEDEFİMİZ ÇEYREK FİNAL''
Turgay Demirel, Avrupa Şampiyonası'nda ilk hedeflerinin çeyrek finale kalmak olduğunu, ondan sonra kimin hangi dereceyi alacağını sahadaki performansın belirleyeceğini söyledi.

''Çeyrek finale daha fazla galibiyetle kalırsak, daha az kuvvetli ekiplerle karşılaşma imkanı oluyor'' diyen Demirel, ''Grubumuz ve sonra oynayacağımız ikinci grup, oldukça zor olmasına rağmen ilk 8'e kalmak en büyük hedefimiz. Avrupa Şampiyonası'nda ilk 8'e kalan ekiplerden hangilerinin final oynayacağı belli olmuyor. Bir önceki şampiyonada İspanya'ya rağmen Rusya şampiyon oldu ve hiç kimsenin beklemediği bir başarı elde etti. Biz de bu olayı gerçekleştirmek için ilk aşamada kendi grubumuzda Litvanya maçıyla birlikte iyi oynamak istiyoruz. Çeyrek final serisi, çok zorlu 4 maç demek. Çeyrek finalden sonra sonra kimin ne olacağı sahada gösterilecek performansa bağlı. Bizim ekibimiz orada 1. de olabilir, 8. de.'' dedi.

Turgay Demirel, ''12 Dev Adam''ın iyi takım olduğu zaman çok iyi performans sergilediğini ifade ederek, ''2004 yılında yapılan 2005 Avrupa Şampiyonası elemelerinde 6'da 6 yaptık. 2006 Dünya Şampiyonası'nda da çok başarılı olduk. Oyuncularımız takım olarak çok iyi bir performans sergilediler. Bütün dünyanın, Türkiye'nin takdirini kazandılar. 2008 yılında yapılan 2009 Avrupa Şampiyonası elemelerinde de aynı şekilde 6'da 6 galibiyetle grup birincisi olduk.  Biz sanki 'çift haneli yıllarda iyi takım oluyoruz, tekli yıllarda olamıyoruz' diye bir durum vardı. İnşallah bu sezon Hidayet'in liderliğinde bunu bozacağız. Hem 2009 Avrupa Şampiyonası'nda hem de 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda başarılı olacağız.'' diye konuştu.

2009 Avrupa Şampiyonası'nı Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Şampiyonası'na hazırlık olarak gördüklerini anlatan Demirel, takımın bir arada oynaması, oyununu geliştirmesi, ligde süre bulamayan genç oyuncuların güvenlerini kazanarak, Dünya Şampiyonası'na hazırlanmaları için Avrupa Şampiyonası'nın çok önemli bir organizasyon olduğunu vurguladı.

''HİDAYET'İN BAŞARISI MİLLİ TAKIMA DA YANSIYOR''
Turgay Demirel, NBA'de başarılı bir sezon geçiren Hidayet Türkoğlu'nun başarısının milli takıma da olumlu yansıdığını söyledi.

Hidayet'in geçen sene en çok aşama yapan NBA oyuncusu ödülünü kazandığını hatırlatan Demirel, ''Bu sene de gerçekten çok önemli bir başarıya imza attı ve lider oyuncu olarak takımını finallere taşıdı. Takımın bir iki tane küçük hatası olmasıydı, belki NBA'in bu seneki şampiyonu olacaklardı. Hidayet'in gösterdiği bu aşama, bu büyük ilerleme tabii ki Türk milli takımına da olumlu yansıyor''dedi.

Demirel, Hidayet 1979 jenerasyonunda, yıldızlarda 1993'te başlattıkları bir çalışma sonrası ortaya çıkan çok değerli oyunculardan biri olduğunu anlatarak, ''Milli takım kadrosunda, orada Hidayet ile birlikte oynamış Kerem Gönlüm, Kerem Tunçeri, Ömer Onan var. 1987 jenerasyonunda yetiştirdiğimiz genç arkadaşlarımız var. Hidayet, Kerem ile beraber şimdi hepsine iyi liderlik yapıyor. Antrenörümüz Bogdan Tanjeviç zaten dünyanın en deneyimli antrenörlerinden biri. Bu iyi ekip, bir sakatlık yaşamadan Avrupa Şampiyonası'na giderse yine hepimize gurur verecek bir mücadele ortaya koyacaklarını düşünüyoruz.'' diye konuştu.

Hidayet'in ABD'den yorgun döndüğüne de dikkati çeken Turgay Demirel, ''Tabii ki bir gerçek de var. Hidayet oradan yorgun döndü. Çok fazla dinlenme fırsatı bulamadı. Buna rağmen arkadaşlarıyla çalışmalara başladı. Daha hafif tempo ile başlayıp, sonra forma girmek için yoğun bir çalışma içinde olacak. Bütün milli takım oyuncularımızın iyi bir hava içinde başarılı olacaklarını düşünüyorum. Hidayet'in yeni takımında da gelecek sezon benzer başarıları yaşamasını umuyorum.'' dedi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...