Demirören: Fatih Terim benim elemanım değil

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, "Fatih Terim benim elemanım değil, kader birliği yaptığım takım hocamdır" diye konuştu.

25.09.2013 - 13:37

Demirören: Fatih Terim benim elemanım değil

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, TFF'nin İstinye'deki merkez binasında düzenlediği basın toplantısında Fatih Terim'le ilgili açıklamalarda bulundu. Demirören, "Fatih Terim'le yaptığımız mukavele yoktur, sadece sözlü anlaşmamız vardı" dedi.

Abdullah Avcı'nın milli takım teknik direktörlüğünden istifa etmesinin ardından Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ı aradığını kaydeden Demirören, şunları kaydetti:

"Yanımda Göksel Gümüşdağ ve Servet Yardımcı vardı. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ı aradım. Kendisine Avcı'nın istifa ettiğini eğer müsade ederlerse Fatih Terim ile görüşmek istediğimizi ve kendisine 1 artı 3 senelik teklif yapmayı düşündüğümüzü söyledik. Kendisi de bunu memnuniyetle karşıladı, 'milli bir görevdir hocamız görüşebilir hatta istiyorsanız ocak ayında da hocamız ayrılabilir, kendisinin yerine başka bir hocayı getirebiliriz' dedi. Biz de bunun üstüne Sayın Terim ile ertesi sabah benim evde, yönetici arkadaşlarımla birlikte görüştük."

Demirören, yaptıkları görüşmede Terim'e 1 artı 3 yıllık teklifte bulunduklarını aktararak, "Galatasaray Başkanı ve yönetimiyle görüştükten sonra cevap vereceğini söyledi, takdirle karşıladık. Ondan sonraki gelişmelerde bu sürecin 1 artı 3 olmaması gerektiği, sadece mayıs ayına kadar bir anlaşma yapılacağı, mayıs ayından sonra hocamızın karar vereceği şeklinde anlaşıldı ve bunu kamuoyuna duyurduk" diye konuştu.

Futbol Federasyonunun Terim'le sözleşme imzalamadığının altını çizen Demirören, şöyle devam etti:

"Yapılan anlaşma iki sayfalık hatıra imzasıdır. Federasyonun ne Fatih hocayla ne de bizle imzası yoktur. Sadece hatıra imzamız vardır. Bu speküle edildi. Fatih hoca ne bizden para aldı ne para konuşuldu ne de bir anlaşma imzaladı. Mayıs ayına kadar milli görevde, milli takımımıza yardımcı olmak için geldi, iyi ki geldi. Milli takımın Brezilya'ya katılma ihtimali yüzde 1'ken yüzde 50'lere çıktı. Hepimiz play-off oynama hayalleri kurduk. Bu milli göreve herkesin katılması gerekiyor, Hamza hocamız gibi. Burada para konuşulmaz, önce milli görev tamamlanır, sonra sözleşme yapılır. Hocamızla bu sabah tekrar konuştum, kendisi halen Mayıs ayına kadar anlaşma yapmak istemiyor, 'mayıs ayında yapalım' diyor. Biz federasyon olarak diretiyoruz, artık kulüpten ayrıldı, federasyonumuzla anlaşma yapmasını istiyoruz."

'TERİM'İN AVUKATI DEĞİLİZ'
"Galatasaray yönetiminin hocayla problemi varsa, lütfen taraftarı federasyonumuz ve hocamızın önüne atmamasını tekrar rica ediyoruz" diyen Demirören, Terim'in milli vazifeyi zevkle kabul ettiğini kaydederek, "Hocamız milli vazifeyi zevkle kabul etmiştir. Federasyonumuz, Brezilya ihtimalleri azalıyor diye hocamızı getirmiştir, Mayıs ayına kadar yapmış olduğumuz mukavele yoktur, sözlü anlaşmamız vardır. Yaptığımız göstermelik imza töreninde de söyledim, hocamız parayı kabul etmemiştir, eğer para vermek istiyorsak hayır kurumuna gitmesini istemiştir" ifadelerini kullandı.

Demirören, Galatasaray yönetiminin dünden bu yana verdiği beyanatlar nedeniyle bu açıklamayı yaptıklarını dile getirerek, "Federasyon olarak Terim'in avukatı değiliz. Bu açıklamayı yapmamıza, Galatasaray yönetiminin dünden beri yaptığı açıklamalar neden olmuştur. Ben ve arkadaşlarım, 'hocamızla bir artı 3 yıllık anlaşma yaptık' diye ifade kullanmadık. Eğer koskoca Galatasaray yönetimi, sadece gazete ve televizyonda çıkan haberden dolayı hocayı gönderdiyse, kendi içlerinde oturup değerlendirme yapmalıdır."

'ARTIK SERBEST ANLAŞMA YAPMAK İSTİYORUZ'
Demirören, daha sonra Terim ile imzaladıkları, ''Türkiye Futbol Federasyonu adına Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Fatih Terim arasında imzalanacak sözleşmenin Türk sporuna hayırlar getirmesini diliyoruz" ifadesinin yer aldığı metni okudu.

Demirören, kendisinin Terim ile yaptığı görüşme ile ilgili bilgiler vererek, "Kendisiyle yaptığım görüşmede Mayıs ayına kadar ne federasyonla ne Galatasaray ile sözleşme yapmayacağını beyan etmişti. Hocamız hala bu kararda diretiyor. Önümüzdeki haftadan itibaren ısrarcı olacağız ki sözleşme imzalasın. Çünkü artık serbest. Anlaşma yapalım diye kendisiyle oturacağız" diye konuştu.

Başkan Demirören, Fatih Terim gibi teknik direktörlerin Türkiye'de zor yetiştiğini ifade etti.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın açıklamalarına zaman zaman imalı yanıtlarda bulunan Demirören, "Fatih Terim gibi hocalar Türkiye'de zor yetiştirilir. Bu gibi kişileri taraftarların önüne atmak doğru değildir. Galatasaray bir karar almıştır. Suçlu ne federasyon ne hocadır. Federasyon etik kurallara göre Terim'i takımın başına getirmiştir. Fatih Terim de verdiği her sözün arkasında durmuştur" diye konuştu.

Fatih Terim ile ilk yaptıkları görüşmede tekliflerinin bir artı üç olduğunu tekrarlayan Yıldırım Demirören, tecrübeli çalıştırıcıyla yapacakları görüşmede hedeflerinin en az üç yıllık sözleşme olduğunu kaydetti.

Devam eden sözleşmesinden dolayı daha önce bir teklifte bulunduklarını hatırlatan Demirören, "Hedefimiz en az üç yıllık sözleşme yapmak. Her türlü direnci gösterip sözleşmeyi yapmak istiyoruz" diye görüş belirtti.

'HATAYI KENDİMDE ARARDIM'
Terim'in Ünal Aysal'ın telefonlarına çıkmadığı ve kendisine aynı davranışta bulunması halinde nasıl davranacağı yönündeki soruyu başkan Demirören, "Öyle bir şey yaşamadım. Ben arasam herhalde açar. Açmazsa hatayı kendimde arardım" şeklinde yanıtladı.

Fatih Terim'in kendisinin elemanı olmadığına dikkati çeken başkan Demirören, "Terim benim elemanım değil, kader birliği yaptığım takım hocamdır" dedi.

Galatasaray Kulübü yöneticilerinin, ne Terim'in ne de federasyonun yapılan sözleşmeyi kendilerine göndermediğini söylediklerinin belirtilmesi üzerine Demirören, şunları söyledi:

"Olmayan bir metin, bir anlaşmamız yok ki bunu kendilerine ilettik. Olmayan bir şeyi göndermeye gerek yok. Fatih hocanın başarılarını tartışmaya gerek yok. Ama ayrılmasının sebebi 'federasyonla yaptığı imza' denilirse bu doğru değil. Buna bağlı olarak federasyon, Galatasaray'ın düzenini bozmak istiyor gibi düşünce yok. Böyle bir şey olsa federasyon dört tane kupa vermezdi. Bizim dönemimizde dört tane kupa kazandı. Türkiye'yi içerde ve dışarıda en iyi şekilde temsil eden takımlardan biridir. Ama milli takım her şeyin üstündedir. Eğer milli takımın bir hocaya ihtiyacı varsa, elinizde de Fatih Terim gibi bir hoca varsa bundan faydalanmak bizim milli vazifemizdir."

Demirören, Terim'in takımın başına geçmesinin ardından Brezilya'ya gitme ihtimallerinin yükseldiğini dile getirdi.

Tecrübeli teknik adamın Galatasaray'da yaşadığı süreçleri çok geçirdiğini, bundan sonra da geçirebileceğini vurgulayan Demirören, "İyi ki milli takımın başına getirmişiz. Yüzde birlere düşen Brezilya'ya gitme şansımız yüzde ellilere çıktı" ifadelerini kullandı.

Estonya ve Hollanda maçları ile ilgili soruya ise başkan Demirören, "Biz Estonya'yı yener Hollanda da Macaristan'dan puan alırsa şansımız yüzde 70-80'e çıkar" şeklinde yanıt verdi.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin Beşiktaş ve Fenerbahçe konusunda verdiği kararın TFF tarafından gündeme alınmadığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Yıldırım Demirören, "CAS bir süreçtir. Yorumlar yapıldı. Federasyonumuzun kurulları kararlar almıştır. Anayasaya göre, Tahkim Kurulu kararları hiçbir şekilde bozulamaz" diye konuştu.

'DİSİPLİN KURULU YARIN KARAR VERECEK'
Demirören, Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan maçta yaşanan olayların 2020 Avrupa Şampiyonası'na aday olan bir ülkeye yakışmadığını söyledi.

Yaşanan olayların üzücü ve utanç verici olduğunu kaydeden Yıldırım Demirören, şunları söyledi:

"Bu olaylara karışanların yüzde 99'u Beşiktaş taraftarı değildir. Beşiktaş taraftarını çok iyi tanırım. Provokasyon olduğu herkesin fikridir. Maalesef federasyon niye açıklama yapmadı yönünde eleştirildi. Disiplin ve tahkim kurulları karar vermeden federasyonun açıklama yapması, süreci etkileyeceği için bekliyoruz. Disiplin Kurulu yarın karar verecek, ardından Tahkim Kurulu konuya bakacak. Sonra yönetim kurulu kararını verecek. Cezalar onandıktan sonra maçın kararını vermek daha doğru olur."

Eleştirilere neden olan e-bilet uygulamasını savunan TFF Başkanı Demirören, "E-bilet şu anda dünyada en sistematik şekilde Türkiye'de uygulanacak. Sorunların yüzde 99'unu bitirecek. En önemli nokta kanun maddelerinde değişiklik yapmak. Kanun maddelerinde de belli değişikliklerle yüzde yüz sorunları tamamlayalım. Bu olayların artık azalacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Kulüpler yasası konusuna değinen Demirören, "Bakanımız bu konuda çok hassas. Kulüpler Birliği de çalışıyor. Daha sonra bir araya geleceğiz. Beraber çalıştıktan sonra taslağı sunacağız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...