Denizli: Yine en büyük favoriyiz

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, İspanya'da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu sezon da şampiyonluğun favorisi olduklarını belirten Denizli, transferle ilgili olarak, "Sosa, Buananotte ve Van der Vaart'ın olmayacak. Quaresma'yı da hiç düşünmedik" dedi.

24.07.2009 - 17:12

Denizli: Yine en büyük favoriyiz

İSTANBUL - Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Siyah-Beyazlı kulübün İspanya'da gerçekleştirdiği sezon öncesi hazırlık kampında basın mensupları ile bir araya gelerek bir buçuk saat süren sohbetinde gündemdeki bir çok konuya açıklık getirdi.

İlk olarak genel bir değerlendirme yapan ve geçen sezondan daha iyi bir durumda olduklarını belirten tecrübeli teknik adam, "Geçen sezondan bu yana doğal olarak bazı değişiklikler yaşadık. Takımımızdan ayrılan ve takımımıza gelen futbolcularımız oldu. Yaptığımız bu operasyonlar Beşiktaş'ın daha iyi bir duruma gelmesi için yapıldı. Takımımızın geçen sezon ünvanları yoktu ama bu yıl iki ünvanı birden taşıyacağız. Bu durum işimizi zorlaştıracakmış gibi gözükse de, biz en iyi şekilde ünvanlarımızı taşıyacağız" dedi.

“DELGADO SORUNUNU ÇÖZMEK GEREKİR”
Denizli, takım kaptanı Matias Delgado'nun durumu ve Beşiktaş'ın transferini düşündüğü yeni orta saha oyuncusu ile ilgili olarak  "Türk futbolunda klasik 10 numara bölgesinde oynayan futbolcu çok yetenekli, mücadele etmeyen ve fizik gücünü çok kullanmayan futbolcu olarak anlaşılır. Bu kanı doğru değil. Benim kafamdaki 10 numara anlayışı, takımdaki herkes kadar mücadele eden, fiziğini ortaya koyan ve aynı zamanda yetenekleri ile takımını öne geçiren futbolcudur. Delgado bu özellikleri yüzde yüz uymasa da benim istediklerimi yapan ve aynı zamanda Beşiktaş'a gelmeden önce Türkiye'de en beğendiğim futbolculardan biriydi. Ancak şartlar bizle Delgado'yu bir araya getirmek için pinti davranıyor. Delgado'nun son sağlık durumu en az ilk yarı bizimle olamayacağını gösteriyor. Ben saydığım özelliklerde bir futbolcu istiyorum. Kesin olsun demiyorum ama olursa iyi olacağını belirtiyorum. Böyle bir futbolcu kadromuza katmazsak oyun planımızı değiştirir ve yine iyi bir seviyede futbol ortaya koyarız. Önümüzdeki bir hafta içinde bu tip bir futbolcuyu transfer etmek için somut adımlar atacağız. Öncelikle Delgado'nun sözleşme sorunun halletmemiz gerekiyor. Kendisi ile görüşüyoruz. Kaptanımızı yanımızda olamayacaksa, takımının iyiliği için özveride bulunmak zorundadır. Eğer istediklerimiz gerçekleşmezse Delgado'nun sahalara daha çabuk dönmesi için çaba sarf edeceğiz." diye konuştu.

Tecrübeli teknik adam, Beşiktaş'ın transfer listesinde olan Bayern Münih'den Sosa, River Plate'den Buananotte ve Real Madrid'ten Van Der Vart'ın transferlerini gerçekleşmeyeceğini vurgulayarak. transferi düşünülen ismi gizlemenin şu dönem için daha iyi olacağını söyledi.

“GÖKHAN ZAN’IN GİTMESİNİ İSTEMEDİM”
Mustafa Denizli, takıma bu sezon katılan yeni futbolcular ve takımdan ayrılan isimler için "Gökhan Zan'ın gitmesini istememiştim. Ancak aramızdan ayrıldı. Biz de onun yerini dolduracak bir futbolcu almaya karar verdik. Takip ettiğim ve isteğim oyunculardan biri olan Ferrari'yi kadromuza kattık. Bu transfer sonrası benim tanıdığım en dürüst, en karakterli ve sahada her şeyini ortaya koyan ender futbolculardan biri olan Zapatocny ile yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Kendisi ile  yaptığım konuşmada tercihimizin sebebini açıkladım ve o da anlayışla karşıladı. Geçen sezon Cisse benim geldiğim dönemde özellikle temposu ile istediğimiz düzeyde değildi. Biz o dönmede bir tercih yaptık ve Fink'i kadromuza katma kararı aldık. Bonservisi olmayan ve yetenekle bir futbolcuydu. Ancak sezonun son bölümünde Cisse gösterdiği performansla takımda önümüzdeki senede oynayabileceğini gösterdi. Ama biz bu konudaki kararımızı nisan ayında Başkan Demirören ile almıştık ve Fink ile sözleşme imzalamıştık. Tercihimizi Fink yönünden kullandık." dedi

“QUARESMA İLE İLGİLENMEDİK”
Portekizli futbolcu Quaresma ile ilgilenmediklerini de ifade eden Mustafa Denizli, "İsmail Köybaşı, Türk futbolu için umut vaadeden bir oyuncu ve kendi bölgesinde gelişme kaydedecek bir isim. Türkiye'de profesyonellik ve formasını hakkını verme konusunda ilk sıralarda yer alan İbrahim Üzülmez'e alternatif olacaktır. İsmail İbrahim abisini tecrübelerinde faydalanacak ve Beşiktaş'a uzun yıllar hizmet edecektir. Erhan Güven ise Aydın Karabulut karşılığında Ankraspor'dan istediğimiz futbolcu oldu. Kendisi savunmanın sağında iyi işler yapabilecek bir isim. Aynı zamanda Rıdvan Şimşek ve Necip Uysal genç yaşlarına rağmen Beşiktaş'ta görev alabilecek yetenekte isimler. Nihat Kahveci için bir şey söylememe gerek yok. Dönebileceği tek yen olan yuvasına döndü. Bize güç katacaktır. Tabii ki transferde yüz de yüz başarı sağlanması mümkün olamıyor. Her zaman risk vardır ancak biz yeni oyuncularımızdan en iyi performansı almak için uğraşacağız."

Denizli ayrıca son günlerde Beşiktaş taraftarlarca adı sık sık anılan ve transferi istenen Portekizli futbolcu Quaresma ile ilgilenmediklerini ve bu futbolcunun daha çok bir kanat oyuncusu özelliklerini taşıdığını belirterek, "Quaresma benim düşüncemde hiç olmadı. Biz onun oyun karakterinde bir futbolcudan daha farklı bir isim arıyoruz. Futbol takım oyunudur ve paylaşmak önemlidir. Biz takım oyunu içinde bize faydası olacak bir isim istiyoruz. Beşiktaş taraftarı da bu konu ile ilgili daha derin düşündüklerinde Quaresma'nın istediğimiz oyuncu olmadığını görecektir" dedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ DEĞERLENDİRMESİ
Şampiyonlar Ligi’ni değerlendiren Denizli "Şampiyonlar Ligi öncesi kağıt üzerinde bizden çok daha iyi ve zorlu gözüken rakiplerle oynayacağız. Bu teoriye bozmak istiyoruz. Bizden daha iyi takımlarla en iyi mücadeleyi ortaya koyup en iyisini yapmaya çalışacağız. Korkunun ecele faydası yoktur. İlk amacımız birinci maçtan iyi bir skorla ayrılmak olacaktır. Umarım Fenerbahçe'de görev yaptığım dönemdeki gibi ilk maçımıza 11 Eylül gibi bir saldırı sonucu iptal olmaz. Ben ilk aşamada gruptan çıkacağımıza inanıyorum. Ayrıca bir İspanyol veya bir İngiliz takımı ile eşleşmemiz kesin gibi gözüküyor. Bizim kadromuz Türkiye Ligi için yine şampiyonluğun en güçlü adayıdır. Rakiplerimizin güçlenmesi sadece ligimizi daha keyifli hale getirecektir. Asıl önemli olan Avrupa'da yakalayacağımız başarı olacaktır."

Denizli, takımdan ayrılması gündemde olan Bobo ve aldıkları ücretlerden memnun olmayan futbolcular hakkında ise önemli açıklamalar yaptı. Denizli, Bobo'nun sezon başında ya kafasının karıştığını ya da karıştırıldığını söylerken, ücretlerini artırmak için yöneticiler ile görüştükler iddia edilen Tello, Holosko gibi isimlerle sorun yaşamadıklarını ifade ederek, "Bobo'nu sezon başı ya kafası karıştı, ya da karıştırıldı. Ama son günlerde daha iyiye gidiyor. Kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Kendisine talip olması iyi ama bu durum netlik kazanmalı. Ücretlerinin artırılması ile ilgili sıkıntı yaşadıkları söylenen futbolcuların durumunu da sizin aracılığınız ile takip ediyorum. Ben şunu söylemek istiyorum. Bir futbolcu anlaşma imzalarken kendi ücretini belirler ve takımının hedefi doğrultusunda hareket eder. Emsalleri ile kendini karşılaştırıp bir karar vermez.  Beşiktaş'a gelen futbolcu şampiyonluk hedefi ile hareket eder ve bu doğrultuda anlaşmalar imzalar. Hedefe ulaştıkları zaman ücretleri onların hakkıdır ve aldıkları prim ödülleridir. Bu konuda başka bir şey söylemek istemiyorum" diye konuştu.

Tecrübeli teknik adam bir gazetecinin, "Arda Turan'ı takımınızda görmek istermisiniz?" sorusuna ise, "Öyle bir futbolcuyu her teknik adam kadrosunda görmek ister ama bir teknik adam için önemli olan o tip futbolcuları yetiştirmektir" cevabını verdi.

Denizli son olarak Beşiktaş'ın yeni sezon formalarının beğenilmemesi hakkında sorulan soruya, "Kazanan forma sevilir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...