Derya Can'dan ikinci dalış rekoru

Milli sporcu Can, Kaş'ta önceki gün kırdığı dalış rekorunun ardından "Paletsiz ip destekli 70 metre" dalışında 71 metreye ulaşarak ikinci dünya rekorunun sahibi oldu.

Haberler 19.10.2013 - 12:53

Derya Can'dan ikinci dalış rekoru

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Sporları Kulübü üyesi milli sporcu Derya Can, üç ayrı rekor denemesi için geldiği Kaş'ta önceki gün başarılı şekilde "Değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalışında" 71 metreye inerek rekor kırmıştı.

Hava muhalefeti nedeniyle ikinci gün diğer rekor denemesini yapamayan Can, sabah erken saatlerde Arnica'nın sponsorluğunda Hidayet Koyu'nda ikinci rekor için dalış gerçekleştirdi.

Dünya Sualtı Sporları Federasyonu (CMAS) tarafından bu alanda ilk defa yaptırılan rekor denemesi dalışı öncesi Can, 1,5 saat hazırlık çalışması yaptı. Can'ın hazırlıkları sırasında su altında ve üstünde güvenlik önlemleri alındı. Rekor denemesine CMAS gözlemcileri nezaretinde saat 08.45'te başlayan Can, "Paletsiz ip destekli 70 metre" dalışında 71 metreye 1 dakika 12 saniyede ulaştı.

Su altında 2 dakika 31 saniye kalan Can, daha önce denenmemiş olan bu alanda dünya rekorunun sahibi oldu.

Kaş'ta üç ayrı dalda rekor denemesi yapmak için müracaatta bulunduğunu ifade eden Can, olumsuzluklarla başlayan rekor denemelerinden ikisini gerçekleştirdiğini, üçüncüsü yani "Paletli sabit ağırlıklı 82 metre" rekor denemesini ise yapmak istemediğini dile getirdi.

Can, şöyle konuştu: "İlk rekorumun ardından bir dünya rekoru daha kırdım, bundan dolayı çok mutluyum. Benim için hem sabahın erken saatleri olması hem de yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle biraz zor oldu ancak arkadaşlarımın desteğiyle bunu başardım ve 71 metreye daldım."

Sayfa Yükleniyor...