Dilmen: Arda'nın Fenerbahçe'ye gelmesini istemem

NTV SPOR yorumcusu Rıdvan Dilmen katıldığı Genç Bakış programında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Dilmen "Arda'nın Fenerbahçe'ye gelmesini istemem. O Galatasaray'la özdeşleşmiştir" dedi.

01.04.2010 - 12:22

Dilmen: Arda'nın Fenerbahçe'ye gelmesini istemem

Türk futbolunun efsane ismi, NTV SPOR yorumcusu Rıdvan Dilmen, Abbas Güçlü ile Genç Bakış'taydı. Dilmen'in renkli anıları, sempatik ve samimi tavrı ile keyifli anların yaşandığı program Yeditepe Üniversitesi'nden ekrana geldi. Farklı takımlardan birçok öğrenci Rıdvan'ı büyük coşku ve tezahüratlarla karşıladı.

Programda doğaçlama bir şekilde maç anlatan öğrencilere imzalı forma hediye eden Rıdvan Dilmen gençlerle halı saha maçı için sözleşti. Fatih Terim, Metin Tekin gibi birçok önemli ismin yer alacağı maç 2 hafta sonra oynanacak.

İşte Rıdvan Dilmen'den inciler:

SAKAT SAKAT OYNADIĞIMA ÇOK PİŞMANIM
Futbolculuk kariyerimde en büyük pişmanlığım, sakatken çıkmamam gereken maçlarda oynamam oldu. Sakatlıklarımdan sonra biraz medyanın baskısı biraz da benim tecrübesizliğim ve aceleciliğimden dolayı sahalara erken döndüm.

ERGUN GÜRSOY'A KARŞI HATALIYIM
Ergun Gürsoy'a karşı hatalıyım ama çok şükür ki Fenerbahçe'ye gittim. Boluspor'a transfer olduğumda ilk maçı Fenerbahçe, ikinci maçta da Galatasaray ile oynadık. Daha birkaç ay öncesinde cikletlerden çıkan kartlarını biriktirdiğim oyuncularla aynı sahadaydım. İnanılmazdı.

RIDVAN'DAN RENKLİ ANILAR
- Bir keresinde Fenerbahçe-Galatasaray maçına yetişmeye çalışırken maça iki saat kala köprü trafiğinde kaldım. Bir polis geldi cama vurdu: " Abi sen oynamıyor musun?" dedi. Ben de " Yetişirsem oynayacağım" dedim. Polis atla hadi arkaya dedi ve beni motoruyla maça yetiştirdi.

- Hala konuşulan 4-3'lük Fenerbahçe-Galatasaray Türkiye Kupası maçının devre arasında biz 3-0 mağlupken Aykut ve ben soyunma odasında " Bombamız patladı." diye konuşuyorduk. Hocamız geldi ve; " Çocuk, şimdi biz kupada elendik, ama Galatasaray'la 45 dakikalık bir maç yapalım ve 1-0 yenin. Yalnız o golü ilk 10 dakikada atarsanız, 5 tane atarsınız" dedi ve biz sahaya çıkıp 4 gol attık.

ÖZAL FANATİK FENERLİYDİ
- Turgut Özal'ın Türk futboluna büyük emeği vardı. Futbolu çok severdi. Fanatik Fenerbahçeliydi. Bir gün Avusturya'yı 3-0 yenmiştik. Bize birer Cumhuriyet altını verdiler. O zaman biz de birkaç arkadaş araba almıştık, arabalar 35 milyon. Ben de dedim ki; " Sayın Cumhurbaşkanım bir araba 35 milyon, biz Avusturya'yı yendik, darmadağın ettik bize 10'ar milyonluk altın veriyorsunuz." dedim. Bunun üzerine hepimize 35'er milyon prim verdi.

MAÇLARDA RAKİP SEYİRCİ OLMASIN
- Maçlarda hiç rakip seyirci olmasın. Olaylara karşı en radikal çözüm bu. Çünkü oradaki bin kişinin zaten çok da bir önemi olmuyor aksine diğer taraftarı tahrik ediyor. Bununla ilgili çok radikal kararlar alındı ama Türkiye'de Federasyon üç büyükler kontrolünde olduğu için, ki ceza verirken bile eli titriyor, medyanın burada çok büyük desteği lazım. Ayrıca futbolcular da seyirciyi tahrik etmemeli. Geçen sene Arda Turanların Luganoların aldıkları cezaları hatırlayın. Ama kulupleri hiçbir yaptırım uygulamadı.

GALATASARAY'I YENMEK YETMEZ
- Galatasaray'ı iki maçta da yendiğimiz sezon Galatasaray şampiyon oldu. Fenerbahçe'nin asıl bunları düşünmesi gerek Galatasaray'ı yenmek yetmiyor.

- Fenerbahçe Kulübü Semih mi Nobre mi gibi şeylerle uğraşmamalı. Semih Türkiye'nin en iyi santrforlarından.

- Guiza'nın ağlamasına hepimiz çok üzüldük. Guiza fizik olarak kuvvetli değil. Ama yetenekli. Fenerbahçe'deki futbolcuların desteği fazla olsa Guiza çok daha başarılı olur.

İDDİA GİRDİ MERTLİK BOZULDU
- Tam olarak şikeye değil ama hatır şikesine şahit oldum. Arkadaşlarımız tarafından aman koşma ama yapma diye psikolojik baskılar gördük.

- Futbola iddia girdi mertlik bozuldu. Şike iddiaları ile ilgili gelişmeleri üzülerek izliyorum. Temennim arkadaşlarımızın suçsuz olması. Yapılmış birşey varsa da herkes cezasını çekecek. Ama ben bunlara inanmak istemiyorum. Çünkü ben de yıllarca futbol oynadım. Benim hakkımda da dedikodular çıkardılar.

VOLKAN'IN HAREKETİ YANLIŞ
- Volkan'ın derbide yaptığı hareket yanlıştı. Olmaması gereken bir hareketti. 4- 3 biten Fenerbahçe-Galatasaray Türkiye Kupası maçında da Galatasaray kalecisi bize aynı hareketi yapmıştı ve çok rahatsız olmuştuk.

Galatasaray da Volkan'ın hareketi karşısında çok rahatsız olmuştur.

RİJKAARD DEĞİL TAKIM ADAPTE OLMALI
- Rijkaard kendisini Türkiye'ye adapte etmek istiyor. Normal formatının dışına çıkıyor. Çünkü oyuncular O'na adapte olmadılar, hocalarının kendilerine adapte olmasını istiyorlar. Ama Rijkaard Türkiye'ye uyarsa kendi geleceği için kötü olur. Galatasaray Rijkaard'a uyarsa uzun vadede kalıcı bir ekol oluşur.

- Eğer bir gün Fenerbahçe, Galatasaray ya da Beşiktaş'tan herhangi birisi şampiyon olduğu yıl teknik direktörünü gönderirse onu kutlayacağım.

YEMEK YEDİĞİM İNSANLAR BELKİ DE DAĞA ÇIKIYORDU
- Vanspor'daki dönemin hayatımda önemli bir yeri var. Ürkerek gitmiştim ama Van'a gittikten sonra 9 ay İstanbul'a hiç gelmedim. Çok mutluydum orada. İnsanlar çok saygılıydı, aile gibi olmuştuk.

Keşke Van'da daha fazla kalıp biraz daha tecrübe kazansaymışım.

- O dönem terörden dolayı Van'da saat 15:00'ten sonra ulaşım yasaktı. Ama biz kafile olarak gece yarısı dönüyorduk. Bizden önceki dönemde teröristler bir otobüsü durdurmuş, futbolcuları görünce bırakmışlar. Yani oralarda futbol çok seviliyor. Belki de benim yemek yediğim insanlar yazın dağa çıkıyordu, bilemem. Benim hayat felsefem; önce insan.

ÜÇ BÜYÜKLERİN YÖNETİCİLERİ İŞİNİ İYİ YAPAMIYOR
- Yılın takımı Bursaspor. İşini iyi yapıyor. İşini iyi yapmayan üç büyüklerin yöneticileri.

ARDA'YA SEVGİLİSİ YAKIŞIYOR, ARABASI DA
- Eskiden iyi bir futbolcunun transfer bedeli 400-500 bin dolardı, şimdi 10 milyon eurodan bahsediliyor. Futbol piyasası yükseliyor. Ama sporcu güzel yaşayacak, en güzel yerde yiyip içecek. Mesela son zamanlarda Arda Turan çok eleştiriliyor. Ama bence arabası da, sevgilisi de ona yakışıyor. Tabii ki gezip eğlenecek.

HAKEMLER CEM PAPİLA OLMAKTAN KORKUYOR

- Türkiye'de futbolda güven sorunu var. Futbol federasyonu ve medyanın hakemlerle ilgili ciddi baskısı var. Beşiktaş Cem Papila'yı, Fenerbahçe Bülent Demirlek'yi, Galatasaray Ali Aydın'ı bitirdi. Kayseri Belediye Başkanı geçenlerde "Biliyorsunuz ben bir hakemi bitirdim." dedi. Düşünün artık televizyona çıkıp açık açık bunu söylüyorlar. Hakemler de ya hata yaparsam Cem Papila olurum, Bülent Demirlek olurum psikolojisi ile görev yapıyorlar. Baskı ve korku altında oldukları için de zaman zaman ciddi hatalar yapıyorlar.

BUGÜNKÜ AKLIM OLSA FENERBAHÇE'Yİ ASLA BIRAKMAM
- Fenerbahçe teknik direktörlüğü sırasında çok çaylaktım ve üzerimde çok baskı vardı. Başkan bana kal dedi, Fenerbahçe'de kredim de vardı. Ama medyadaki baskıyı kaldıramadım. Şimdiki kafam olsa hayatta istifa etmem.

HAYRETTİN'İN SÖZLERİNİ 20 YIL SONRA ÖĞRENDİM, ÇOK ÜZÜLDÜM
- Hayrettin'in boğazıma sarıldığı maçta kaleye arkam dönüktü, penaltı pozisyonunda bir baktım Hayrettin boğazımı sıktı. Olur böyle şeyler ama geçenlerde nostaljide 20 yıl sonra ilk kez gördüm ki bazı laflar söylemiş. Çok üzüldüm.

BURSASPOR'UN ŞAMPİYONLUĞU DİĞERLERİNE DERS OLUR
- Anadolu takımlarından şampiyon çıkmaz demiştim ama şimdi Bursaspor'un bana bu sözümü yedirme şansı yüksek. Şu an ligin en şanslı takımı. Çok başarılı bir teknik adamı ve müthiş bir potansiyeli var. Yüzde 50 Bursaspor, yüzde 50 diğer kulüpler şampiyon olur diye düşünüyorum.

Şampiyon olmasında engelleme filan olamaz, çünkü buraya kadar bu hakemlerle geldi. Bursaspor'un şampiyonluğu da diğer kulüplere ders olur.

FENERBAHÇE AFRİKA'YA GİT DESE GİDERİM
- Dünyaya 10 kere gelsem, dünyanın en zengin adamı olsam yine Fenerbahçeli Rıdvan olmak isterim..

- Fenerbahçe Kulübu bana " Git Afrika'da 10 ay yaşa, oyuncu bul, para da vermiyorum sana." dese, zevkle, onurla giderim.

EN BÜYÜK HEDEFİM ALTYAPILARDA FUTBOLCU YETİŞTİRMEK
- Hayatım boyunca yaptığım üç meslek var; futbolculuk, teknik direktörlük ve yorumculuk. İstek sıralamam da aynıdır. Yorumculuktan iyi para kazanıyorum, hep futbolun içerisindeyim, NTV'de çok rahatım. Bu açılardan çok iyi ama asıl isteğim sahalara dönmek. Artık futbolculuk yapamam ama doğru bir planlama olursa teknik direktörlük yaparım. En büyük hedefim altyapılarda futbolcu yetiştirmek

MEMATİ GELİYOR, BOMBAMIZ PATLIYOR
- Hakan Şükür, Tanju Çolak ve daha birçok arkadaşımla birlikte bizi nereye çağırsalar 20 kişi 10 dakikada organize olur gideriz. Geçenlerde sokak çocukları için Manisa'ya gittik. Ama Gürkan Uygun da bizimle geliyor. O gelince de bizim bombamız patlıyor. Herkes "Memati, Memati" diye onu çağırıyor.

TÜRKİYE YABANCI FUTBOLCULAR İÇİN ÇİFTLİK
- Ben bir Anadolu takımı teknik direktörü olsam büyük takımdan gelecek oyuncuyu çok dikkatli seçerim. Çünkü büyük takımlardan büyük takımlara gitmek oyuncu performansını çok etkilemez ama büyük takımdan Anadolu takımına giderken durum farklı olur. O oyuncuyu oynatmak kolay değil. Medya yok, hava yok.

- Türkiye yabancı futbolcular için bir çiftlik. Olaya tamamen para olarak bakıyorlar. Türkiye filan da umurlarında değil. Bizim ülkemiz vergi sisteminden dolayı bir cennet. Burada kazandıklarını hiçbiryerde kazanamazlar.

GÖRDÜĞÜM EN İYİ SANTRFOR TANJU
- Türk futbol tarihine en çok fayda getiren futbolcu Hakan Şükür'dür. Ama benim gördüğüm en iyi santrfor Tanju Çolak.

- Diyarbakırspor'un ligden düşürülmemesi bence siyasi bir karar.

- Ertuğrul Sağlam işini çok seven çok iyi yapan birisi. Önü çok açık. Yurtdışında da antrenörlük yapabilir.

- Aykut Kocaman Fenerbahçe için bir şans. Ama Christoph Daum bugün gitse ertesi gün Aykut'a trilyon verseniz Fenerbahçe'nin başına geçmez. Çok düzgün bir adamdır.

- Arda'nın Fenerbahçe'ye gelmesini istemem O Galatasaray'a yakışıyor.

- Futbol Federasyonu işi bilenlere danışmıyor. Mutlaka aramızdan birisini alıp fikir sorması gerek. O zaman bence problem kalmaz.

- Üç büyükler bu bütçelerle Avrupa Kupası maçlarında oynayabilirler. Ama Şampiyonlar Ligi hayal.

- Yorumcuların çok dikkatli konuşması lazım. Biz de farkında olmadan hata yapıyoruz. Ama ben kendi programımda mutlaka düzeltiyorum. Yanlış söylemişim diyorum.

- Oğlum futbola çok yetenekliydi. Ben 14-15 yaşlarında üzerine düşseydim iyi bir futbolcu olurdu. Ama o konuda biraz hatam oldu.

- Geçenlerde emekli oldum. Bankaya gidip emekli parası aldığımda ilk kez yaşlandığımı hissettim.

- Birkaç kez iddia oynadım ama tutturamadım.

- Birkaç defa "gol olur" diye salladım tuttu. O da üzerime yapıştı kaldı. Ama artık seyirciye saygısızlık olacağını düşündüğüm için böyle tahminler yapmıyorum.

- Futbolcuların sendikaya ihtiyacı var. Kesinlikle bir sendika kurulmalı.

- Türkiye'de altyapıda eğitim çok eksik. Şimdi ben bununla ilgili bir kurs görüyorum. Ve bitirdiğimde hocalara bununla ilgili ders vermek istiyorum.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...