Dilmen: Herkes emeğinin karşılığını aldı (Video)

NTV Spor Yorumcusu Rıdvan Dilmen, % 100 Futbol programında günün maçlarının değerlendirmesini yaptı. Dilmen, "Kimse alınıp gücenmesin küme düşenler de dahil olmak üzere, tablo tam oturmuş. herkes emeğinin karşılığını almış. Beşiktaş hak etmiş şampiyon olmuş." diye konuştu.

Ntvspor 31.05.2009 - 02:24

İSTANBUL – NTV Spor'da yayınlanan % 100 Futbol programında Rıdvan Dilmen ile Güntekin Onay ligin son haftasının maçlarını değerlendirdi.

Lig sonunda, son haftaya girmeden önceki tablo oluştuğunu söyleyen Rıdvan Dilmen, "Üstteki tabloda da alttaki tabloda da hiçbir değişiklik olmadı. Beşiktaş birinci, Sivasspor ikinci, Trabzonspor üçüncü oldu." dedi.

"DENİZLİ G.SARAY'IN ŞAMPİYONLUĞUNDA YARDIMCIYDI"
Şampiyonluğun nasıl bir duygu olduğu hakkında ise Dilmen, "Futbol hayatın biter yıllar geçer anlatırsın. Ben 88-89 sezonunda oynamıştım dersin derler hoşuna gider. Taraftar çok üzülür çok sevinir ancak oyuncu kadar mümkün değil antrenör kadar. Beşiktaş çok geriden gelip şampiyon oldu. O yüzden önemli bir şampiyonluk. Oyuncuların şu anda ne para var akıllarında ne de pul. Büyük bir olay özellikle son 13 yılda 1 kez şampiyon olabilmiş bir takım, büyük bir camia. Önce bir alkışlayalım Beşiktaşı, saygı duyalım. Hem kupayı hem ligi aldılar, hakettiler. Kutluyoruz Beşiktaş'ı, camiaya hayırlı olsun. Yanlız şunu düzeltelim; Mustafa Denizli Fenerbahçe ve Beşiktaşın dışında bir takımın başında şampiyonluk yaşamadı. Galatasarayda yardımcı antrenör olarak yaşadı. 87-88'de Derwall teknik direktör, Mustafa Denizli yardımcı antrenördü. 3 takımı şampiyon yapmak değil 3 takımı çalıştırmak önemlidir. Yanılıyor da olabilirim ancak örneğin Tayfur Havutçu'ya yazamayız bu şampiyonluğu." diye konuştu.

Beşiktaş'ın coşkulu takım olduğunu söyleyen Rıdvan Dilmen, "Fenerbahçe takımı 17 puan almış üstteki takımlardan bugünle beraber, Beşiktaş takımı 7 puan almış. 10 tane puan var arada. Fenerbahçe 2 maçı da kazanmış 6 puan almış Beşiktaş'tan. Beşiktaş demek ki diğer maçlarda daha arzuluymuş. Nasıl Fenerbahçe az tatil yapmayayım diye çok mücadele ettiyse kazandıysa, Galatasaray da bugün aynı şekilde bunun savaşını verdi. Genel performanslarının üstüne çıktılar. Beşiktaş'ın durumuna baktığımızda ben hep söylüyorum, ligin puan durumu elimde kimse alınıp gücenmesin küme düşenler de dahil olmak üzere, tablo tam oturmuş. Yani 1.,2.,3.,4.,5.,6., diye gelecek olursak herkes emeğinin karşılığını almış. Beşiktaş hak etmiş şampiyon olmuş." şeklinde konuştu.

"BEŞİKTAŞ ARKADAŞLIĞIN BAŞARIYI GETİRDİĞİ TAKIM"
Yıldırım Demirören tarafından çok önemli hamlelerin yapıldığının da altını çizen Dilmen, ""Önce İbrahim Üzülmez ve İbrahim Toraman'ın kavgasını hemen hallettiler. Ertuğrul hocayla başlamaları doğruydu. Belki Ertuğrul hoca yıpranmıştı kabuk değiştirdi. Mustafa Denizli böyle yönetimleri iyi yapan bir adam. Rüştü çok önemli bir oyuncu, iyi bir liderdir. Sonuç olarak biraz önce oyunun sonunda bir tablo var ki çok önemli, şampiyonlukta çok önemli etkendir, İbrahim Üzülmez oyuna girerken takım halinde hocaları dahil kaptanlık bandını geri veriyorlar. Sezon başında almışlardı. İşte arkadaşlığın başarıyı getirdiği bir takım olarak düşünüyorum. Sivok'un savunmaya geldikten sonraki takımın, takım savunmasında daha dirençli olması, Ernst'in transferinden sonra Cisse'nin devreye girmesi. Aşağı yukarı % 60'lık bölümde Tello çok önemli maçlar oynadı. Tabi ki bir bakıma Nobre'nin sakatlığı da avantaj haline dönüştü. Bobo, Holosko, Tello üçlüsü Beşiktaş için şanstı. Belki de Fenerbahçe mağlubiyeti işlerine de geldi. Tokat yediler ve sonra hiç fire vermeden yollarına devam ettiler. Daha kritik bir Galatasaray maçında kaybedecekleri 3 puanın telafisi yoktu çünkü. O yüzden Beşiktaş takımı hakettiği şampiyonluğu aldı." dedi.

"MUSTAFA DENİZLİ'NİN MEDYA İLİŞKİLERİ ÇOK İYİ"
Mustafa Denizli'nin medya ile ilişkilerinin iyi olduğunu belirten ünlü yorumcu, "Yıldırım Demirören'in Türkiye'de çok kredisi olan bir hocaya ihtiyacı vardı her yönüyle, sosyal ilişkileri olsun, gazetecilerle ilişkileri olsun. Mustafa hoca da 2-3 yıldır çalışmayarak bir dinlenmeye çekilmişti. Beşiktaş için bir şans olduğu kadar Mustafa hoca için de bir şanstı. Çalıştı o da başardı. Mustafa Denizli için inşallah devamı gelir, çünkü geriye gitme ihtimali var teknik adamların ama olgun davranıp beklemesi sonucu başarılı oldu. Hem kupayı hem ligi alıyorsunuz kolay değil, bu dönem içerisinde kendi işini yapmaya çalışırken, tabi bir tek şansları rakiplerinin ciddi puanlar kaybetmesiydi. Ve hakikatten de Hacettepe, Konya vs. nin sürpriz dediğimiz sonuçları çıktı ortaya. Biraz da rakiplerin çabalarıyla haklı bir şampiyonluk geldi.

Beşiktaş'ın şu şansı oldu; erken havlu atan iki büyük camia oldu yarıştığı takım Sivas'tı. Yarıştığı takım Fenerbahçe, Galatasaray olsaydı, Fenerbahçe, Galatasaray şampiyonluk potasındayken hakem hatasıyla kaybetseydi, muhtemelen Beşiktaş'ta kaybetseydi bir takım şeyler olacaktı. Rakip Sivas olunca daha kolay başedebilirsiniz. Mustafa Denizli bu tür ilişkileri iyi olan bir teknik direktör." diye konuştu.

Muhtemelen Mustafa Denizli'nin daha fazla puan alma hesabı yaptığını söyleyen Dilmen, "Ben açıkçası Mustafa Denizlinin 80'lere gideceğini düşünüyordum ancak rakiplerin bu kadar fazla puan kaybedeceğini düşünmüyordum. Sonuçta başarılı olan bir takımı çok da tartışmamak gerekir. Mustafa Denizli bu takımın teknik direktörüdür, çok ciddi katkı sağlamıştır hem hocayı hem camiayı kutlamak gerekir." dedi.

"KONYASPOR OYNADIĞI FUTBOLUN KARŞILIĞINI ALDI"
Konya'nın ligden düşmesinin sürpriz olmadığını da belirten Dilmen, "Oynadığı futbolun karşılığıdır bence. Mesela Antalyaspor göze hoş gelen futbol oynamayı biliyor, Ankaragücü zaman zaman agresif oynayabiliyor yani rakiplerine bakacak ölçecek olursak. Sezon başında başkanları çok bağlanıyordu radyoya, teknik direktörle 9 sene çalışacağız dediler Raşit Çetiner'le 9 hafta çalışamadılar. İnşallah tekrar geri dönerler." ifadelerini kullandı.

"Beşiktaş, ilk yarı Fenerbahçe'nin gerisindeydi, ikinci yarı 10 puan önüne geçti. Çok ciddi bir başarı bu" diyen ünlü yorumcu, "Şampiyonlukta en önemli şey ama kulübeniz iyi olacak. Artık büyük kulüplerin kenardan gelen oyuncuları etkili oyuncular olacak. İbrahim Üzülmez, Nobre, zaman zaman Yusuf Şimşek kenardan oyuna giriyor. Kadro kalitesini artırdığınız zaman, rekabeti de sağladığınız zaman, lig uzun bir maraton, kupa, Avrupa kupası derken kenardan gelen oyuncuların katkı sağlaması lazım. İkinci yarı müthiş gitti Beşiktaş. Açıkçası ilk yarıya bakınca böyle bir tablo yoktu . Şöyle düşünmüş olabilir Mustafa hoca, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ile içeride oynayacaktı. Bu maçları kazanacağını düşündü. Mustafa Denizli'nin en önemli özelliği 4-5 yese bile gülen bir adam. Bir lider için çok önemli bir olay bu." şeklinde konuştu.

"MUSTAFA DENİZLİ KENDİ HEDEFLEDİĞİ PUANIN ALTINDA KALDI"
Mustafa Denizli'nin rakiplerin kendi aralarında oynarken kaybedecekleri puanları hesapladığını söyleyen Rıdvan Dilmen, "Ancak kendi hedefinin de altında kaldı. 75 puanın üzerini hedefliyordu. Ancak rakipleri tarihi boyunca gitmeyeceği kadar kötü gidince de haklı bir şampiyonluk elde etti. Mustafa Denizli buraya geldiği zaman başarılı bir teknik adam değildi, ama ligin bitimine baktığımız zaman, Fenerbahçe'den 15 puan fazla almayı düşünmüyordu. Fenerbahçeyi yenerek yakalarım diyordu ancak Fenerbahçe'nin Hacettepe'ye Galatasaray'ın Kocaelispor'a yenileceğini düşünmüyordu. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde kime sorsan Galatasaray Hacettepe maçı ne olur diye, Galatasaray yener der. Mustafa Denizli de yener diyecek kadar akıllı bir adam." diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...