Dilmen: Kötü futbolun sebebi hakem

NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, % 100 Futbol programında Bursaspor-Fenerbahçe maçını değerlendirdi. Dilmen, hakem Deniz Çoban'ın son iki yılda Türkiye'nin en çok kateden hakemi olmasına rağmen bugünkü oyunu çok etkilediğini söyledi.

Ntvspor 14.09.2009 - 00:22

İSTANBUL – NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Güntekin Onay ile Bursaspor-Fenerbahçe maçının değerlendirmesini yaptı.

Rıdvan Dilmen, "Bursa ve Trabzon deplasmanları üç büyükler için en zor deplasmanlardır. İnanılmaz bir seyirci baskısı, onun dışında yerel basın çok iter takımını ve zaman zaman o şehrin takımına zarar verir. Yani fazla konsantrasyon çaylak oyunculardan kurulu takımlarda problem yaratır. Bugün ben bunu Bursa'da gördüm. Uzun yıllar ligde mücadele eden. Çok sert ve sıkı bir maç oldu. Futbol adına iyi bir maç olmadı. Bir de bu maçın kötü olmasını götüren bir hakem vardı. Çok erken kartlar, Bursa buna da güvendi yani daha da sertleşti maç. Fakat Fenerbahçe geçen yıl böyle bir tabloda mağlup olurdu, oldu da geçen sene. Fenerbahçe geçen sene çarpışmıyordu, şimdi kavga ediyor, sinmiyor. Sinmediği için de Alex çıkıyor, yani Alex bazen sinirlenen bir oyuncudur. İşte sinirlendiği zaman da özveri gösteriyor. Fenerbahçe mücadele etti, iyi futbol oynamadı. İyi kontra yapmadı ki kontraya müsait bir maçtı. Ama çok fazla mücadele ederek, ki Fenerbahçe taraftarı onu istiyor. Kötü oynarsınız ama mücadele etmediğiniz zaman rahatsız olur taraftar. Geçen yılki tablonun çok uzağında Fenerbahçe. Fizik olarak Bursa'dan daha diri. Oyunun son bölümünde Kazım birebir mücadelede omuzunu vurup devirebiliyor. Stoper Lugano ve Bilica tabi sonucun etkisiyle ceza sahasına gömüldüler ama hiç hemen sıfır pozisyonla, bir iki tane cılız pozisyon dışında maçı bitirdiler." diye konuştu.

Ünlü yorumcu, "Gerginleşti ortam, çok gerginleşti. Deniz Çoban, Türkiye'nin son iki yılda en çok kateden hakemi. Yıllardır özlenen, büyükleri kollamayan hakem. İşte zamanında Erman hocası, Ahmet hocası derken, Serdar Tatlı'ydı son kuşaktan ama bir tane daha Deniz Çoban çıktı dedik ama bu kez abarttı. Evet gördüğünü çalmak güzel, evet büyük takımları kollamak güzel ama ezmemek lazım, bunu da abartmamak lazım. Stoper cebinde uzun dakikalar kartla oynuyor. Açıkçası maçın sıkı ve sert olmasını hakem çok etkiledi. Bence iyi futbol oynanmamasını da hakem çok etkiledi. Çünkü hakemin dışında fazla konuşalacak bir şey de olmadı. Ben eğer sert girersem baktım hakem göstermiyorsa bir daha atlarım ama cebimde kartla oynarsam, mesela Fenerbahçe'nin çok arkaya yaslanmasının sebeplerinden biri de o." ifadelerini kullandı.

Bursaspor'un Ertuğrul Sağlam ile evinde ilk kez mağlup olduğunu söyleyen Dilmen, "Bursa takımını hemen hemen dolu dolu ilk kez izledik. Bursa takımı kontraatak takımı, Bursa'da büyük takımlar geriye düşerse sıkıntı yaşar ama öne geçtiğiniz zaman iyi kapanırsınız ki bugün kapandı pozisyon vermeden oyunun devamında pozisyon bularak bitirirsiniz. Aslında Bursa takımı içeride zorlanır. Maç kaybetmemiş ama hem Sercan hem Turgay kontraatak oyuncusu. Sercan da soru işareti bırakmadı değil, yani bugün Anadolu'nun iyi oyuncusu diyebiliriz, büyük takım oyuncusu diyemeyiz. Çünkü Kadıköy'e, Ali Sami Yen'e gelen takımlar kapanıyorlar, Sercan'ın şu görüntüsü dar alan oyuncusu değil geniş alan oyuncusu. Fenerbahçe mücadele ederek rakibi de doğru analiz etmiş, iyi kapandı ve hemen hemen bir iki tane cılız pozisyon dışında pozisyon vermeyerek ve son paslarda özellikle Güiza ve Deivid'in hatalarıyla belki de farka gidebileceği maçı 1-0 bitirdi. Fakat burada Fenerbahçe'nin saygı duyulacak birinci özelliği her şeye rağmen ciddi şekilde savaştı. Kesinlikle iyi top oynamadı, iyi maç olmadı. İyi maç olmamasının sebeplerinden biri yüksek tansiyon ve hakemin ilginç kararları." şeklinde konuştu.

"Fenerbahçe'de çok uzun yıllardır ben 5-6 sene oynayan yabancı oyuncu hatırlamıyorum." diyen Rıdvan Dilmen, "Bugünkü iş yapsın diye zaten orada, yaptı da. Özellikle de arzulu olduğu zaman, golle ilgisi yok maçın başından itibaren çok arzuluydu, orta sahaya kadar geldi top aldı. 3 puan Fenerbahçe için çok önemli, bir kere çok zor bir deplasman. Onun dışında Emre gibi şu an takımın en formda oyuncusu yok, Santos'u dinlediriyor 6 yabancı kontenjanından dolayı. Mehmet Topuz sırıtmadı, mücadele etti. Hücumda Güiza, Baros gibi oyuncuları golle yıldız veririz. Hakikaten bir kaç tane pozisyon oldu, Güiza gibi oyuncunun bırakın golü pasın şiddetini daha iyi ayarlaması lazım." dedi.

Bursaspor'un kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Dilmen, "Ben daha hücum yapan, daha üretken, daha çok duran top kullanır filan diye düşünüyorduk ama baktık ki Sercan'la, Turgay kapanan takımlara karşı zor. Bursaspor öne geçtiği zaman tehlikeli bir takım, onun dışında 0-0 giden oyunda ve geriye düştükleri oyunlarda işlerinin çok zor olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

5 maçta 5 galibiyet alınca Fenerbahçeli oyuncuların özgüveninin geldiğini de belirten Rıdvan Dilmen, "Geçen seneki kadroya baktığınız zaman stoper Edu gitti Bilica geldi, bugün Mehmet Topuz oynadı çok bir fark yok oyuncu kadrosunda ama iş oyuncunun konsantrasyonunda bitiyor. Özellikle yerli oyuncularımızın konsantrasyon problemleri var. Sezon sezon değişkenlik olmaz." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...