Dilmen: Rijkaard her takım için şans

NTV Spor % 100 Futbol programında Güntekin Onay ile Rıdvan Dilmen Galatasaray-Kayserispor maçını değerlendirdi. Dilmen, Galatasaray teknik direktörü Frank Rijkaard’ın her takım için şans olduğunu, çünkü oyuncuları özgür bıraktığını söyledi.

Ntvspor 24.08.2009 - 00:51

İSTANBUL - NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, NTV Spor klasiği % 100 Futbol programında Galatasaray'ın teknik direktörü Frank Rijkaard'a övgüler yağdırdı.

Rıdvan Dilmen, "4-3-3'ü Galatasaray bir kaç maç oynadıktan sonra değiştirdi, 4-2-3-1 oynamaya başladı Arda'dan dolayı. Çünkü Arda üçlü orta sahanın ortasında başlayıp forvet arkası gibi oynadığı gibi Rijkaard, ikili bırakıp önlerine Arda'yı koyup sol ve sağdaki çizgi oyuncularını daha fazla geriye gidin diye söyledi. Aslında Rijkaard aslında her takım için şans, çünkü özgür bırakıyor oyuncusunu. Galatasaray takımında iki bek çıkıyor, duran toplarda zaten stoperler çıkıyor, oyun içinde dönüşümlü olarak Ayhan ile Mustafa'dan biri çıkıyor. Onun önündeki 4 oyuncuya diyor ki; ne yaparsanız yapın. Bazen Arda sola gidiyor, Elano çıkıyor gidiyor, Aydın deplase olabiliyor, Baros geziyor, onların arkasında Elano ikinci yarı oynamaya başladı. Yani öndeki dört oyuncu inanılmaz derecede özgür. Her forvet oyuncusu kendisini hep özgür hissetmek ister. Yani Arda kafasına göre oynamak ister, yetenekli oyuncu çünkü. Elano aynı şekilde. Dolayısıyla Galatasaray takımı kaleciyle birlikte 7 kişiye birlikte sorumluluk veriyor, öndeki oyuncuya işi bitirin diyor ama top rakibi geçince mutlaka 4-5-1 gibi kalıyor. Maksimum hız yapın diyor anladığım kadarıyla. Keita gelebildiğin kadar gel, Arda veya Aydın gelebildiğin kadar gel" diye konuştu.


"MUSTAFA SARP İNANILMAZ GELİŞME KAYDETTİ"
Dilmen, "Bir Mustafa Sarp seyrettim oyuncu böyle 17-18 yaşlarından itibaren belli olur, tecrübe kazanır, kuvvetlenir bunları geliştirir ama Mustafa Sarp gibi bir oyuncu bu kadar gelişme kaydetmez, Mustafa inanılmaz bir gelişme kaydetti. Şimdi Bursaspor'dan geldi, oynar mı oynamaz mı tereddüt vardı ama top rakipteyken her deliği tıkıyor. Sağ tarafa basıyor, sola basıyor, top Galatasaray'da iken çok iyi paslar veriyor, bende iz bırakan Mustafa Sarp bugün müthiş oynadı." ifadelerini kullandı.

"Galatasaray’ın arzusu, isteği var, güçlü, fizik iyi, taraftar arkasında ama 4-1'e rağmen üretken değil” diyen Rıdvan Dilmen, “Tabiki rakip Kayseri, eli ayağı düzgün oyuncuları var, tabiki sol bekleri Toledo sakatladı, tabiki 1-1 yakaladıktan hemen akabinde aut korner karışımı bir olayla ikinci golü yiyip demorilize oldular ama sonuçta Kayseri takımı bu ligin eli ayağı düzgün takımlarından bir tanesi ve en az gol yiyen takımlarından bir tanesi. Bir şekilde 4-1 yeniyorsunuz, onun dışında da çok ciddi şekilde agresif oynuyorsunuz." dedi.

"YÖNETİM BU SEZON İYİ İŞ YAPTI"
Dilmen, "Galatasaray'ın biz yönetimini sürekli eleştiriyoruz, geçen sene özellikle. Bu yıla baktığımızda sağ bek Sabri bonservis verilmiş midir bu oyuncuya altyapıdan, Gökhan Zan'a verilmiş mi yok, Servet'e 500 bin dolar vermişsin, Hakan Balta takasla filan aldın herhalde ve alternatifi Uğur giriyor oyuna bonservisi sıfır. Ayhan kendi oyuncusu yıllardır, yanındaki oyuncuyu da sıfır bonservisiyle alıyorsunuz Mustafa Sarp'ı. Baktığınız zaman Galatasaray nereden buluyor bu paraları derken ama kadroya baktığınızda Gökhan bedava, Hakan bedava, Servet bedava, Aydın bedava, Arda bedava, Mustafa Sarp bedava, Ayhan zaten oyuncusu, Sabri bedava, Uğur Uçar bedava. Şimdi elindeki kadroya ciddi yatırım yapmış, herkes uyurken gitmiş Gökhan'ı almış, kimisi sevinmiş Beşiktaşlı, kimisi üzülmüş, Beşiktaşlılar sevinmiş, kimi futbol adamı iyi yapmış diyor ama A milli takımın stoperini almış sonuçta. Bursaspor'un Mustafa Sarp'ın boşta kalacağı 6-7 aydır ortada gitmiş almış ve müthiş de oynamış." şeklinde konuştu.

Rijkaard’ın Galatasaray için bir avantaj olduğunu belirten Rıdvan Dilmen, "Galatasaray'ın geçen seneki vurdum duymaz havası gitmiş arzulu istekli bir takım gelmiş. Arda çok yetenekli bir oyuncu ama Arda bile bugün diğer arkadaşlarının yanında sırıtmadı, acayip oynadı diyemiyoruz. Galatasaray'ın bir iyi tarafı daha var, ilk resmi maçlarını biz yayınladık Kazakistan'daki maçı. O günkü Galatasaray'la bugünkü Galatasaray arasında çok fark var. Bir takım bu zamanda her gün üzerine koyarak bu kadar gider." diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...