Dilmen: Sivasspor-Beşiktaş galibi arayı açar

Trabzonspor-Galatasaray maçını değerlendiren % 100 Futbol programının yorumcusu Rıdvan Dilmen, Sivasspor-Beşiktaş maçında galip gelenin ligde arayı açabileceğini söyledi.

Haberler 16.03.2009 - 11:17

Dilmen: Sivasspor-Beşiktaş galibi arayı açar

NTV % 100 Futbol Programı Yorumcusu Rıdvan Dilmen, Trabzonspor-Galatasaray maçının değerlendirmesini yaparken, Sivasspor-Beşiktaş maçını kazananın bu ligde diğer rakipleriyle arasını açabileceğini söyledi.

Beklediğimiz bir maç oldu diyen Rıdvan Dilmen, iki takımın oyuncularının da savaştığını, oyuncuların çok tempolu oynadığını ve saygı duyulacak şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Oyun olarak çok iyi bir oyun oynanmadığını söyleyen Dilmen, özellikle Galatasaray’ın beklenen oyununu ortaya koyamadığını belirtti.

Bülent hocanın 4-3-1-2 gibi oynadığını, Trabzonspor’un her zamanki gibi 4-3-3 düzeninde oynadığını söyleyen Dilmen, Yattara’nın sürpriz hastalağından sonra Alanzinho sürprizinin yaratığını ve özellikle Colman’ın çok iyi oynadığını söyledi.

"YUNUS YILDIRIM MAÇA DAMGASINI VURDU"
Rıdvan Dilmen, maça hakemin de çok damgasını vurduğunu, maçın oyunda kalan süresinin rekor derecede az olduğunu söylerken, Türkiye’de bu maçı Yunus Yıldırım dışında kim yönetse takımların 8’er kişi maçı tamamlayacağını söyledi.

“Zaten Yunus Yıldırım’ın Türkiye’nin en az kart gösteren ve oyuncuların çok lehine bir hakem” diyen Dilmen, futbolcuların uyanık olduğunu ve hakemi de tanıdıkları için sert oynadığını belirtti.

Bu yılın en coşkulu maç önünü yaşandığını söyleyen Rıdvan Dilmen, “Bu maçı izlerken dedik ki; Trabzonspor taraftarı Konya ve Denizli maçlarından ders almış, oyuncuların istekleri kadar istekli değiller, ev sahibi gibi değillerdi” dedi.

En tehlikelisinin Trabzonspor’un kazanmak zorunda olduğu maça çıkarken daha ilk dakikalarda konfeti atıldığını, önce tempoyu düşürdüklerini, daha sonra oyunda üstünlük sağladıklarını ve 50. ve 61. dakikalar arasında üst üste kornerler atıldığını, sağdan soldan geldiklerini ve De Santics ve savunmayla maç yaptıklarını söyledi.

Galatasaray savunmasının direncinin kırılmak üzere olduğunu, ancak balonlar sahaya atılıp oyun durduktan sonra Galatasaray’ın gol attığını ve taraftarın da çok bilinçli olması gerektiğini söyleyen Dilmen, “Trabzonspor ev sahibi, içeride başlayacaksın, hakem düdüğüyle birlikte saldıracaksın konfeti atılıyor iki dakika duruyor. Yine aynı şekilde 1-1 yakalamışsın tek kale oynuyorsun, Galatasaray’ı sahadan yok ediyorsun, bu kez balonlar çıkıyor ortaya. Balonlar çıkınca da herkes bir sakinleşiyor, takımın coşkusu düşüyor, Galatasaray savunmasının dengesi bozulmuş, üst üste kornerler filan derken oyun durdu. Dönüşünde de bu konsantrasyonunu kaybeden Tayfun, kaleci ve Song üçü birden aynı anda hata yaptılar” diye konuştu.

Rıdvan Dilmen, “Mustafa Denizli’nin 26. hafta sloganı doğru çıksın diye bütün takımlar çaba sarfediyorlar, herkes puan kaybediyor. Trabzonspor olarak şampiyonluğa oynayan takımsınız kendi evinizde Sivas’ı yenememişsiniz, Beşiktaş’ı yenememişsiniz, Galatasaray’ı yenememişsiniz, deplasmanda Beşiktaş’ı yenememişsiniz, deplasmanda Galatasaray’a mağlup olmuşsunuz. O zaman 6’şar puanlık maçları çevirmeniz lazım” dedi.

"SİVASSPOR-BEŞİKTAŞ MAÇI GALİBİ "ALLAHAISMARLADIK" DİYEBİLİR"
“Galatasaray bu işten kopmak için uğraşıyor ama şartlar bir şekilde onları götürüyor” diyen Dilmen, Galatasaray’ın yine kopmadığını ancak ortada bir gerçeğin olduğunu ve Sivas-Beşiktaş maçının galibinin bu ligde bana “Allahaısmarladık” diyebilir şeklinde konuştu.

Dilmen, “Bülent Korkmaz’ın Lincoln’e tavrı olabilir, teknik adam Lincoln’e karşı haklıdır Lincoln’ün yaptığı doğru değildir ama şahsi problem haline getirmek sizin bazen 2 puanınıza sebep olabilir. Yarın siz Lincoln’ü oynatmayacaksanız haklı olabilirsiniz ama oynatacaksanız ne olacak” dedi.

"BÜLENT KORKMAZ TEKNİK HATA YAPTI"
Bülent Korkmaz’ın maçı oyuncu Bülent Korkmaz gibi yaşadığını söyleyen Dilmen, “İlk maçı Bordeaux maçı, 1-0’dan hiçblir suçu yok 3-1’e getirmiş, taraftar coşkulu, oyuncular coşkulu işte o zaman antrenör devreye girecek, dakika 70 olmuş, çıkaracaksın bir forvet oyuncusu, sokacaksın bir orta saha oyuncusu daha çok pozisyona girersin. Çünkü rakip risk alacak. O gün o heyecana kapıldı, bu maçta olduğu gibi” diye konuştu.

Maçtan önce Bülent Korkmaz’ın planı olmadığının da altını çizen Dilmen, “Senin Arda çıkmış, Mehmet Güven’i kesin çıkarmayacaksın, Mehmet Topal yok, Linderoth da yok. Galatasaray’ın son yarım saatteki Arda’dan sonraki orta sahası evlere şenlik. Direnci düşmüş Barış, direnci yorulmuş Ayhan ki iki tane maç oynadılar. Bir tanesi deplasmanda Hamburg ve geldik burada çok yüksek tempolu ağır sahada maç oynuyorsunuz, orayı kuvvetlendireceğine daha da zayıflattı ve teknik olarak çok hata yaptı” dedi.

Sayfa Yükleniyor...