Dirsek ve çivilere rağmen madalyaya koştu

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'ye ilk bronz madalyasını kazandıran Aslı Çakır Alptekin, yarış sırasında dirsek yediğini, sporcuların ayakkabılarındaki çivilerin ayağını kanattığını söyledi. Alptekin, çocukken çıplak ayakla katıldığı bir yarışla ilgili anısını da anlattı.

12.03.2012 - 14:52

Dirsek ve çivilere rağmen madalyaya koştu

Türk atlet Aslı Çakır Alptekin, 4. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede Türk atlet Aslı Çakır Alptekin, üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Türkiye'ye bu alanda tarihindeki ilk madalyayı kazandıran Aslı Çakır Alptekin, NTV’ye konuştu.

Bronz madalya kazandığı için mutlu olduğunu belirten Alptekin, “Yarış çok güzeldi. Salonun coşkusu ve atmosferi çok başkaydı. Türkiye’deki ilk salon yarışıydı, benim de ilk salon yarışımdı. Türkiye rekoru kırarak ilk madalyayı kazandım. Bu dereceyi kendi ülkem ve kendi seyircilerimizin önünde almak ayrı bir mutluluk vericiydi” diye konuştu.

Yarışta gümüş ya da altın madalya kazanabileceğini de söyleyen Alptekin, “Madalyanın rengi değişik olabilirdi. Bu bir taktik yarışı. Üçüncülük de bizim için çok güzel bir derece. İlk yarışımız, ilk madalyamızdı. İnşallah ileride daha iyileri olur” dedi.

Milli atlet Alptekin, çok fazla tecrübesi olmaması nedeniyle yarış sırasında birçok zorlukla karşılaştığını dile getirdi.

Dirsek yediğini ve ayağının çiviyle çizildiğini söyleyen Alptekin, şöyle konuştu:

“Virajlarda rakiplerimiz önde girmek istiyorlar. Orada itiş-kakış oluyor. Ben çivi yedim, dirsek yedim. Sporcuların ayakkabıların altından küçük çiviler oluyor. Ayağıma çarptılar. Ayağımı yırttı, kanadı biraz. Bunu yarıştan sonra fark ettim. Rakiplerime aynı şeyi yapamadım, çünkü daha tecrübesizim. Bu hareketleri sportmenlik dışı görüyorum ama yapmak zorundalar. Bunları antremanlarda denemek lazım.”

Çocukken çıplak ayakla koştuğunu hatırlatan Alptekin, bu konuyla ilgili bir anısını paylaştı.

Alptekin, “İlkokul dördüncü sınıftaydım, o zamanlar kros yarışları yapılıyordu. Bez ayakkabılarla yarışıyorduk. Ayakkabıları pazardan alıyorduk. Yarış içinde ayakkabı ayağımı acıttı. Çıkarttım, çıplak ayakla koşmaya başladım. Bunu gören federasyon başkanı beni yanına çağırdı. Ayakkabı numaramı sordu ve bir dahaki yarışta bana kırmızı ayakkabı getirdi. Ondan sonra atletizme dört elle sarıldım” dedi.

Şampiyona için Kenya’da yaptığı antremanın çok iyi geçtiğini ifade eden Aptekin, “Türkiye’de hava şartları kötüydü, antreman yapılacak gibi değildi. Sıcaklığın 28-30 derece olduğunu öğrendimiz Kenya’ya gitmeyi tercih ettik. Buraya geldiğimizin üçüncü gününde yarış koştum. Kenya’daki antremanın bana iyi geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...