Diyarbakırlı Dünya Şampiyonu

Meksika'daki "8. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Diyarbakırlı Ozan Berken Bindak (17), hedef olarak olimpiyat şampiyonluğunu seçti.

16.03.2010 - 11:51

Diyarbakırlı Dünya Şampiyonu

Diyarbakırspor'un 5 yıldır lisanslı sporcusu olan 10. sınıf öğrencisi Ozan Berken Bindak, imkansızlıklar içerisinde hazırlandığı Meksika'nın Tijuana kentindeki "8. Dünya Gençler tekvando Şampiyonasında" büyük başarı göstererek, Diyarbakırlıların gurur kaynağı oldu.

Bindak, Dünya tekvando Federasyonu (WTF)'nun 6-9 Mart tarihleri arasında organize ettiği şampiyonada katıldığı 5 müsabakada rakiplerini yenerek, dünya şampiyonluğunu kazandı. Diyarbakır'da futboldan sonra en çok lisanslı sporcu tekvando dalında bulunurken, Bindak kazandığı başarılarla Anadolu'daki bu daldaki akranlarına örnek oldu.

İmkansızlık içerisindeyken bile azimli olmanın ve disiplinli çalışmanın başarıyı engellemeyeceğini ispatlayan Bindak, bu başarısıyla yetinmeyip 2012 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak olimpiyat oyunlarında madalya kazanmayı hedefliyor. Bindak, bu hedefini gerçekleştirmek için dünya şampiyonasından yeni dönmesine rağmen memleketi Diyarbakır'da ara vermeden çalışmalarına başladı.

Dünya şampiyonasında ilk turda Meksika'lı Jorge Jonathan Rojas'ı 5-2, ikinci turda Karadağlı Vılson Lajcaj'ı 3-2, çeyrek finalde Fransız Munıer Mickael'i 6-5, yarı finalde Belaruslu Shmakou Aliaksandr'ı 10-1 yenerek finale kalan Bindak, finalde karşılaştığı Türk asıllı Tahir Güleç'i 8-7 yenerek dünya şampiyonu oldu.

"İYİ ŞARTLARDA HAZIRLANDIĞIM SÖYLENEMEZ"
Bindak, yaptığı açıklamada, Meksika'daki şampiyonaya yaklaşık bir yıldır, antrenörü Fatih İldiz nezaretinde her gün 3 saat antrenmanla hazırlandığını ifade ederek, dünya şampiyonluğunu kazandığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Şampiyonaya hazırlandığı spor salonunun tadilata olması nedeniyle antrenmanlarını farklı salonlarda yapmak zorunda kaldığını ifade eden Bindak, şöyle konuştu: "Şampiyonaya iyi şartlarda hazırlandığım söylenemez. Ancak, olumsuz şartları mazeret olarak kabullenmedim. Başarılı olmak için her gün aralıksız 3 saat çalıştım. Antrenmanlarımı çok disiplinli şekilde hiç aksatman sürdürdüm. 11 yıldır bu spor dalıyla uğraşıyorum. Antrenörümün başarımda büyük payı var. Geçen yıl İsveç'te düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonasında ikinci olmuştum. Bu yıl dünya şampiyonu olmayı hedefliyordum. Artık bundan sonraki hedefim 2012 yılında İngiltere'de yapılacak olimpiyat oyunlarında birincilik kazanmak. Bugüne kadar minikler, yıldızlar ve gençlerde toplam 10 Türkiye birinciliği kazandım. Paris'teki bir turnuvada 3. olmuştum. Ayrıca Almanya'da Avrupa birinciliğim var. Diyarbakır'da çok sayıda iyi tekvandocu arkadaşım var. Bizlere iyi imkanlar sağlanırsa çok sayıda başarıya imza atarız. Biz şampiyona için Meksika'dayken Elazığ'da deprem olduğunu öğrendik.

Bundan büyük üzüntü duydum. Bu nedenle dünya şampiyonluğumu depremde yaşamını kaybedenler ile yakınlarına armağan ediyorum."

"TÜRKİYE'DE FUTBOLDAN SONRA EN ÇOK SEVİLEN SPOR DALI"
Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, federasyon olarak özellikle son 6 yılda çok yoğun çalışma yürüttüklerini belirterek, 2004 yılında 95 bin olan lisanslı sporcu sayısının bu çabalar sonucunda şimdi 200 bini aştığını söyledi.

Türkiye'de 320 bin lisanslı futbolcunun bulunduğunu ifade eden Şahin, şöyle dedi:"Türkiye'de futboldan sonra en çok sevilen spor dalı tekvandodur. Federasyon temsilcilerimiz Anadolu'yu kent kent dolaşıp, sporcuları izliyor. Temsilcilerimiz en son 3 gün önce Şırnak'taki şampiyonayı izledi. Bu turnuvaları izleyip yetenekli gençleri ulusal ve uluslararası şampiyonlara katılmaya teşvik ediyoruz. Çok planlı bir çalışma yürütüyoruz. Anadolu'da planlı çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz. Her yıl 300 gencimizi yaz kamplarında ağırlayıp antrenman ve tatil yapmalarını sağlıyoruz." Diyarbakırlı Ozan Berken Bindak'ın, Meksika'daki şampiyonada büyük bir başarıya imza attığını anlatan Şahin, "101 ülkeden çok iyi sporcuların katıldığı yarışmada birinciliği elde etmesi büyük başarıdır. Dünya şampiyonluğunu kazanarak, bayrağımızı Meksika'da dalgalanmasını sağlayarak ülkemizi tanıttı. Diyarbakır'ın ilk dünya şampiyonu oldu. Diyarbakır Valimize ve antrenörüne başta olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

"YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ"
Bindak'ın antrenörü Fatih Hillez ise Diyarbakır'ın Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip kenti olmasına rağmen, gençlerin spora yönlendirilmesi konusunda sıkıntı yaşandığını belirterek, bu alandaki en büyük eksikliğin tesisleşme olduğunu söyledi. Diyarbakır'da tekvandonun gençler arasında en sevilen spor dalları arasında yer aldığını ifade eden Hillez, kendilerine yeterli desteğin verilmesi durumunda Diyarbakır'dan çok sayıda uluslar arası şampiyonada dereceye girecek gençler yetiştireceklerini kaydetti. Ozan Berken Bindak sayesinde Diyarbakır'ın ilk kez dünya şampiyonu çıkarma başarısı gösterdiğini vurgulayan Hillez, şöyle devam etti: "Bundan dolayı büyük sevinç yaşıyoruz. Meksika'ya gitmediğim için turnuvayı Meksika televizyonundan izledim. Bindak'ın dünya şampiyonluğunu kazandığını görünce büyük gurur duydum. Sevincimden göz yaşlarımı tutamadım. Böyle bir başarıya imza attığımız için çok mutluyum. Bindak dünya şampiyonasına çok büyük azimle çalıştı. Bindak'ın yurt içi ve yurt dışından toplam 12 madalyası var. Maalesef yerel yönetimler gerekli desteği vermiyor. Kendilerinden bu sporcuları desteklemelerini istiyoruz. Dünya şampiyonuna sahip çıkılmalı. Bu sporcumuza teşvik primi verilmesini talep ediyorum. Bindak, büyük kulüplerin gözdesi oldu. 3 yıldır ona transfer teklifleri geliyor. Ama bizim amacımız Diyarbakır adına yarışmak ve Diyarbakır'ın ismini tanıtmaktır. Gerekli desteği alamazsak Bindak'ı başka kulüplere vermek durumunda kalacağız. Sayın Valimiz geçen yıl Bindak'a maaş bağlanmasını sağladı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz turnuvalara katılım konusunda destek veriyor. Bunun dışında destek yok. İş adamlarımızın da katkısı olursa gençlerimiz büyük başarılara imza atar."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...