Diyarbakırspor 'devam' dedi

Geçtiğimiz hafta Gaziantepspor ile oynanan maçta yaşanan olaylardan sonra bu hafta oynayacakları Galatasaray maçına çıkmayacaklarını açıklayan Diyarbakırspor yönetimi bu kararından vazgeçti.

05.11.2009 - 12:59

Diyarbakırspor 'devam' dedi

Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer, 8 Kasım Pazar günü oynanacak Galatasaray maçına takımının çıkacağını söyledi.

Başkan Sümer, kulüp binasında aralarında Ticaret Borsası, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Baro, Eczacılar Odası ve Ticaret Borsasının da bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle pazar günü oynayacakları Galatasaray maçına çıkıp çıkmayacaklarına ilişkin kulüp yönetiminin aldığı nihai kararı açıkladı.

Yönetim kurulu adına açıklamayı okuyan Başkan Sümer, Bursaspor maçında yaşanan olaylardan dolayı taraflara verilen cezaların yeterli olmadığı kanısını taşıdıklarını ifade ederek, ''Bu süreçten sonraki maçlarda da saha içi olayları ile adeta böyle bir tepkiyi verdiğimiz için cezalandırıldığımızı düşündük. Son Gaziantepspor maçı ile kulübümüze yönelik saha içi ve dışında yaşadığımız benzer ırkçı sloganlar nedeniyle bu haftaki Galatasaray maçına çıkmayacağımızı açıkladık'' dedi.

SİYASİ MİSYON OLAMAZ
Sosyal bir aktivite olan sporun, siyasi misyon olamayacağını bildiren Sümer, futbolun barış, kardeşlik ve diyaloğu süsleyen ortak bir araç olduğunu söyledi.

Kamuoyunun bu tepkilerini bugüne kadar yoğun bir şekilde tartıştığını kaydeden Sümer, ''İçeriğin doğru olduğu ancak maça çıkmamamızın fayda sağlamayacağı konusunda yoğun bir görüş belirtilmiştir. Sayın Tarım ve Köy işleri Bakanımız, sayın valimiz, sayın büyükşehir belediye başkanımız, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve tüm siyasi parti il başkanları yani kısaca bütün kentin iç dinamiklerinin açıklamaları bu kentin iradesinin maça çıkma ve mücadeleye devam etme gerekliliği yönündedir. Bize düşen bu konuda kararımız olmasına rağmen bu iradeye saygı duyma ve uygulamak olacaktır'' şeklinde konuştu.

''YAPTIRIM BEKLİYORUZ''
Diyarbakır'a gelen takımları en iyi şekilde karşıladıklarını ve karşılamaya da devam edeceklerini kaydeden Sümer, ''Türkiye Futbol Federasyonu'nu bu süreçten sonra kanun ve statülerine koymuş olduğu ırkçı, kötü ve çirkin tezahüratlara karşı yaptırımları yerine getirmesini bekliyoruz. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Diyarbakır'da rakiplerimizi en iyi şekilde ağırlayacağımıza emin olabilirsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Kulüpler Birliğine bu konuda gösterdikleri duyarlılık ve hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızı ve Kulüpler Birliği başkanımızı ve kentin bütün temsilcilerini Galatasaray Kulübü ile oynayacağımız müsabakaya davet ediyoruz” dedi.

Başkan Çetin bir gazetecinin sorusu üzerine başkanlığındaki kulüp yönetiminin istifa etmeyeceğini söyledi.

''SÜRECE UYGUN DÜŞMEZ''
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ise kulüp yönetiminin yaşanan olaylar karşısında maça çıkmama yönünde bir açıklaması olduğunu hatırlattı.

Bursaspor ve Gaziantepspor maçından önce, çok öteden beri çıkılan deplasmanlarda Diyarbakırspor'un ırkçı, ayrıştırıcı, rencide eden ve hak etmediği bir takım tezahüratla karşılaştığını, bunun da kendilerini ve tüm Diyarbakırlıları üzdüğünü vurgulayan Ensarioğlu, ''Bunlar bazen örgütlü, bazen kendiliğinden gelişiyor. Spor, kardeşlik ve birliğin gelişmesine katkı sunan bir faaliyet dalıdır. Çok nazik bir dönemden geçtiğimiz süreçte, bu tür ırkçı ve ayrıştırıcı söylemler birliğimize ve beraberliğimize zarar vermektedir. Diyarbakır'ın hak etmediği bu şeyleri kınarken, Futbol Federasyonu'nun da bu tür ayrıştırıcı, ırkçı ve nefret uyandıran tezahüratlara karşı mutlaka ağır cezalar uygulaması gerektiği kanaatindeyiz. Ortak karar olarak bütün bunlara rağmen yönetimin almış olduğu kararın bu sürece uygun düşmeyeceğini, barışa, huzura ve ayrıştırıcı söylemlere çanak tutabileceği kaygısıyla alınan karardan vazgeçilmesini ve Galatasaray maçına çıkılmasını istedik. Yönetim kamuoyunun isteğini kırmadı'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...