Doha'dan eli boş döndük

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, Doha'da son buldu. 3 gün süren organizasyonda sadece 1 dünya rekoru kırılırken, sırıkla atlamanın yıldızı Yelena Isinbayeva yine hayal kırıklığı yaşadı. Türk sporcular ise beklentileri karşılayamadı.

Ntvspor 15.03.2010 - 12:58

Doha'dan eli boş döndük

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na, Türkiye 3 sporcuyla katıldı. Nevin Yanıt, Alemitu Bekele ve Karin Melis'le şampiyonada madalya arayan Türk kafilesi, ülkeye eli boş döndü.

Şampiyonanın ilk gününde 60 metre engelli seçmeleri için piste çıkan Nevin Yanıt, henüz ısınırken sakatlandı ve yarışmadan çekildi. Dünya Üçüncüsü uzun atlamacımız Karin Melis Mey ise bu kez finale kalmayı dahi başaramadı. Avrupa Şampiyonu sporcumuz Alemitu Bekele, 3 bin metre finalinde en iyi Avrupalı olarak dikkat çekse de 5’incilikten öteye geçemedi.

Şampiyonanın son gününde 17 metre 90 santimetre atlayan Fransız Teddy Tamgho, hem erkekler 3 adım atlamada şampiyon oldu hem de 7 santimetre farkla salon dünya rekorunu yeniledi. Fransız sporcu, şampiyonada dünya rekoru kıran tek isim olarak da dikkat çekti.

Doha'da başarısıyla dikkat çeken bir başka isim ise bayanlar 1500 metre yarışını kazanan Etiyopyalı Kalkidan Gezahegne oldu. 18 yaşındaki Gezahegne, ‘salonda altın madalya kazanan en genç bayan atlet’ unvanını Gabriela Szabo'dan devraldı.  

Geçtiğimiz yıl Berlin'deki dünya şampiyonasında büyük hayal kırıklığı yaşayan Yelena Isinbayeva, Doha'da da istediğini alamadı ve 4'üncülükle yetinmek zorunda kaldı. 4.75'i geçmeyi başaramayan Rus atlet, 4 metre 60 santimetrede kalınca dördüncü kez salon dünya şampiyonu olma şansını kaçırdı. Altın madalya ise 4.80'i geçen Brezilyalı Fabiana Murer'in oldu.

Sonucu merakla beklenen erkekler 60 metre engellide altın madalya tüm zamanların en iyi 3. zamanını yapan Olimpiyat Şampiyonu Dayron Robles'e gitti. Kübalı atlet, 7.34 saniye ile şampiyona rekoru kırdı. Bileğindeki sakatlıktan kurtulamayan son şampiyon Çinli Liu Xiang ise ancak 7'inci olabildi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...