Draftta ilk sıra Clippers'ın

Los Angeles Clippers çekilen kura sonucu NBA Draftı'nda birinci sıradan seçme hakkını kazandı. Clippers başkanı, ilk sıra seçim haklarını Oklahoma Üniversitesi’nden Blake Griffin için kullanacaklarının sinyalini verdi.

20.05.2009 - 10:27

NBA'de haziran ayı sonunda yapılacak 2009 draftının sıralaması belli oldu.

Play-off'a kalamayan 14 takım arasında çekilen kura sonunda, Los Angeles Clippers birinci sıradan seçme hakkını kazandı. Bin top arasından yapılan draft kurasında, sezonu en az galibiyetle tamamlayan Sacramento Kings 250, play-off'a kalamayan takımlar içinde en fazla galibiyete sahip olan Phoenix Suns ise 5 topla temsil edildi. Kuradan Clippers'ın çıkmasıyla, 2004 yılından bu yana süren şanssızlık devam etti ve en çok topa sahip olan takım bir kez daha ilk sırayı kazanamadı.

Kura sonunda Memphis Grizzlies ikinci seçme hakkını kazanırken, Oklahoma City Thunder ise üçüncü oldu.

Geçtiğimiz sezon aldığı 17 galibiyetle ligi sonuncu bitiren Sacramento Kings, ancak 4. sırada oyuncu seçebilecek. Washington Wizards da beşinci sıraya yerleşti.

Los Angeles Clippers Başkanı Andy Roeser kura sonrası yaptığı açıklamada, Oklahoma Üniversitesi'nden Blake Griffin'i seçebileceklerini ima etti. Roeser, NBA kuralları gereği kimi seçeceğini açıklayamasa da, Griffin'in güçlü ve atletik bir pota altı oyuncusu olduğunu ve onu seçen takımın uzun vadede mutlu olacağını vurguladı.

Los Angeles Clippers tarihinde üçüncü kez birinci sıradan seçme hakkını kazandı. Clippers, son olarak 1998'de Nijeryalı pivot Michael Olowokandi'yi seçmiş ve bu tercih, tüm zamanların en büyük draft fiyaskolarından birine dönüşmüştü.

Griffin'in ardından İspanyol oyun kurucu Ricky Rubio ve Connecticut Üniversitesi'nin Tanzanyalı pivotu Hasheem Thabeet'in ilk üç sıradan seçilmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...