Dünya 'Katargate' iddiasını konuşuyor

Katar 2022 Dünya Futbol Kupasını, yolsuzluk ve rüşvet sayesinde mi düzenleyecek? İddia, Fransa’nın başlıca futbol dergilerinden France Football’a ait. Dergi, bu iddianın yer aldığı 13 sayfalık haberi, son sayısında, “Katargate” başlığıyla verdi.

Dünya 'Katargate' iddiasını konuşuyor

Haber, FIFA genel sekreteri Jerome Valcke tarafından gönderilmiş ve “Katarlılar 2022 Dünya Kupasını satın aldı” mesajı içeren bir elektronik postaya dayandırılıyor. Dergi, 2003 yılında FIFA’dan ihraç edilen İsviçreli Guido Tognoni’nin “işin arkasında ciddi yolsuzluk iddiaları var” ifadelerini de aktarıyor. Bunlara ek olarak, Katar’ın Dünya Kupası’nın organizasyonu için sırtını büyük ölçüde Asya Futbol Federasyonu başkanı Muhammed bin Hammam, FIFA başkan yardımcısı ve Arjantin Futbol Federasyonu başkanı Julio Grondona ve Brezilya Futbol Federasyonu’nun eski başkanı Ricardo Texeira gibi dünya futbolunun önde gelen isimlerine dayandırdığını öne sürüyor.

Ancak derginin esas yankı yapan iddiası 23 Kasım 2010 tarihinde, yani Dünya Kupası Katar’a verilmeden birkaç gün önce Paris’te Cumhurbaşkanlığı sarayındaki gizli bir toplantıyla ilgili. Bu toplantıda dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Katar emiri Hamid el Sani, UEFA başkanı Michel Platini ve dönemin Paris Saint Germain kulübü başkanı Sebastien Bazin bir araya geliyor.

İddiaya göre, Katar emiri toplantıda Michel Platini’nin 2022 Dünya Kupası için yapılacak oylamada, oyunu daha önceden planladığı gibi Amerika Birleşik Devletleri lehinde değil, Katar lehinde kullanmasını istiyor. Bu oya karşılık da batmakta olan Paris Saint Germain kulübünü satın almaya, spor müsabakalarını canlı yayımlayacak bir TV kanalı kurmaya ve Sarkozy’ye yakın Fransız Lagardere grubundaki hisse payını artırmaya hazır olduğunu söylüyor.

VAATLER GERÇEKLEŞTİ
Tüm bu vaatler o tarihten bu yana gerçekleşmiş durumda. Katar emiri PSG kulübünü satın alıp Avrupa’nın en zengin kulüplerinden biri haline getirdi. Yine Katar sermayesi ve Katar merkezli El-Cezire’nin imkanlarıyla Fransa’nın en büyük spor kanalı “Be Sport IN” kuruldu. Bu kanal şu anda Şampiyonlar Ligi ve önde gelen Avrupa futbol liglerinin Fransa’daki yayın haklarının önemli bölümüne sahip.

FIFA SESSİZ
Ancak UEFA başkanı Platini bu iddiaları tamamıyla reddediyor. Platini, yaptığı yazılı açıklamada, iddiaları spekülasyon olarak niteledi. Hür ve bağımsız oy kullandığını belirtti. FIFA ise iddialar karşısında sessiz. Hakkında geçtiğimiz yıllarda da çok sayıda yolsuzluk iddiası ortaya atılan FIFA’nın etik komitesinin konu hakkında soruşturma başlatacağı belirtiliyor. FIFA’nın etik komitesinin başında temmuz 2012’den bu yana eski bir federal savcı ve mali suçlar uzmanı olan Amerikalı Michael Garcia bulunuyor.

MAZİSİ PARLAK DEĞİL
1904 yılında spor ve insani değerlerin yayılması hedefiyle kurulan FIFA’nın mazisi pek de parlak sayılmaz. FIFA 1934 yılında Dünya Futbol Kupası organizasyonunu Mussolini’nin İtalya’sına vermiş, 1942 için de Hitler’in Nazi Almanya’sını düşünmüştü. Aynı FIFA 1978 Dünya Kupası finallerini askeri cunta tarafından yönetilen Arjantin’e vermekte sakınca görmedi. FIFA’nın 1998 yılında bu yana başkanlık koltuğunda oturan Sepp Blatter hakkında da yolsuzluk iddiaları bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...