FIS Başkanı, FIS Yönetim Kurulu üyeleri ve Dünya Şampiyonası ev sahipleri seçimlerinin yapılacağı FIS Kongresi’nin yapılacağı 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında dünya kayağının kalbi Antalya’da atacak. İki yılda bir farklı ülkelerde düzenlenen ve 12 aday ülke arasından bu yıl Türkiye’de yapılmasına karar verilen 2010 FIS kongresine yaklaşık 100 ülkeden 1500 civarında katılımcı bekleniyor. 

FIS Başkanı ve Yönetim kurulu üyelerinin seçileceği FIS Kongresi’nde tüm branşlarda FIS Komite Toplantıları da düzenlenecek. Ayrıca çeşitli branşlarda 2014 ve 2015 yılında düzenlenecek Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yapacak organizatör ülkeler de yine Antalya’da seçilecek. FIS Komitesi’nde görev alan temsilciler de bu Kongre’de Türkiye’yi temsil edecek.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ün de katılacağı 2010 FIS Kongresi’nde, Uluslararası Kayak Federasyonu Başkanı Gian Franco Casper, Uluslararası Kayak Federasyonu Genel Sekreteri Sarah Lewis ve Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ile fikir alışverişinde bulunacaklar.