'Dünya Kupası'nda bira satılmalı'

FIFA, stadyumlarda bira satışının yasak olduğu Brezilya’da, 2014'te yapılacak Dünya Kupası maçlarında bira satılması için baskı yapıyor.

19.01.2012 - 14:27

'Dünya Kupası'nda bira satılmalı'

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, uzun süredir çıkması beklenen Dünya Kupası yasası konusunda baskı yapmak için Brezilya'ya gitti. Valcke, Brezilya'da kongrenin ele aldığı yasada bira satılması hakkına da yer verilmesi gerektiğini söyledi.

'MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ'
Rio de Jenario'da yaptığı basın toplantısında da Brezilyalı yetkililere yüklenen Valcke, "Alkollü içkiler FIFA Dünya Kupası'nın bir parçası. Dolayısıyla bu olacak. Sözlerim kulağa biraz küstahça gelecekse özür dilerim, ama bu müzakere edeceğimiz bir konu değil" dedi.

Valcke, Brezilyalı yetkililerle turnuvanın detayları hakkında yaptıkları görüşmelerin de yavaş ilerlediğinden şikâyet etti.  Brezilya ziyareti sırasında maçların yapılacağı 12 stadyumu da ziyaret eden FIFA Genel Sekreteri, inşaatların hızını eleştirirken, altyapının da ziyaretçileri ağırlayacak düzeye gelmediğini belirtti.

'STADYUMLARDA ALKOL SATIŞINA YASAK'
Brezilya'da stadyumlarda alkol satışı, taraftarlar arasındaki şiddet olaylarına engel olmak için 2003'te yasaklanmıştı.

Bira şirketi Budweiser FIFA'nın en büyük sponsorlarından biri. FIFA, tasarının oylamasının alkol satışı konusundaki tartışma nedeniyle gecikmesinden rahatsız. Brezilya hükümeti, öğrenci ve yaşlılar için ucuz biletler ve Dünya Kupası sponsorlarının mark haklarının korunması talepleri konularında da FIFA'yla sorunlar yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...