Dursun Özbek, %100 Futbol'da soruları yanıtladı

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Rıdvan Dilmen ve Murat Kosova’nın sunduğu %100 Futbol’da merak edilen soruları yanıtladı. Özbek, Arda Turan'ın transferiyle ilgili olarak, "Arda ile ilgili yorum yapma durumunda değilim. Barcelona'nın oyuncusu. Arda, Galatasaray'a gelmek isterse kapımız açık" açıklamasında bulundu.

ntv.jpg

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, NTV Spor'a konuk oldu. %100 Futbol'da Rıdvan Dilmen ve Murat Kosova'nın sorularını yanıtlayan Dursun Özbek, UEFA Avrupa Ligi'deki Östersunds eşleşmesini ve Süper Lig'in ilk haftasını değerlendirerek sözlerine başladı.

"Gerçekten Östersunds'a elenmek Galatasaray'da travma yarattı. 2 sene ligde alınan Galatasaray'ın kabul etmediği sonuçlar, bu travmayı derinleştirdi. Bu travmadan çabuk çıkmak gerekiyordu. Liglere de kısa süre kalmıştı. Sezon erken başladı Galatasaray'ın alışık olmadığı şekilde. Sezonun başlangıcı iyi olmayan bir dönemdi. Erken maçlar oynamak, iyi hazırlanamamak iyi bir durum değildi. Galatasaray 5 senedir bir kadroyla oynuyor. Alınan 3 şampiyonluk, kupalar var. Fakat takımın içinde doymuşluk, mental yorgunluğu hissediliyordu. Bunun üstesinden gelmemiz lazımdı. Yeni bir heyecan yaratacak, taraftarı stada çekecek hamle yapmamız gerekiyordu. Galatasaray bu hamleyi yaptı. İnanarak bu hamleyi yaptıysak da bunun meyvesini toplamak başka bir şey. İyi niyetle bazı hamleler yaparsanız, bazen iyi sonuçlar alamayabilirsiniz. Hep bir risk var. Hayatımda dünkü maç kadar heyecan duyduğum başka maç olmadı. Ben bu işin başındaki kişi olarak kelime haznem, o esnada hissettiklerimi tarif etmeye yetmez. Takımın performasını görünce 'Doğru iş yapmışız' dedik. Seyircinin coşkusunu gördük. İnsanlara o keyfi vermenin keyfi bambaşka. Bu his parayla-pulla olacak şey değil. O insanların coşkusu bambaşka. Galatasaray olarak sezon öncesi transferlerimizi iyi yaptığımızı düşünüyorum. Bizim verdiğimiz emeğe karşılık da transferler karşılığını vermiştir. İlk maçta taraftarlarını memnun etmişlerdir. İlk günden çıtayı bu kadar yüksek koyarsanız, çıtayı aşağı çekemezsiniz. Antrenöre ve futbolculara söyledim; 'çıta bu kadar yüksek olursa onu aşağı indiremezsiniz' dedim. Başarılı bir lig diliyorum Türkiye'ye. Barış içinde geçen bir lig olsun. Takımlar çok iyi hazırlandı. Yapılan transferler onu gösteriyor. Geçen seneden daha keyifli bir lig seyredeceğiz."
"Siz bana kızsanız, 'Sana kızıyorum' demenize gerek yok. Vücut diliniz bunu ifade eder. Alınan sonuçlar öyle hale geldi ki kimsenin kimseye bir şey söylemesine gerek yoktu. Birbirinin yanından geçerken vücut dilimiz her şeyi anlatıyordu."

"KUVVETLER AYRILIĞI OLMASI LAZIM" "OYUNCUYA BAĞLI DÜZEN LAFI..."

"Sayın Tudor'u geçen sene devre arasında getirdik. Bir tek arzumuz vardı; iş disiplini olan, ciddiyeti olan, heyecanını futbolcuya yansıtan bir antrenör istedik. Bu, kolay bir şey değil. Tudor'da sizi etkileyen bir şey var. Karşılıklı konuşurken enerjisini hissediyorsunuz. Koltuğunun altında 2-3 topla geziyor. Geçen sene için Tudor'u suçlamak yanlış olur. Burada belli bir başarı seviyesinden kopmuş bir takımdı. İddiadan uzaklaşmış bir takımdı. Tudor'un sebebiyet vermediği takım içindeki uyum zorlukları da söz konusuydu. Tudor cesaretle bu takımı aldı. 'Oyuncuya bağlı düzen' lafını kabul etmek istemiyorum. Takım yıllandıkça, futbolcularda farklı hisler oluşuyor, farklı tarzlar gelişiyor. Futbolcu öyle bir hale geliyor ki 4-5 sene oynamış, kendisini Galatasaray'ın her şeyi olarak görüyor. Galatasaray'ı çok seviyor. Oyuncuya bağlı düzen lafı irite edici. Oyuncu eskidikçe kulüple ilişkisi farklı boyuta gidiyor. Profesyonel futbolcu seviyesinden çıkıyor. 4-5 tane böyle futbolcu vardı Galatasaray'da. Bunların kötü insan olduğundan kaynaklanmıyor. Galatasaray'ı çok sevdiğinden yönetimle kendisini aynı seviyede görme boyutundan boyutundan geliyor. Kulüplerde de kuvvetler ayrılığı olması lazım. Galatasaray'ın geçen seneki bu sakıntılı dönemini, bu manadaki oyuncularla yollarını ayırarak kendisini kurtardığını görüyoruz. Tudor gibi bir hocayla takıma çabuk uyum sağladılar. Bu da Tudor'un nasıl bir antrenör olduğunu gösteriyor. Çok az hoca bu kadar kısa sürede bunu başarırdı."

"18 MİLYON EURO'LUK OYUNCU SATIŞI YAPTIK"

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yeni sezon öncesi yapılan transferler için ödenen miktar hakkında merak edilenleri açıkladı.

Oyuncu satışından 18 milyon Euro'ya yakın gelir elde ettiklerini ve 5 milyon Euro daha girdi beklediklerini aktran Özbek, yeni kurulan takıma 34 milyon Euro bonservis bedeli ödediklerini söyledi.

"Diğer kulüp başkanları 'Ne oldu Galatasaray'a? Bu uçakların inmesi durmuyor' diyor. 'Riva'yı sattı parayı futbolculara yatırdı' gibi mesnetsiz iftiralar ediyor bazıları. Karşı kulübe ödediğiniz bonservis var. Bu insanlara bir de maaş ödeyeceksin. Devlete de toplamından stopaj yatıracaksın. FFP çerçevisinde, yaptığın işin kar-zarar analizini yapman lazım. Galatasaray'da oynamak istemediğini belirten futbolculara 'Git o zaman' dedik. 'Bonservisini getir' dedik. 18 milyon Euro'ya yakın bedelle futbolcu sattık. Yüzde 90'ı peşin. 5-6 milyon Euro bedelle gitmesi muhtemel futbolcu da var. Yeni kurduğumuz takımda bonservis bedeli 34 milyon Euro. 16 milyon Euro gibi bir farkla yeni takımı kurduk. İstediğimiz oyuncuları da tuttuk. Eksi 10 milyon Euro fark hesaplamıştım. 5-6 milyon Euro'luk bir satışım daha olacak. Bu hedefime ulaşmaya çalışacağım. Avrupa'nın 6. büyük liginde şampiyonluğa oynayan yeni takım oluşturursanız, 10 milyon Euro nasıl bir paradır? "

"BU TAKIMA 62 MİLYON EURO MAAŞ ÖDÜYORUZ"

UEFA'dan bize konan limit 65 milyon Euro'ydu. Geçen sene bunu 61 milyon Euro'da tuttuk. UEFA ile bize konulan limit ve yasaklamalar bitti. Serbest bir dönemdeyiz. Yeni kurduğumuz takıma 61-62 milyon Euro çerçevesinde maaş ödüyoruz. Taşları yerinden oynatmadan yeni bir takım kurduk. 10 milyon Euro ekstra bir bonservis bedeli ödemişiz. Bunu da hemen ödemiyorsun, adam oynadıkça ödenecek. 6 milyona oyuncu alıyoruz, dünya yıkılıyor. Ben Galatasaray'ı şampiyon olsun diye, Şampiyonlar Ligi için hazırlıyorum. Şampiyonlar Ligi'nde ben kiminle oynayacağım? Sizin muhtemel rakibiniz Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih. Senin rakiplerin bunlar. Burada bütçeler nasıl oluşuyor? Herkes her futbolcuyu biliyor. İyi futbolcuyu herkes her yerde buluyor. İyi futbolcu iyi para ediyor. Galatasaray iyi bir takım kurdu."

"GALATASARAY SPORTİF AŞ. GELİRİ 100 MİLYON EURO"

"Galatasaray Sportif AŞ'nin geliri ortalama 100 milyon Euro'dur. Bu gelir Şampiyonlar Ligi'ne gitiğinde 550 milyon TL olur. Gitmezsen 400 milyon TL'de kalırsın. Galatasaray'ı tenkit edenlerin büyük kısmı bir şeyi gözden kaçırıyor. Galatasaray 2015-2016'da Şampiyonlar Ligi ve UEFA'da oynadı. Şampiyon da olduğu için 100 milyon TL civarında girdisi vardı. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katıldığı için. Bir sonraki sezonda Galatasaray, UEFA'dan ceza aldı. Bu cezayı insanlar trafik cezası gibi değerlendiriyorlar. 'Kırmızıda geçtin 50 lira ödedin' gibi. Bir ceza öyle bir ceza değil. UEFA, tarihinde ilk defa FFR kuralları çerçevesinde ilk defa ceza veriyor. Bu da Galatasaray'a veriliyor. 2 ayda bir UEFA'ya gidiyorum. Oradan çıkıp CAS'a gidiyorum. Bu travmanın da o günkü yönetimle ilişkisi yok. Önceki yönetimlerin harcamalar, bu yönetimin kucağına düştü. Ben ve yönetimim korkunç bir efor sarfediyoruz. 1 sene menle kurtulalım diye savaş veriyoruz. Futbol takımı da UEFA'dan men edilmiş. Takımdaki futbolcular Avrupa'da oynamak istiyor. Seyirci forma alacaksa almıyor, kombine almıyor. Haklılar yani. Galatasaray'ın geçen seneki gelirleri düşüktü. Sportif manadaki düşüşün sebeplerinden bir tanesi de bu travma. Bu sene de Avrupa'dan erken elendik. Bu dengeyi nasıl kuracağız? Her zaman A, B, C planlarımız var. Avrupa'da yokuz, nedir hedefimiz. Yaptığımız tranfserleri bu bütçeye sığdırdık. Yapılan bu transferlere rağmen denk bütçe içinde kalıyoruz. Galatasaray bu faiz sarmalından çıkmak zorunda. Geçen sene ödediğimiz faiz 150 milyon TL. Bu yıl Riva'dan kaynaklandırılan parayı Sportif AŞ'ye koyduk. Kredi miktarını kapadık. Geçen sene Türk parası da değer kaybetti. Özellikle Riva arazisinden kaynaklanacak paranın hiçbir başka mecraya gitme şansı yok. Bunun adresi de belli. Riva'dan 1.5 milyar mertebesinde para bekleniyor. "

"GALATASARAY KARŞITLIĞI YAPILIYOR"

"Böyle transferler yapıyorsun? Bu para nereden geliyor? Kaç para menajerlik komisyonu verdin? Kendine göre yapıyorsun ama bize de bir hesap ver bakalım" soruları var. Bu endişeyi duyan Divan Kurulu üyeleri son derece haklı. Türk basınında öyle bir durum var ki. Son derece net şekilde Galatasaray karşıtlığı üzerinden konuşlandırılmış bir durum var. En akıllı kabul edeceğiniz yorumcular dahi 5 senelik projeksiyon yapıyor. Sonra da '100 milyon Euro parayı nereden buldun?' diyorlar. Arkadaş, hesap 5 sene için yapılmış. Galatasaray'ın kazançlarını yok sayarsanız olmaz. Bin anonim şirket çerçevisinde bir ticari kazancımız yok mu? Sadece futbolcuya 5 senede ödeyeceğim parayı Riva'dan gelen parayla eşleştirip algı yaratmanın kime ne faydası var? Bu algı üzerine Divan'da sorular soracak, biz de cevabını vereceğiz. 20 gün sonra Divan Kurulu vardı. Şimdi Olağanüstü Divan Kurulu yaptın. Ne olacak, bu transferleri geri mi göndereceksin? Muhalefet bir ara imza topluyordu, olmadı; kadük kaldı.

ÖZBEK'TEN ARDA TURAN AÇIKLAMASI

Başkan Özbek, Arda Turan girişimleri hakkında konuştu.

"Arda ile ilgili yorum yapma durumunda değilim. Barcelona'nın oyuncusu. Ben, Arda ile her zaman görüşüyorum. Arda'nın başkanıyım. Galatasaray'ın bir evladı. Arda, Galatasaray'a gelmek isterse kapımız açık. Arda gibi bir futbolcuyu kim istemez? Buradan niyetimizi belli edecek konuşmalar yapsak, ne faydası var. Arda, Türkiye'nin yetiştirdiği önemli bir oyuncu; dünya yıldızı. Kim Arda'yı kadrosunda görmek istemez? 'Arda'yı ister misiniz?' diye soruyorlar. 'Ekmek ve su ister misiniz?' gibi bir soru. Tabii ki şartların oluşmasına bağlı bir şey. Barcelona senden 20 milyon Euro isterse, Arda da 10 milyon isterse sen buna hazır mısın? Tudor ile fikir alışverişinde bulunuyoruz. Arda gibi bir futbolcuyu hangi hoca veya hangi başkan takımında görmek istemez? UEFA kurallarına göre futbolcu sözleşmeyi kulüple yapmak zorunda. Bir firma sponsorluk desteği vermek isterse, sponsorluk çerçevesinde bunu kolayca çözersiniz."

"YERLİ OYUNCU EKSİĞİMİZ VAR"

"Sol kanatta eksiğimiz olduğunu düşünüyoruz. Önde de arka tarafta da. Fakat beklenmedik şekilde oyuncularımızın performansları farklılaşıyor. Örneğin Linnes iyi oynadı. Fakat 1-2 maç tam yansıtmayabilir. Kadroyu 28 kişide tutmak istiyoruz. Yerli oyuncu eksiğimiz de var. İskelete yapacağımız transferleri çabuk bitirmek zorundaydık. Bazı transferleri de sona doğru yapmayı planladık. 48 kişilik Galatasaray kadrosundan geliyoruz. 48 kişiyi 28'e indirmek kolay bir iş değil. Hepsinin kalın kalın kontratları var. Biz bugün bunu sağladık.

ÖZBEK'TEN ORMAN'A YANIT: YAPAMAZSAK BİZE YAZIKLAR OLSUN

Dursun Özbek, "18 kulübün 17'si başkan, birisi asbaşkan düzeyinde temsil ediliyor. Madem öyle, bundan sonra biz de böyle yapacağız" açıklamasını yapan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'a cevap verdi.

Özbek "Ben de asbaşkan seviyesinde temsil edileceğim' çıkışını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Biz milyonları temsil ediyoruz. Bu kadar akıl tutulması olabilir mi? Biz barışı 18 kişi sağlayamazsak, biz ondan sonra kimseye laf edemeyiz. Bunu yapamazsak bize yazıklar olsun" dedi.

Özbek "Kulüpler Birliği niye var? Biz barışçıl olamaz mıyız? Biz hep böyle kavga içinde olmak zorundayız? Fenerbahçe Kulübü,asbaşkanını gönderiyor. Şekip Bey (Mosturoğlu) son derece deneyimli biri; son derece katkı verebilir. Bilgili biri, katkı veriyor. Zaman zaman bazı kulüplerden başkan yerine yardımcıları geliyor. 'Ben de asbaşkan seviyesinde temsil edileceğim' çıkışını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ben eğer oraya geliyorsam, katkı vermek üzere geliyorum. Burası ortak bir yapı. Türk futboluna öncülük edecek bir kurum. Türkiye'nin bu manada kurumlar arasındaki kavgaya hiç ihtiyacı yok. Barış diye durmadan konuşuyoruz. O arkadaşlara da sorsanız, 'Türkiye'nin barışa ihtiyacı var' der. Peki sen barış için ne yapıyorsun? 18 kulüp var. Bu 18 kulübün başkanları bu vakfın üyeleri. 'Ben de bundan sonra başkan yardımcımı gönderiyorum' dediğin zaman işi dinamitliyorsun. İş bu seviyeye geldikten sonra zorlaşıyor. Böyle bir tartışma olmasa iş kolay, Aziz Bey (Yıldırım) ile konuşuruz. Türk futboluna destek vermeye çalışıyoruz. Bazı kulüp başkanlarıyla görüştüm. 'Onlar böyle geliyorsa, biz de asbaşkan seviyesinde geleceğiz' diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Biz milyonları temsil ediyoruz. Bu kadar akıl tutulması olabilir mi? Biz barışı 18 kişi sağlayamazsak, biz ondan sonra kimseye laf edemeyiz. Bunu yapamazsak bize yazıklar olsun. Fedakarlık her zaman Türk insanına yakışan bir haslettir. Kısa sürede Kulüpler Birliği'nde doğru yolu bulacağımızdan eminim" ifadelerini kullandı.

FATİH TERİM AÇIKLAMASI

"Fatih Terim'in adı Galatasaray için gündeme geldi mi?" sorusuna yanıt veren Özbek "Fatih Hoca, Milli Takım'ın hocasıydı. Ayrılmasını beklemiyorduk. O dönem söz konusu olamazdı. Biz de zaten Tudor ile başladık, geldik. Proje çerçevesinde Tudor'un hazırladığı bir takım var. Fatih Hoca da beklenmeyen bir şekilde Milli Takım'dan ayrıldı. Fatih Hoca da Galatasaray'da yetişmiş birisi. Ama şu anda Galatasaray'ın kendi sistemi var" dedi.

Göztepe'ye transfer olan ve "Galatasaray'da jübile yapmam engellendi" açıklamasını yapan Sabri Sarıoğlu ile ilgili konuşan Özbek "Tudor'un kadro düşüncesinde Sabri yoktu. Sabri'nin açıklamasını bilmiyorum. Sitem etmek yerine gelir kapıyı çalarsın 'Başkanım durum şöyle, böyle...' dersin. Sen şimdi televizyondan bana mesaj gönderirsen ne bekliyorsun benden? Sabri 'Yönetim gönderdi' dediyse çok yadırgarım" ifadelirini kullandı.

"SELÇUK İNAN, ERGİN ATAMAN, SİNAN GÜLER..."

Özbek, Selçuk İnan hakkında ise "Selçuk İnan bizim kaptanımız. Uzun yıllardır başarılı olan milli takım oyuncusu. Şu anda da takımdaki bir oyuncumuz, kadronun bir parçası. Selçuk, gönderilecek kategoride değil" dedi.

Basketbol takımından ayrılan Ergin Ataman ve Fenerbahçe Doğuş'a transfer olan Sinan Güler'in yanı sıra amatör branşlara da değinen Galatasaray Başkanı Özbek "Atletizmde Usain Bolt gibi birini yetiştiremiyorsak parayı nereden bulduğunuzun önemi yok. Onun için kaynak arayışına girdik. Sonra 'Niye otel yapıyorsunuz, inşaatçı mısınız?' diye sordular. Amatör sporları zor da olsa ayakta tutuyoruz. Galatasaray'ın öncülük yapmak gibi bir misyonu var. Türkiye'nin spor tarihinde Galatasaray'ın çok önemli bir yeri var; amatör sporlardan kopamaz misyonu gereği. Bu sporlardan elde edilen gelir, bu sporları yaşatmak için yeterli değil. Sinan Güler ile kontratımız bitti. 'Euroleague'de oynayacağım' dedi. Ne diyeceksin? Ergin Ataman ile kontratımız bitti. Koç ile hoca gittiğinde neden başkan yıpranıyor" dedi.

ASAMOAH GİRİŞİMLERİ

"Asamoah ilgilendiğimiz bir futbolcu. Kendisi ve kulübüyle görüşmelerimiz sürüyor. Görüşmeler devam ettiğine göre pozitiftir. Ama şu an için bitmiş bir şey yok."

Sayfa Yükleniyor...