Dursun Özbek: 500 milyon dolar gelir elde edeceğiz

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Florya Metin Oktay Tesisleri'ndebasın toplantısı düzenledi. Özbek, Florya ve Riva'nındeğerlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını söylerken; "Florya bizeyetmiyor. Buraları geliştirerek orta vadede 500 milyon Dolar gelirelde edeceğiz" dedi.

dursun.jpg

Dursun Özbek, Aslantepe’de yapılacak çok amaçlı spor kompleksi için gerekli izinlerin alındığını çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Özbek, “Aslantepe’de 15 bin kişilik çok amaçlı spor salonu inşası için yetki belgesini bakanlıktan aldık. Sarıyer belediyesine başvurup ruhsata bağlayıp çok kısa zamanda inşasına başlayacağız” dedi.  

ÇATI KONUSUNDAKİ PROBLEMLER ORTADAN KALKTI

“Galatasaray’ın Aslantepe’de bir çatı problemi söz konusuydu. Çatıyla ilgili Galatasaray geçmişte bir taahhüt vermiş balkanlığa çatıyı ileri de kapatırız diye ki kapatılmamış. Bakanlıkla yapılan görüşmelerde davanın geri çekilmesi yönünde mutabakata varıldı ve Galatasaray’ın intifa hakkına yönelik problemlerde portadan kalkmış oldu. Galatasaray’ın en önemli sorunlarından birisini halletmiş ve yeni bir tesis kazandırmak çok önemli.”

2015-16 SEZONU HARCAMAMIZ 60 MİLYON EURO

“UEFA’da geçtiğimiz dönemde bir problem yaşadı Galatasaray. 1 sezon UEFA turnuvalarından men cezası aldı. Buradaki cezaya esas teşkil eden konu 2011-2014 yılları arasındaki Galatasaray AŞ’nin zararı. Önce bir araştırma komisyonu konuyu inceledi ve bir üst kurula rapor verdi. O raporda Galatasaray 2011-14 yılları arasıdna 165 milyon euro zarar etmiştir. Halbuki 3 senede 30 milyon eurodan fazla zarar etmemesini gerektiren madde var. Bu nedenle 2 sene kupalardan men edilmesini tavsiye etti.  Biz gittik savunmamızı yaptık mali yapıyı iyileştirmek için göreve geldiğimizi anlattık. Nihai karar şu anda önümde. Galatasaray Spor Kulübünü araştırma komisyonunun bilgileri çerçevesinde inceledik. Galatasaray’ın 2 sene değil 1 sene men edilmesi, ancak turnuvaya katılma hakkı elde ettiğinde uygulanması. İkincisi, Galatasaray’ın mali tablosuna bağlı olarak yıllık oyuncu harcamalarını 65 milyon euroyu geçmemeli. 2015-16 sezonunda bu harcamamız 60 milyon euro çerçevesinde. UEFA bu kriteri 2 sene için getiriyor. Bunun dışında da bir yaptırım yok. UEFA bütün ülkelerde güncel ne olup ne bittiğini takip ediyor. Bütün gazeteler orada toplanıyor, bütün demeçler inceleniyor. Oraya gittiği zaman acaba bizim gözden kaçırdığımız birşey mi var diyor. Hiç yoktan iş köpürmeye başlıyor. UEFA’nın gönderdiği metinde burada alınan kararlar nihaidir ve bütün kurulların kararırın üzerindedir. Bu kadar açık ve şeffaf bir yönetim sergilerken Galatasaraylıların endişe ettiği bir konu varsa birinci dereceden bilgi almak için bana kimsenin müracaatı yok. Bir konuda bilgi almak istiyorsanız telefonum herkeste var. UEFA’nın nihai karar olarak bildirmesine rağmen biz rahat değiliz . UEFA diyor ki Finansal Fair Play çerçevesinde ilk cezayı Galatasaray’a verdik yanlışlar hatalar olabilir diyor. Buna rağmen biz Finansal Fair Play kurallarını uygulamaya devam ediyoruz. 3 sene içinde 30 milyon euro zarar edersen başın belada diyor. Bizim 3 seneniz bu sezon başladı. Tedbiri elden bırakmamak için, Galatasaray’ın tekrar yanlış uygulamaya muhatap olmaması için adımları atıyoruz. Bu sene zarar öngörmüyoruz kara geçmeyi düşünüyoruz. Benim hedefim bu sezonda Galatasaray Sportif AŞ’nin zarar etmemesi gerekiyor, bu yönde çalışıyoruz. Rakibimiz olan bir kulüp geçen sene gitti UEFA’ya. Yapılan anlaşmanın özeti rakip takım savunucusu biz bu sene 30 milyon euro zarar edeceğiz ikinci sene 20 üçüncü sene 15 gibi kademe koyuyor. UEFA tamam diyor. Bu rakamalara bağlı kal kademeli iyileşmeyi kabul ederim diyor. Kitapta 30 milyon yazıyor. Biz 12-13 sezonunda 70 milyon euro zarar ettiğimize göre bizi o zaman men etmesi lazımdı. UEFA’nbın maksadı cezalandırmak değil iyileşmeye başlı kararlar almak. Bunun için anlaşmalarda bu iyileşmeyi esas gösterip 3-5 sene içinde bu peformansı sağlamalarını istiyor. Bizim anlaşma yaptığımzı gün 165 milyon euro zarara gelmiştik. Galatasaray’ın UEFA ile ilişkilerinde bilgi almak isteyen kimse kapım açık.”

GALATASARAY 1.5 MİLYAR TL BORÇ YÜKÜ ALTINDADIR

"22 Ekim’de genel kurulumzu gerçekleşecek bütün hazırlıklarımız tamamlandı. Galatasaray’ın mali yapısıyla ilgili, zorluklarıyla ilgili defalarca toplantı yaptım. Divan toplantılarının hepsinde oradaydım. Galatasaray yaklaşık 1.5 milyar TL’ye varan borç yükü altındadır. Bunun 230 milyon doları bankalara ve finansman kuruluşlarına olan borçları geriye kalan Galatasaray’ın taahütleridir. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorundadır. Galatasaray spor dallarında Türkiye’nin en büyük başarılarını sağlamış bir kulüp olarak her zaman zirveye oynamak amacıyla kurulmuş bir kulüp. Dolayısıyla değil ben hiç bif başkan bu hedeften geri koyamaz Galatasaray’ı. Yani mali yapı ne olursa olsun bu hedefleri de kovalamak zorundayız. Galatasaray’ın iyi yönetilmesi lazım, iyi hesaplanması lazım. Yani kaynak yaratılması şart. En canlı örneği Mecidiyeköy’de yapıaln otel inşaatı. Galatasaray’ın gayrimenkulleri açıkladığımız çerçevede güncel değerlendirmelerini de yayınlıyoruz. Her sene değerlendiriliyor ve yansıtılıyor. Mecidiyeköy’deki arazimizi değerlendirmişiz bu bizim kayıtlarımızda var. Oranın değeri 66 milyon TL. Peki benim ymnetim kurulum ne yapmış? Biz burada 17 bin metrekare olan bir bina diktik. Bu bina bitmek üzere. Çok basit düşünün 17 bin metrekare kapalı alanı. Metrekaresi 7-8 bin dolardan satılıyor. Bizimki 5 bin dolar olsun 85 milyon dolar yapıyor. Ben buraya 10 milyon dolar para harcadım. Toplam 30 milyon dolarlık değeri 85-100 milyon dolar değer ediyor. Burada yapılan arsanın geliştirilmesi operasyonudur." 

"Riva’daki arazi 40 sene önce satın alınmış, Adnan bey çok uğraşmış imar çıkartmış. Adnan Polat iş bilmeyen birisi mi niye buraya imar almak için uğraşmış o kadar? Yapılması gereken iş Galatasaray’a bunun fayda getirmesi bir çıkış noktası görüldüğü için o gün verilen karar doğruydu. Geriye kalan Adnan Polat yönetiminden sonra gelen yönetimlerinde bunu devam ettirmesi lazımdı. Kimse olayı yanlış yorumlayarak başka tartışmalar açmasına gerek yok. Bu arazi ile ilgili geçmişte imar çıkarılmasıyla kalınmamış ruhsat alınmış. Daha sonra gelen yönetimler burayı değerlendirme gibi bir sonuç alınamamış. Buradaki çalışmalar yapılırken en doğru şekidel geliştirilmesi, en doğru kişilerle yapılması lazım. Mecidiyeköy’ü Galatasaray tek başına yapıyor ama daha büyük projelerde ortaklara ihtiyaç var. Aynı zamanda seçtiğiniz partnerin sadece inşaatı yapıp bitirmesi değil daha iyi fon verebilmesi lazım. Biz bütün bunları düşünerek Emlak GYO’yu seçtik. Mali genel kurulda Riva arazisinin geliştirilmesi sırasında bir terk alanında Galatasaray’ın altyapı faaliyetleri için sportif alandan bahsetmiştim. Dolayısıyla bugün Galatasaray’ın çıkış projelerinden birisi olaran önümüze gelen bu Riva arazisini kazandıran Selehattin Beyazıt tesisleri gibi onun ismini vererek bunu de genel kurullardan birisinde getireceğim gündeme.

FLORYA’DA 84 DÖNÜMÜN 23 DÖNÜMÜ GALATASARAY’IN

"Florya ile ilgili 84 dönüm toplamda bu arazi. Bunun 23 dönümü Galatasaray’ın tapulu alı, 20 dönümü intifa hakkı alınarak kiralanmış, 44 dönümü de milli emlaktan kiralanmış üst hakkı alınmak suretiyle. Tamamı yeşil alan, çocuk oyun parkı ve spor alanı olarak kayıtlarda bulunuyor. Yani bugün bu alanlar üzerinde yapacağınız şey bugünkü şey. 2 tane nizami sahamız var burada normal  ölçülerde. Birisinde A takımı sürekli antrenman yapıyor diğerinde de altyapıda lig maçlarını oynuyorlar. Süper Lig’de oynayan çoğu takımın tesislerinden daha zayıftır tesislerimiz. Doğal çim olduğu için her gün aynı yerde idman yapmak futbolcu sağlığını da olumsuz etkiliyor. Galatasaray’ın mevcut tesislerinin de büyümesi ve gelişmesinin gereği var. 1967 yılında alımış burası. 80’ler itibariyle bir saha yapılmış ve ilaveleri yapılmış. Biz 30 sene evvel ne yapılmışsa orada duralım bir adım ileriye gitmeyelim mi diyelim. Galatasaray’ın hakettiğinin altında bir tesis burası. Cavanda hazırlık maçında sakatlandı burada, Sinan Gümüş burada sakatlandı idmanda. Bunlaırn çözülmesi gereği var getirdiğimiz konudan bağımsız olarak. Florya’daki 23 dönümlük sadece yeşil alan ve spor alanı olarak kayıtlarda olan alanı değerlendirmek en doğal hakkı Galatasaray’ın. Real Madrid’e bakın Barcelona’ya bakın gayrimenkullerini ne yapmışlar? Ben bunları söylerken kimsenin bilmediği birşeyi ortaya koymuyorum. Sportif başarıyı tetikleyecek bir alana geçmek birinci önceliğimiz. Bizim sportif faaliyetlerdeki başarımız arttıracak bir tesis için kamuya bize arsa verin diyoruz. Biz bunu çok daha önce gündeme getirdik. Çok yakında bu konuyla ilgili bilgiyi aktaracağım. Biz bunu yapamazsak Florya’daki projelerimiz suya düşer. Burayı taşıyamazsak bu işte ben yokum dedim ama yanlış anlaşıldı. Buradan maç günü stadyuma ulaşmak 1 buçuk saat sürüyor. Bize stada 10-15 dakika mesafede olan bir yer verin bize ediyoruz. Bunu hallettikten sonra tabi 23 dönüm arsamız varsa bunun nasıl geriti getireceği bizim gündemimizde olması gerekir. 23 dönüm arsamızın değerlendirmeler sonucu 79 milyon TL. Buranın da Mecidiyeköy gibi değerlendirilmesi lazım. Riva’daki tapulu arazimizi değerlendirmek zorundayız. Emlak Konut’la yapılan ön protokol bu hedeflere bizi götürecek çalışmalardır. Florya ile Riva arazisinin geliştirilmesi bir bütün. Buradan Galatasaray’a orta vadede 500 milyon dolar gelmesi mümkün. Emlak Konut’la yapılan önprotokolde 540 milyon TL gibi bir şey yazıyor. Orada konulan değerler arazilerin mevcut imar durumu itibariyle konulmuş değerler. Ön protokollerde verilen değerler bugünkü arsa değerleri."

Sayfa Yükleniyor...