NTV

Dursun Özbek: İhracın nedeni aidat değil terör örgütü bağlantısı

ntv.com.tr

Spor

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek NTV ve NTV Spor ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Özbek, "Hakan Şükür ve Arif Erdem'in ihraçları aidattan değil terör örgütü üyeliğinden" dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yönetim kurulunun Arif Erdem ve Hakan Şükür'ü, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliğinden dolayı ihraç ettiklerini söyledi.

Özbek, NTV ve NTV Spor ortak yayınında soruları yanıtlayan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Arif Erdem ile Hakan Şükür'ün ihracının mali genel kurulda reddedilmesi ve sonrasında yaptıkları yönetim kurulu toplantısıyla ilgili bilgi verdi.

Galatasaray'da ihraç sisteminin, yönetim kurulundan disiplin kuruluna sevk, ardından hazırlanan rapor çerçevesinde de suç durumuna göre verilecek ceza için genel kurula sunma şeklinde uygulandığını aktaran Özbek, "Cumartesi günü genel kurul yapıldı. Hemen ertesi gün ben yönetim kurulunu olağanüstü topladım. Herkes aynı derecede üzüntülüydü. Genel kuruldan çıkan sonucun, Galatasaray'a yakışır bir netice olmadığı konusunda kanaatimiz tamdı. Konuyu tekrar değerlendirdik. Yönetim olarak Arif Erdem ve Hakan Şükür'ü, FETÖ/PDY bağlantıları çerçevesinde kulüpten ihraç ettik. İhraçlarının sebebi budur" diye konuştu.

"İHRAÇ SEBEBİ AİDAT ÖDEMEMELERİ DEĞİL"

Arif ve Hakan'ın üye aidatlarını son 6 yılda ödemedikleri gerekçesiyle ihraç edildikleri yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Dursun Özbek, şunları kaydetti:

"Tüzüğün bize verdiği bir yetki var. Altı sene aidatını yatırmayan üye varsa, bunu yönetim yetkisiyle ihraç edebilirsiniz. Bu yetki çerçevesinde alınan kararı, tekrar genel kurula göndermek mümkün değil. Bu konuya çalıştık ama hiçbir zaman bu iki ismin ihraç sebebi değil. Sadece artı olarak bu da var. Herkesin anlaması lazım, Arif ve Hakan'ı bu yüzden atmadık. Bizim ana argümanımız, aidatlarını ödememeleri değil. Aidatların ödenmemiş olması, tüzük gereği artı bir sebep teşkil etmiştir. Fakat yönetimin aldığı kararda ihraç sebebi, terör örgütüyle bağlantılarından müteşekkildir. Bu bağlantılarını hiçbir zaman inkar etmemişlerdir. Bugün dahi bu terör örgütünün üyesi olduklarını beyan ediyorlar. Ayrıca kaçaktırlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarına sığınmamışlardır. Kaçarak zaten suçluluklarının tescilini kendi kendilerine yapmışlardır.

Türkiye ve Türk milletine düşman bir örgütün içinde olan birisinin sadece Galatasaray'da değil hiçbir yerde varlığını sürdüremeyeceğinin altını çizen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şöyle devam etti:

"Ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimi gibi bir sürecin ardından, terör örgütünün faaliyetleri konusunda insanlarımızın kanaatleri net oluşmuştur. Kimse bunun karşısında duramaz. Cumhuriyetimize, devletimize düşman bir örgütün içinde olan birisi, değil Galatasaray'da, hiçbir yerde varlığını sürdüremez. Hiç kimsenin, yapılan bu ihracı basit bir üye aidatını ödememe nedenine dayandırmaması lazım. Çünkü gerçek öyle değil. Gerekçe, terör örgütüyle olan bağlantıları. Ülkesine 15 Temmuz'u yaşatacak kadar düşman olan, vatandaşına kurşun sıkan, meclisini bombalayan bir yapının üyeleri olmaları kabul edilemezdi."

"BU KARA LEKENİN TAŞINMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Arif Erdem ve Hakan Şükür'ün FETÖ/PDY terör örgütü üyeliğini reddetmediklerini dile getiren Özbek, "Galatasaray Kulübü, camiası ve taraftarlarının, bu kara lekeyi içlerinde taşıması mümkün değil. Bu konuda yönetim ve disiplin kurullarının görüşleri net." ifadelerini kullandı.

Aynı gerekçeyle sevk edilen diğer 5 kişinin ihraç edildiğini anımsatan Özbek, "Ancak Arif ve Hakan'ın ihraçları reddedildi. Yaklaşık 11-12 saatlik genel kurul maratonundan sonra üyelerin büyük bölümü salondan ayrıldı. Bilahare mevcut provokatif bir azınlığın hamaseti oldu. Bu iki ismin geçmişte kulübümüzde futbol oynamaları duygusal hale getirildi. Lehte konuşmaya çıkanların provokatif sözleri de genel kurulu etkiledi. Ben inanıyorum ki camiamızın tamamı bu duruma çok üzüldü." değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Dursun Özbek, ihraç oylaması öncesi lehte söz alan genel kurul üyesi Kadir Çetinçalı'nın kulüp disiplin kuruluna sevk edilmesi konusunu, bugün yapacakları yönetim kurulu toplantısında değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

"YENİ TESİSİMİZ BİTENE KADAR FLORYA'DAYIZ"

Yapılacak projeleri değerlendiren Özbek, "Galatasaray'ın bugünkü hali ve idari yapısı itibariyle yapacağımız değişiklikleri 3 yılsa sığdırmak zorundayız. Mali kriterlerin getirilmesi öncelikli. projeleri bunun içine soktuk. Yeni kaynağa ihtiyacı vardı kulübün ve bunun için en önemli enstrüman gayrimenkuller. Futbol takımının antrenman yapacağı seviyeye geldiğinde Kemerburgaz'a taşınacak. Kesin tarih henüz vermek doğru değil. Yeni tesis olana kadar antrenmanlara Florya'da devam edeceğiz. Galatasaray'ın mali açıdan rahatlaması yeni projelere bağlı. bütün gücümle bunu sağlamaya çalışıyorum" dedi. 

YÖNETİMDE YAŞANAN İSTİFALAR

Yönetim Kurulu'nda yaşanan istifalara ilişkin konuşan Özbek, "Bizim çalışmalarımızı takdir edecek kurum genel kurul. Seçildik yetki istedik verdiler. Proje yapmak için yetki istedik güvenlerini belirttiler. İbra olmak istedik ibra ettiler. Yani burada bazı mihrakların inanılmaz bir çabası yönetim zafiyeti filan. Bazı üyelerimiz istifa ettiler. O kadar zorlu bir yolda gidiyoruz ki bazı yorgunluklar oluyor. Gerektiği zaman yeni kişileri elbette yönetime alırız. Ama bu yönetim zayıf yönetim laflarını asla kabul etmiyorum. Yaptığımız işler ortada. 3 senelik yönetim dönemine sığacak işler mi yaptıklarımız? Ben de bunu soruyorum. Galatasaray battı dedikleri zamanda devraldık ve 'Galatasaray'ın mali yapısını düzelteceğim' dedim" ifadelerini kullandı. 

"UEFA İLE İLGİLİ BİR SIKINTIMIZ YOK"

Galatasaray'ın UEFA tarafında bir sıkıntısı olmadığını belirten Başkan Özbek, "Galatasaray'ın fair play konusunda yargılama sürecinde UEFA tek bir şart koydu. Oyunculara ödediğin maaşlar primler ve stopajlarını da biz ödüyoruz bunlar 65 milyon euroyu geçmeyecek. Bu sene 61 ile kapatacağız. Galatasaray için başka bir kriter yok. Elbette Galatasaray belli bir mali disiplin içinde buna dikkat ederek faaliyetlerini yürütüyor" dedi. 

MUSLERA, BRUMA VE SNEİJDER'İN DURUMU

Sneijder, Muslera ve Bruma konusuna da değinen Özbek, "Daha sezon devam ediyor. söylenecek sözler sezonu etkiler. Bugün alınmış radikal bir karra söz konusu değil" dedi. 

ETİKETLER