Galatasray Başkanı Dursun Özbek, Anadolu Ajansı’nın Spor Masası programında soruları yanıtladı.

Özbek, açıklamalarına bir anmayla başlayarak, "Efsane kalecimiz Turgay ağabeyin birinci ölüm yıl dönümü. Dolayısıyla Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun, hem de ailesine sabırlar diliyorum. Galatasaray olarak ailesinin acılarını paylaşıyorum. Turgay ağabey okulda Galatasaray aşkını öğreten, Galatasaray'ı nasıl sevmek gerektiğini öğreten biri. Yakından seyretmiştim. Örnek bir Galatasaraylı." dedi.

Cezayirli futbolcu Sofiane Feghouli'nin transfer gündemlerinde olduğunun hatırlatılarak İstanbul'a yeni uçakların inip inmeyeceği yönündeki soruya Özbek, şu yanıtı verdi:

"Evet uçaklar inmeye devam ediyor. Geçen seferki ifademde zamanlama hatası oldu, 'Önümüzdeki hafta' dedim. Taraftarlardan özür diliyorum. Bir hafta gecikme oldu. Zaman dilimi vermeden, geleceğin, önümüzdeki 3-5 senenin takımını kurmak durumundayız, bu itibarla da takımda bayağı yenileme söz konusu. Onun için Galatasaray'a yakışan, hem sportif performansı hem de kişiliği niteliğinde futbolcuları kadroya katmaya devam ediyoruz. Sezon sonu itibarıyla teknik heyetten bir rapor aldık. Yaptığımız çalışmalar neticesinde önümüzdeki sezonlarda Galatasaray'a hizmet edecek, eksiklerini giderecek futbolcuların listesini verdik."

Sarı-kırmızılı takımın Slovakya'daki kamp çalışmalarıyla ilgili izlenimlerini aktaran Dursun Özbek, "Takımda çok iyi bir uyum var. Çok yoğun bir çalışma içindeler. Hatta bir günde üç günlük çalışma yoğunluğu içinde olduğunu söylüyorlar. Keyifle ayrıldım. Sayın Büyükelçimiz de oradaydı, kendisine teşekkür gönderiyorum. Bizimle ilgilendi. Her şey Galatasaray için çok güzel, inşallah sezonda da çok iyi sonuç alacağız." ifadelerini kullandı.

"SNEIJDER KALIYOR MU GİDİYOR MU"

Sarı-kırmızılı kulüpteki geleceği merak edilen Wesley Sneijder ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Özbek, ortada kişisel bir problemin olmadığını söyledi. 

Sneijder'in çok önemli bir oyuncu olduğunu söyleyen Özbek, "Sneijder ile görüşmelere devam ettiklerini belirten Özbek, “Sneijder çok önemli bir oyuncumuz ve 4 buçuk yıldır çok önemli hizmetler vermiş bir futbolcu. Hizmetleri sonucunda hem taraftarın hem kulübün sevgilisi haline gelmiş. Ama diğer taraftan kulübün amaçları kariyer planları var. Arda’da çok önemli bir oyuncumuzda kariyer planlaması için Madrid’e gitti. Hem kulüplerin hem de sporcuların kendi hayatlarını planlama yönünde düşünceleri olabilir. Elbette önemli bir oyuncu Sneijder, sadece sporcu olarak antrenör olarak yönetici olarak da hizmet etmeli. Ama kendisinin planları varsa buna saygı duymak lazım. Galatasaray’ın da kendisine göre planları var. Daha enerjik daha keyifli futbol oynayan bir takım kurmak istiyor. Burada kişisel ve kurumsal bir çatışma söz konusu değil. Her iki tarafa da faydalı olabilecek görüşme silsilesi içindeyiz. Burada önemli olan Galatasaray’ın başarıları, 50 bin kişiye vereceği seyir zevki. Biz bu manada görüşmeler devam ediyor. 112 yıllık kulüpte kimler gelmiş kimler gitmiş. Ama basında Sneijder olayı tekrar tekrar pişirilip, yanlış haberler üzerine kurgulanıyor” açıklamasında bulundu.

"TUDOR, GALATASARAY'A YAKIŞAN BİR ANTRENÖR"

Dursun Özbek, futbol takımının teknik direktörü Igor Tudor'dan övgü dolu sözlerle bahsetti.

Tudor'un çok enerjik bir teknik adam olduğunu anlatan Özbek, şöyle devam etti:

"Tudor'da en çok beğendiğim şey, çok enerjik biri olması. Çalışmaktan yorulmuyor. Futbolcusuyla ikili ilişki içinde. Kamptaki durumu biz biliyoruz, keşke kamera takıp onları çekseydim. İnsanlarla yakından ilgilenen bir antrenör. Sadece sahada da değil. Takımın 12. oyuncusu çerçevesinde olaya giren birisi. Enerjiyi takımın bütünlüğü için ortaya koymak ve hep kuvvetli olmak zorundasınız. Bu inançta bir antrenör. Biz bunu kendisinde gördük. Tudor'un ekibi de aynı şekilde. Futbolcularla da konuştuk. Tudor, Galatasaray'a yakışan bir antrenör. Enerjisi ve dinamiği bütün futbol takımına yansıyor." 

SABRİ, BRUMA VE PODOLSKİ'NİN AYRILIĞI

Galatasaray Kulübü Başkanı Özbek, takımdan ayrılan Sabri Sarıoğlu, Armindo Bruma ve Lukas Podolski hakkında da yorumda bulundu.

Sabri'nin 19 yıl Galatasaray'a hizmet ettiğini hatırlatan Özbek, şunları aktardı:

"Sabri, altyapıdan gelmiş, Galatasaray'ın bağrından doğmuş birisi. Taraftarın şunu anlaması lazım; Sabri çok iyi bir Galatasaraylı. Geldiğimiz noktada Galatasaray'ın bundan sonra futbol oynama şekliyle ve başarı projesiyle bu hizmetlerin bir sonu oluyor. Herkesin buna saygı göstermesi lazım. Bunun tek bir amacı var, çok daha iyi futbol oynamak. Aşağı yukarı 5-6 yıldır hizmet veren bir takımımız var. Bu sürede 3 lig şampiyonluğu kazanıldı, Süper Kupa, Türkiye Kupası almış başarılarla dolu bir 5 yıl var. Bu, bir yerde sporcuda doymuşluğu da getiriyor. Dünyada bütün takımlar belli süreçten sonra yenilenmek, yeni heyecanlar oluşturmak peşinde oluyor. Galatasaray'ın şimdi politikası bu." 

Bruma'nın Almanya'da, Podolski'nin ise Japonya'da kariyerlerine devam etmek istediklerini kaydeden Özbek, şu ifadeleri kullandı:

"Bruma önemli bir oyuncumuzdu. Podolski de kendi kariyer planlamalarını yaptı. Birbirine benzeyen olaylar. Podolski başarılı 2 sene geçirdi ve Japonya'ya gitmek istedi. Ne diyeceksiniz. Çok da seviliyordu. Bruma, 'Dört senedir oyuncunuzum, bana müsaade edin, Almanya'da oynamak istiyorum.' dedi. 'Biz senin Japonya'ya, Almanya'ya gitmeni istemiyoruz.' demek Galatasaray'a yakışır mı. Her iki tarafın da menfaati korunur, 'Kazan kazan.' durumu olursa Galatasaray bunu masada tartışır. Galatasaray'ın menfaatini yok sayarak kimseyi bir yere göndermeyiz."

"ARDA'NIN YERİ GALATASARAY'DIR"

Dursun Özbek, Barcelona'dan ayrılması gündemde olan Arda Turan hakkında, "Arda'nın yeri Galatasaray'dır. Fakat onun Barcelona'da kalacağı yönünde bilgi aldım. Arda'nın Galatasaraylılığını kimse tartışamaz. Arda Türkiye'ye gelirse, oynayacağı tek kulüp Galatasaray'dır" dedi

"SİNAN GÜLER KARİYERİNE EUROLEAGUE'DE DEVAM ETMEK İSTEDİ"

Dursun Özbek, Galatasaray Odeabank'taki sözleşmesi uzatılmayan başantrenör Ergin Ataman ve Fenerbahçe Doğuş'a transfer olan Sinan Güler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Odeabank’la yollarını ayıran Ergin Ataman ile ilgili ifadelerde bulunan başkanı Dursun Özbek, "Ergin Ataman çok iyi bir Galatasaraylı. Bu tartışılmaz. Bu kulübe 5 yıl boyunca çok güzel hizmetler verdi. Ergin Ataman’ı geçen sene göndersek ‘Niye gönderdiniz’ denebilirdi çünkü kontratı vardı. Ama şimdi kontratı zaten bitmişti. Ergin Ataman’ın hizmetleri tartışılmaz ama basın önünde bu konular konuşulmamalı. Galatasaray’a yakışmıyor. Spor kulüplerinin, antrenörlerin kendi planları olabilir. Bizim kulübün daha iyi performans göstermesi dışında bir amacımız olamaz. Ben çok yönlü düşünmek zorundayım. Burada aslolan kişiler değildir. Burada aslolan Galatasaray’dır." ifadelerinde bulundu.

"SİNAN 'EUROLEAGUE’DE OYNAMAK İSTİYORUM' DEDİ"

Sinan Güler’in Fenerbahçe Doğuş'a transfer olmasını değerlendiren Başkan Dursun Özbek, “Sinan Güler bizim kaptanımızdı. Çok da başarılı Türk basketbolunun gurur duyduğu bir isim. Tartışılacak bir tarafı yok. Sinan Güler’in ifadesi Euroleague’de oynamak istiyorum olmuştur. Dolayısıyla bunun önünü kesip, engellemek hoş olmazdı. Buna saygı duyuyorum. Ancak Fenerbahçe’ye gitmesi kendi tercihi" diye konuştu.

"2 YILDAKİ BAŞARI EKSİKLİĞİNİN BAŞINDA MEN CEZASI YATIYOR"

Kombinelerin yüzde 55'ini sattıklarını söyleyen Özbek, "Taraftarımıza bu konuda teşekkür ediyorum. Teşekküre layık bir hareket yaptılar. UEFA'dan men edilen bir travmanın içindeydik. UEFA nezdinde ilk defa biz FFP'den men edildik. Sebebini tartışmayalım. Biz bu travmanın içinde takımı dik tutup çaba sarfettik. 2 yıldaki başarı eksikliğinin başında men cezası yatıyor. UEFA'da sıkıntı yok işte, haftaya maç var Avrupa için şimdi bazı Galatasaraylılar'dan özür bekliyorum, ceza alacak demişlerdi" ifadelerini kullandı.

GENÇ OYUNCULAR HAKKINDA

Dursun Özbek, 17 Yaş Altı Milli Takımı'nda önemli başarılar yakalayan 4 genç oyuncunun Slovakya kampına gittiğini ve büyük bir heyecan oluşturduklarını anlattı.

Altyapıya önem verdiklerini dile getiren Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynayan 17 Yaş Altı Milli Takımı'nda ilk 11'de oynayan 7 Galatasaraylı vardı. O 7 kişiden 4'ünü kampa götürdük. Kampta en çok sevilen en çok sivrilen bu 4 isim. Büyük bir heyecanları var. Altyapı bazında bir sürü değişikliklerimiz var. Altyapıyı da değerlendirerek Galatasaray'a uzun yıllar hizmet edecek takım kurma peşindeyiz. Aksi takdirde emekli olacak insanlar seyirciye heyecan vermiyor. Yeni yıldızlar görmek istiyor seyirci. Kamptaki gençlerin memnuniyetini ve heyecanını görmenizi isterdim."

2018 yılındaki seçimlerde yeniden aday olup olmayacağı sorulan Özbek, "Hrm mali yapının hem sportif başarının birarada yürümesi gerekir. Bizimve yönetimizin çalışmaları bu yönde. Yıl sonuna kadar bankalara borcumuzu tepeleyeceğiz. O gün genel kurula neyi taahhüt etmişsem önümüzdeki seçim dönemine başarılı getirmek gayem. Bunu başarabilirsem zaten hem güvenim artar hem başkanlığa devam edip etmeyeceğim genel kurulun takdiri olacaktır. Ben şu anda görevdeyim ve devam ediyorum. 2018'i düşünmek değil görevim" dedi.