EAA'dan Bekele'ye övgü

Avrupa Atletizm Birliği'nin (EAA) internet sitesinde, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışması'nda, büyük bayanlarda birinci olan milli atlet Alemitu Bekele Degfa'nın başarısına övgüde bulunuldu.

10.02.2010 - 11:25

EAA'dan Bekele'ye övgü

EAA'nın internet sitesindeki, "Bilbao'dan sonra, Bekele şimdi Doha ve Barcelona'da başarı hedefliyor" başlıklı haberde, İspanya'nın Bilbao kentinde hafta sonu düzenlenen yarışlarda, büyük bayanlarda Avrupa şampiyonu olan milli atlet Alemitu Bekele'nin kısa sürede elde ettiği başarı anlatıldı.

2009 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 3 bin metrede Türkiye rekoru kırarak altın madalya kazanan milli atlet Degfa'nın, geçen yaz midesinden rahatsızlık geçirip, 1 ayını İstanbul'da hastanede geçirdiği hatırlatılan haberde, ''Türk atlet, bir daha uluslararası bir yarışta başarı sağlayıp sağlayamayacağı konusunda endişeliydi, ancak Bilbao'da yüzü yeniden güldü'' denildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de geçen yaz Ağustos ayında düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 5 bin metre finalinde 13. olan Alemitu'nun "Dünya şampiyonasından sonra çok hasta oldum. Virüsü nasıl kaptığımı bilmiyorum" ifadelerine yer verilen haberde, antrenörü Ertan Hatipoğlu'nun da görüşleri yer aldı.

Alemitu'nun, hastane macerasından sonra antrenmanlara geçen yıl Aralık ayında başlayabildiğini belirten Hatipoğlu, milli atletin hala tam anlamıyla formda olmadığını ifade etti. Hatipoğlu, "Aslen Etiyopyalı olan Alemitu, hem antrenman yapmak, hem de ailesini görebilmek için 2 aylığına ülkesine döndü. Bilbao, onun için çok iyi bir sonuç oldu" dedi.

Bekele'nin, hastalığına rağmen, Bilbao'da güzel bir başarıya imza attığı ifade edilen haberde, "Alemitu, artık dikkatini salon şampiyonasına ve gelecek haftaki yarışlara çevirdi. Bu gece Stockholm'de GE Galan yarışında 5 bin metre koşacak olan Bekele, cumartesi günü de İspanya'nın Valencia kentinde 1500 metrede mücadele edecek" denildi.

Haberde ayrıca, Ertan Hatipoğlu'nun, "Bu yarışlardan sonra bir süre dinlenecek Bekele, Mart ayında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenecek Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na hazırlanacak. Bu 3 yarış, Doha'ya gitmeden önce Alemitu'nun performansı hakkında iyi bir gösterge olacak" ifadeleri de yer aldı.

Haberde şu ifadelere de yer verildi:
"Bekele, Dünya Salon Şampiyonası'nda iyi bir derece yapıp, Elvan Abeylegesse dahil, hiç bir Türk atletin elde etmediği bir başarı yakalamak istiyor. Doha'da elde edeceği başarı, İstanbul'da düzenlenecek 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için de önem taşıyor.

Bekele, bu yaz Barcelona'da düzenlenecek Avrupa Atletizm Şampiyonası'na da gözünü dikti. Türk atlet, Barcelona'da kaç metrede yarışacağına henüz karar vermemiş olsa da 4 yıl önce İsveç'te Abeylegesse'nin bronz madalya kazandığı 5 bin metreye konsantre olmuş görünüyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...