Ecclestone el koydu

Formula 1'de yaşanan krize Bernie Ecclestone müdahalesi. F1'in patronu, "Kendi kendilerini imha etmelerine izin vermeyeceğim" dedi

22.06.2009 - 14:44

Britanya Grand Prix'sine evsahipliği yapan Silverstone Pisti hareketli günlere sahne oldu.  Perşembe gecesi, Williams ve Force India dışındaki 8 takım: "Yeni bir şampiyona oluşturmaktan başka çaremiz kalmadı" şeklinde bir açıklama yayımladı. Hatta yeni şampiyonanın en büyük sponsorları, takımları ve pilotları bir araya getireceği, şeffaf biçimde yönetileceği, seyircinin görüşlerine önem verileceği ve bilet fiyatlarının ucuz olacağı gibi detaylar bile verildi. 

Bu açıklama sonrası Uluslararası Otomobil Federasyonu önce gelinen noktanın şaşırtıcı olmadığını  açıkladı, ardından da başta Ferrari olmak üzere Formula 1 ile kontratı devam eden takımlar hakkında yasal işlem başlatma kararı aldı. Cumartesi günü FIA Başkanı Max Mosley, takımlarla görüştüklerini ve anlaşmaya yakın olduklarını duyurdu. Takımlar Birliği FOTA ise Mosley'nin bu sözlerini yalanladı ve hiçbir şekilde ilerleme kaydedilmediğini ve yeni şampiyona için çalışmaların hızlandırılacağını açıkladı.

FIA'nın, isteyen takımların 40 milyon sterlinlik bütçe limitiyle daha özgür biçimde teknolojik imkanlardan faydalanabilmesi kuralını uygulamak istemesiyle başlayan krizin başından bu yana çok fazla yorum yapmayan Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone sonunda ağırlığını koymaya karar verdi.

İngiliz The Times gazetesine bir röportaj veren 78 yaşındaki Ecclestone: "Hayatımın 35 yılından fazlasını bu spora verdim. Formula 1 yüzünden evliliğim sona erdi. Bu sporun kendini imha etmesine izin vermeyeceğim. Analiz yapacak olursak, ortada çözülemeyecek bir sorun yok" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...