ULEB Avrupa Ligi "Top 16" turu (F) grubu 2. hafta maçında Efes Pilsen, İtalyan temsilcisi Montepaschi Siena'yı 88-78 yendi.Karşılaşmaya oldukça etkili bir başlangıç yapan Efes Pilsen, pota altında Kaya'yla skor üretirken, dış atışlarda da Smith'in basketleriyle 7. dakikada 11 sayılık farka (20-9) ulaştı. Düşük bir şut yüzdesiyle mücadele eden Montepaschi Siena'da, Sato'nun çabalarına rağmen ilk periyot 27-17 lacivert-beyazlıların üstünlüğünde geçildi.

İkinci çeyrekte de oldukça dirençli bir oyun sergileyen Efes Pilsen, başarılı savunmasıyla Montepaschi Siena'ya kolay sayı şansı tanımadı. Rekocavic'in serbest atışlardan sayılar bulduğu bu çeyrekte özellikle Kasun, pota altında basketler kazandırarak farkın 13 sayıya (42-29) yükselmesini sağladı. Skor üretmekte sıkıntılar yaşayan İtalyan ekibi, Zisis, Hawkins ve Stonerook'un basketlerine rağmen istediği oyunu sergileyemedi. Efes Pilsen, devreyi 45-34 önde tamamladı.

İkinci yarıya pota altında Kasun'un basketleriyle başlayan Efes Pilsen, Montepaschi Siena'nın üst üste yaptığı top kayıplarını Smith ve Kaya ile başarılı bir şekilde değerlendirirken, 24. dakikada fark 19 sayıya (59-40) yükseldi. Mc Intyre, Domercant ve Sato'yla sayılar üreterek yeniden direncini artırmaya çabalayan Montepaschi Siena, son periyoda ancak 15 sayı geride (67-52) girebildi.

Efes Pilsen, Ermal, Shumpert ve Nachbar'ın sayılarıyla 34. dakikada 22 sayı farka (78-56) ulaşırken, ardından yaşanan rahatlama İtalyan ekibini bir anda yeniden canlandırdı. Özellikle Hawkinks, Stonerook ve Mc Intyre ile üst üste basketler kazanmaya başlayan Montepaschi Siena, son 20 saniyeye girerken farkı 8 sayıya (84-76) indirdi, ancak Efes Pilsen mücadeleden 88-78 galip ayrıldı. Karşılaşmada Ender Arslan, hasta olması nedeniyle takımdaki yerini alamadı.

İTALYAN BAŞKAN SAHAYA İNDİ
Karşılaşmanın ikinci periyodunda, hakem kararlarına sinirlenen Montepaschi Siena Kulübü Başkanı Ferdinando Minucci, sahaya girdi. Oyunun durduğu sırada, bir anda oturduğu bölümden kalkarak hakem masası önüne kadar gelen ve saha içindeki hakem üçlüsüne sert şekilde itirazlarda bulunan Minucci, daha sonra yedek oyuncuların bulunduğu bölüme oturdu.Efes Pilsen Antrenörü Ergin Ataman'ın, bu kişinin teknik ekipten biri olmadığı yönündeki itirazları üzerine oturduğu yerden kaldırılan İtalyan başkan, güçlükle de olsa kendi bölümüne gönderildi. Yaşanan bu olay nedeniyle oyun bir süre durakladı.

KUPA 1'DE 200. GALİBİYET
Efes Pilsen, basketbolda Avrupa'nın kulüpler bazında 1 numaralı organizasyonu olan ve zaman içinde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa Kulüpler Şampiyonası, Avrupa Ligi, Suprolig ve son olarak da ULEB Avrupa Ligi diye adlandırılan "Kupa 1"de çıktığı maçlarda galibiyet sayısını 200'e çıkardı.Bu kulvarda, Montepaschi Siena karşılaşmasına kadar toplam 329 maçta 199 galibiyet, 130 yenilgi alan Efes Pilsen, İtalyan ekibini yenerek galibiyet sayısında ikinci kez "Dalya" yapmayı başardı.

BASKETBOL: ULEB AVRUPA LİGİ
EFES PİLSEN: 88 - MONTEPASCHI SIENA: 78

Salon: Abdi İpekçi
Hakemler: Romualdas Brazauskas (Litvanya), Sreten Radovic (Hırvatistan), Sasa Maricic (Sırbistan)
Efes Pilsen: Kerem Tunçeri 5, Thornton 7, Smith 11, Ermal 8, Kaya 13, Rakocevic 8, Kasun 17, Popovic 4, Nachbar 6,
Shumpert 9, Santiago
Montepaschi Siena: Mc Intyre 12, Sato 19, Hawkins 12, Stonerook 11, Eze 3, Domercant 6, Ress 3, Zisis 6, Lavrinovic 6, Carraretto
1. Periyot: 27-17
İlk yarı: 45-34
3. Periyot: 67-52