'Emre bana pis zenci dedi'

Trabzonsporlu Zokora'nın iddiası Emre Belözoğlu tarafından da doğrulandı ancak milli futbolcu, olayın tatlıya bağlanmasına rağmen yapılan bu açıklamanın art niyetli olduğunu söyledi.

15.04.2012 - 22:02

'Emre bana pis zenci dedi'

"Emre bana pis zenci dedi."


Bu iddia, Süper Final’in ilk maçında Fenerbahçe’ye rakip olan Trabzonspor’un Fildişi Sahilli futbolcusu Zokora’dan geldi.

Takımının Kadıköy’de 2-0 yenildiği maç sonrası konuşan Zokora, "Bu akşam yenilgiden daha çok bir futbolcu nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Emre bana pis zenci diyerek hakaret etti" dedi.

Zokora, Süper Final’de Şampiyonluk Grubu heyecanın start aldığı geceye damga vuran açıklamasında şunları söyledi:

''Ama maçın sonucundan daha önemli nokta, beni bu akşam çok büyük hayal kırıklığına uğratan olay. Emre ile aramızda bir diyalog geçti. Burada özrünüze sığınarak söylüyorum. Kendisi bana 'pis zenci' diyerek hakaret etti. Bu kesinlikle kabul edebileceğim bir durum değil.

Benim için daha üzücü olan şu; Sow ve Yobo ile aynı takımın formasını giyen, onlarla kader birliği yapan bir oyuncunun, bir Afrikalı oyuncuya bu şekilde hakaret etmesi çok büyük bir utanç. Kendisine herhangi bir cevap vermedim. Ama şunu çok merak ediyorum, eğer kavga çıksaydı, olay tatsız bir yere gitseydi kim bilir ne cezalar olacaktı. Kamera görüntülerinde bunlar vardır. Sanırım onlar da tespit ettiler.

FIFA ırkçılığa karşı çok ciddi kampanyalar yürütüyor. Uluslararası spor kamuoyu ırkçılığa karşı bir takım pozisyonlar geliştirmeye çalışıyor. Neresinden bakarsanız bakın insanı üzen bir durum. Kendi imajımı şimdiye kadar daima olumluluk üzerine kurdum.

Hiçbir şekilde kabul edebileceğim, sineye çekebileceğim bir davranış değildi. Kendisi adına, bu sporu tutkuyla izleyen insanlar adına utanç verici.

"UTANÇ VERİCİ"
Emre bu sözleri İngilizce olarak söyledi. Bunu bir bahane, mağlubiyetin üstünü kapatmak için söylemedim. Biz bir maç kaybettik, rakibimizin bizi yenmeyi sonuna kadar hak ettiğini söyledim. Emre, Newcastle United'da oynadı, İngilizce biliyor. Söylediği birçok kişi tarafından bilinen bir hakaret. Olay kesinlikle tasvip edilecek bir olay değil. Futboldan hepimiz ekmek yiyoruz ve insanlara bir gösteri yaratmaya çalışıyoruz. Rakibinize, onun ten rengi üzerinden hakaret etmeniz ayıp ve gerçekten utanç verici.

"'MÜSLÜMAN DEĞİL MİSİN?' DEDİM"
Bir gazetecinin, Emre'nin İngiltere'de böyle bir suçlamayla karşılaştığını hatırlatması üzerine Zokora, ''Ben size başka bir şey söyleyeyim; Emre'yi karalamak için veya saygısızlık yapmak için söylemiyorum. Gelişen diyalogdan sonra Emre'ye 'Müslüman değil misin niye böyle yapıyorsun?' dedim. Bu sorumdan sonra kendisi hiç cevap vermedi. Bu bile benim için yeterli bir göstergedir. Emre'yi buraya çağırıp, bana ne söylediğini sorabilirsiniz'' şeklinde konuştu.

EMRE: APTALCA BİR SÖZDÜ
Emre ise bu iddia üzerine yayıncı kuruluşa telefonla bağlandı ve şunları söyledi:

"Maç içinde tansiyon yükseldi ve birbirimize kötü şeyler söyledik. Evet benimki de onun bana ettiği ana avrat küfürler de aptalcaydı. İkinci yarıda birbirimizden özür diledik, birbirimize sarıldık... Buna rağmen maç sonu bunları söylüyorsa ben burada art niyet ararım. Ben yaptığım hatayı kabul ederim ve herkesten özür diliyorum, aptalca bir sözdü. Ama yine Emre Belözoğlu gündeme geldi. Zokora art niyetli."

Emre, İngilizce 'Negro' (Zenci) kelimesini kullanıp, kullanmadığına ilişkin soruya, ''Tam hatırlamıyorum, bilmiyorum, ağzımdan çıkmış olabilir. O bana küfür edince, bir cevap verdim ona. Ama ağzımdan tam olarak çıkıp çıkmadığını hatırlamıyorum. Ben yaptığım hatayı kabul ederim'' şeklinde yanıtladı.

Kazandıkları maçın ardından isminin anlamsız bir şekilde gündeme geldiğini savunan Emre, vicdanen rahat olduğunu ifade etti.

"ÇANTASINI TOPLAYIP GİDECEK"
Konu, %100 Futbol programında gündeme gelince Rıdvan Dilmen’in yorumu şu oldu:

"Ben bu olaya vicdan gözlüğüyle bakarım ve eğer dediyse, Emre duşunu aldıktan sonra bu işi bırakacak... Dünyadaki örnekleri bilmem ama bu Türkiye’de yaşanan bir şey değil. Zokora böyle bir tacize uğramışsa ve bu nedenle ülkemizden kötü anılarla ayrılacaksa... Emre bunu yaptıysa, parası ve pulu var, duşuna aldıktan sonra çantasını toplayacak ve 'bana eyvallah' diyerek gidecek..."

BU İLK DEĞİL!
Emre Belözoğlu’nun Premier Lig’de Newcastle United forması giydiği dönemde de, şu anki takım arkadaşı Yobo hakkında ırkçı ifadeler kullandığı iddia edilmişti.

Emre'nin, 2006’da oynanan maçta, o dönem Everton forması giyen Yobo’ya ırkçı hakarette bulunduğu iddiası başka futbolcular tarafından ortaya atılmış ancak Emre açılan soruşturma sonunda aklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...