'En derbeder' derbiyi kim kazanır?

Spor yorumcularına göre Galatasaray ya da Fenerbahçe derbiyi kazanarak günü kurtaracak, kaybeden havlu atacak. Alex'in sahaya çıkmaması Fenerbahçe'nin avantajı, derbinin kilidini Semih ve Arda açacak.

10.04.2009 - 12:35

'En derbeder' derbiyi kim kazanır?

Her yıl bahar aylarında futbolseverlerin heyecanını yükselten klasik derbi yine geldi çattı. Pazar akşamı Ali Sami Yen'de Galatasaray ve Fenerbahçe bir kez daha kozlarını paylaşacak.

Hafta başından bu yana herkes derbiyi kimin kazanacağını konuşuyor ancak iki takım önceki sezonlardan farklı olarak buruk bir derbiye çıkacak.

47'şer puanı bulunan Galatasaray ve Fenerbahçe, uzun yıllar sonra ilk kez puan tablosunun zirvesinde değiller. Hem sarı-kırmızılılar hem de sarı-lacivertlilerin zirvedeki Sivasspor ve Beşiktaş'ın gerisinde kalması derbiyi daha da kritik hale getiriyor.

NTV yorumcusu Rıdvan Dilmen, bol pozisyonlu bir derbinin bizi beklediğini ve takımların maçın gerilimiyle teknik adamların verdiği taktiklerin dışına çıkabileceğini belirtti. Hürriyet'ten Kanat Atkaya "Bu maçın sonucu Şampiyonlar Ligi’ne gidecek yolcuyu da etkileyecek" diye yazdı. Sabah gazetesinden Gürcan Bilgiç "Alex sezonun final maçını kaçırmaz. Brezilyalı futbolcu muhakkak oynamalı, çünkü Alex-Semih ikilisi bu Galatasaray defansına kesin gol atar. Lincoln'ün oynamamasını en çok Aragones ister" görüşlerini dile getirdi.

Biz de Galatasaray-Fenerbahçe derbisini NTV Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Radikal Gazetesi yazarları Banu Yelkovan ve İbrahim Altınsay ile Sabah Gazetesi yazarı Ömer Üründül'e sorduk.

KİLİDİ SEMİH AÇAR
Mehmet Demirkol-NTV Spor yorumcusu

"Her ne kadar derbilerin favorisi olmaz dense de yüzde 70 ev sahibi kazanıyor. Konuk ekibin bu istatistiği bozması için elindeki silahları iyi kullanabilmesi gerekiyor ve tabi ki rakibin zaaflarını da.

Fenerbahçe'nin elindeki en önemli koz, Guiza-Semih ve Alex üçlüsü. Ancak Aragones bu oyuncuları birlikte kullanmayı pek düşünmüyor. Galatasaray'ın fizik handikapını ancak bu oyuncularla kullanabilir.

Galatasaray ilk golü bulursa Bülent Korkmaz'ın uzman olduğu dar alan oyununu uygulatması kolaylaşır. Fenerbahçe'nin bu kiliti açmak için tek çaresi Semih'in varlığı."

FUTBOL İSTATİSTİKTEN İBARETSE...
Banu Yelkovan-Radikal Gazetesi

"Pazar akşamı oynanacak derbi özellikle çok zor, kaybeden yarıştan tamamen kopacak. Ali Sami Yen'den mağlup ayrılan bütün bir seneyi ıskalamış gibi olacak, en azından taraftarlarının gözünde. Galatasaray ya da Fenerbahçe şampiyon olmasa bile derbiyi kazanmak büyük bir motivasyon sağlıyor, bir Türkiye gerçeği.

İki takıma bakarsak, bu sezon biri puan kaybedince diğeri de kaybediyor, futbol istatistikten ibaretse bu maç berabere biter. Şimdiye kadar hep anca beraber kanca beraber geldiler.

Galatasaray'da Arda, Fenerbahçe'de Semih sonuca etki edecek isimler. Alex'in oynamayışı Fenerbahçe'nin avantajına.

Özel bir paragraf Emre Belözoğlu'na açmak istiyorum. Emre'nin Ali Sami Yen'e gelişi ilginç olacak, çünkü birlikte ayrıldığı Okan Buruk yumuşatıcı açıklamalar yapmıştı. Ancak Emre daha tansiyonu yükseltici açıklamalar yapıyor, taraftar tepki gösterebilir."

DERBİYİ KAZANAN GÜNÜ KURTARIR
Ömer Üründül-Sabah Gazetesi

"Pazar akşamı kritik bir derbi oynanacak, fikstüre baktığımız zaman Fenerbahçe'nin kalan maçları daha zor. Galatasaray evinde galibiyete ulaşırsa, fikstürü daha kolay ve zirvedeki takımların kaybetmesini bekleyebilir.

Şöyle bir bakarsak, takımların form durumları ne olursa olsun, kendi sahasında oynayan takım daha avantajlıdır. Tabi ki bu demek değildir ki illa ev sahibi kazanacak. Alex'in oynamaması Fenerbahçe'nin lehine, zaten Brezilyalı oyuncu az koşuyor. Ki, Alex'in derbide yer alması halinde Aragones Semih'i oynatmayabilir.

Fenerbahçe, Semih-Guiza forveti ve arkalarında Alex'in yerine Emre'yle derbiye damga vurabilir.

Galatasaray'ın orta sahasında Barış ve Ayhan'ın çok etkili presleri var, Lincoln-Baros ikilisi birlikte sahaya çıkarsa derbiyi sürükleyebilirler. Lincoln sadece 45 dakika oynasa dahi bundan önceki hatalarını affettirmek için maça asılacaktır.

Bilindiği gibi Sami Yen'den beraberlikle ayrılmaları iki takımın da iddialarını sona erdirecek. Fenerbahçe kazanırsa fikstüre göre yine de şampiyonluk şansı zor, Galatasaray derbiyi alırsa sarı-lacivertlilere göre fikstüre göre şansı daha fazla.

Derbiyi kazanan günü kurtaracak, çünkü iki takımın da bundan sonraki haftalarda İnönü'de Beşiktaş'la randevuları var. Sami Yen'de kazanıp İnönü'de kaybeden'in zaten şampiyonluk şansı yok."

BİRBİRLERİNİN HALİNE BAKIP TESELLİ BULUYORLAR
İbrahim Altınsay - Radikal Gazetesi

"İki takım yönetimleri de bu sezon çok vahim hatalar yaptılar. Ne var ki, ligin kalitesi o kadar düşük ki bunun bedelini ödemiyorlar. Aslında birbirlerinin haline bakıp teselli buluyorlar.

Sonuçta kazananın 4,5 üzerinden 5 alıp sezonu geçeceği bir derbi futbol olarak en derbeder derbilerden biri olmaya aday. Birçok bilinmeyen var, durağan ve dağınık bir maç bizi bekliyor. Şöyle olsa, böyle olsa koşullu yorumlar yapılacaksa bunun sonu gelmez."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...