Dünya kupaları, sadece kazananları ve efsaneleşmiş futbolcuları ile değil birbirinden ünlü stadlarıyla da hatırlanıyor. Peki gelmiş geçmiş en efsanevi stat hangisi? Eurosport, bu soruyu, internet sitesi aracılığıyla okuyucularına yöneltti. Ankette ilk sırayı, yüzde 38'lik oy oranı ile İngiltere'nin Wembley Stadı aldı.

2000 yılında tamamen yıkılıp yenilenen stat, 1966 Dünya Kupası finaline sahne olmuştu. İngiltere, bugün topun bile çizgiyi geçip geçmediği tartışılan golle Almanya'yı yenerek, tarihinin ilk ve tek dünya kupası zaferini elde etmişti.

Oylamada 2. sırayı, 1950 Dünya Kupası’nda Brezilya'nın maçlarına ev sahipliği yapan Maracana Stadı yüzde 24 oy oranı ile aldı. 200 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip stat, Brezilyalıların anılarında hoş hatıralar bırakmadı. Brezilya, 1950 Dünya Kupası finalinde, Uruguay'a Maracana'da 2-1 yenilmekten kurtulamamıştı.

3. sırada ise yüzde 15 oy oranı ile Meksika'da düzenlenen 1986 Dünya Kupası'nın yıldızlarından Azteca Stadı bulunuyor. Azteca, dünya futbolnun Pele ile birlikte gelmiş geçmiş en büyük yıldızı olarak gösterilen Maradona'nın, dünya kupasını kucakladığı stat. Maradona önderliğindeki Arjantin, Azteca'da oynanan final maçında, Federal Almanya'yı 3-2 yenerek, son dünya kupası zaferini yaşamıştı.