Erçetin: Kazanamama stresi var

Galatasaraylı kaleci Aykut Erçetin, uzun süredir deplasmanda kazanamamalarının takımda ''ister istemez bir stres yarattığını'', bu sorunu çözebilmek için dış sahada bir maç kazanmaları gerektiğini söyledi.

Haberler 08.04.2010 - 23:29

Erçetin: Kazanamama stresi var

Galatasaray’da kaleci Aykut Erçetin, Galatasaray Televizyonu’nda soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine, kazanmak istedikleri için kendilerini strese soktuklarını kaydeden Aykut, ''Genelde baktığımızda, aylardır deplasmanlarda galibiyetimiz yok ve bu da ister istemez bir stres yaratabiliyor. Bu sıkıntıyı çözmek için bir maçtan galip gelmemiz gerekiyor. Eğer deplasmandan bir galibiyetle dönersek bu düğüm çözülür ve her şey normale döner'' dedi.

Daha özgüvenli bir şekilde oynamaları ve kendilerinden emin olmaları gerektiğini anlatan sarı-kırmızılı oyuncu, ''Kendimize tekrar güvenmemiz, korkmamamız lazım. Alınan kötü sonuçlar bizde baskı yarattı, ama büyük takımın futbolcusu bu baskının üstesinden gelmeli. Diğer takımlar kesinlikle puan kaybedecek, ama burada önemli olan, Galatasaray olarak bizim çıkacağımız her maçtan 3 puan almamız. Yani 6'da 6 yapmalıyız. Bu bana bir yerden tanıdık geliyor. İki sene önce şampiyon olduğumuzda yine böyle bir durumdaydık ve o zaman başarmıştık. Şimdi baktığımızda işler yine çok zor gözüküyor, ama o zaman da kolay değildi. Açıkçası, her şey olabilir, ama önce bütün Galatasaray camiasının buna inanması, ona göre kenetlenmemiz lazım. Her şey olabilir ve olacak da'' diye konuştu.

''SAVAŞMAMIZ LAZIM''
Aykut, bu hafta Diyarbakırspor ile karşılaşacaklarını, küme düşme potasındaki rakiplerinin sahanın her metre karesinde sonuna kadar savaşacaklarını, kendilerinin de buna hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Galatasaraylı kaleci, ''Futbolda teknik vardır, güzel paslar vardır, ama artık savaşan bir takım olması lazım. Sahaya her şeyimizi koymamız ve çok iyi savaşmamız lazım'' dedi.

Kendileri zirveyi hedeflerken, rakiplerinin de bir basamak yukarı çıkmanın hesabını yaptığını anlatan Aykut, ''Herkes kendi derdinde, herkes 3 puanı kovalıyor. Biz artık kimsenin durumuna bakamayız. Yani biz kendi işimize bakmalı ve kesinlikle 3 puan almalıyız'' diye görüş belirtti.

''KENDİMDEN EMİNİM''
Galatasaray'ın son şampiyonluğunda kalede kendisinin oynadığını belirten Aykut Erçetin, kaleyi sürekli korumayı istediğini ve bu kaliteye sahip bulunduğunu söyledi.

''Beklentim her zaman burada oynamak. Bu kaliteye sahibim ve bunu gösterdim. Bu takım en son şampiyon olduğunda ben de vardım. Benden sonra gelenler, benden çok daha iyisini yapmadı'' diyen Aykut, bu sözlerinin bir eleştiri olarak da algılanmamasını istedi.

Aykut, kendini her zaman hazır tuttuğunu ve son maçlarda oynamayı da beklediğini ifade ederken, ''Bir ışık göremesem ya da benim çok üstümde kaleciler olsa, şansımı burada kapanmış olarak görsem, zaten durmazdım. Ben her zaman kendimi Galatasaray'a layık gördüğüm için kendi performansımı, ne yapabileceğimi bildiğim için buradayım. Rekabete giriyorum, savaşa giriyorum. Burada ne yapabildiğimi gösterdiğim için de kendimden çok eminim ve burada çok büyük şeyleri başaracağımı biliyorum. Daha önce başardığımı göstermişim. Kesinlikle burada oynayabileceğimi düşünüyorum ve oynadığım her maçta onu göstermeye çalışıyorum'' dedi.

Aykut, bu sezon takımların çoğunda yerli kalecilere şans verildiği hatırlatılarak yöneltilen bir soruya da, ''Bu konuda çok konuştum. Belki çok fazla konuşmamam lazım, ama Volkan, Rüştü Ağabey, Onur ve diğer Türk kaleciler hem kendi takımlarına, hem milli takıma hizmet veren kaleciler. Hepsi inişli çıkışlı dönemlerden geçerler ama önemli olan, oynadığın maçlarda iyi de kötü de olsan takımının arkanda durmasıdır. Böyle olunca kaleci güven kazanıyor, takım da kulüp de başarı kazanıyor. Bu aslında çok basit. Kaleciye güven verin, arkasında durun, o zaman performansıyla size geri döner ve çok iyi bir kaleci çıkar. Diğer kaleciler ne hatalar yaptılar, ama kulüpleri arkalarında durdu ve bir süre sonra çok iyi kaleciler kazandılar'' şeklinde yanıt verdi.

Sayfa Yükleniyor...