F1 pilotlarına sevindirici haber

Uluslararası Otomobil Federasyonu, pilotların yüksek lisans maliyetlerinin azaltılmasına karar verdi. Karar, lisans paralarını ceplerinden ödeyen pilotları memnun etti.

24.03.2009 - 17:10

İSTANBUL - Formula 1'de yeni sezon 29 Mart'ta başlayacak. Melbourne'deki ilk yarış öncesi tansiyonu yükselten kural tartışmaları arasında, pilotlara bir de iyi haber geldi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu, "Grand Prix Sürücüleri Birliği" ile yapılan görüşmelerin ardından, pilotların yüksek lisans maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına razı oldu.

"Süper ehliyet" olarak adlandırılan lisanslar, pilotların en sıkıntılı olduğu konuların başını çekiyordu. 2007 yılında 1690 Euro olan lisans ücreti, bu yıl 10 bin 400 Euro'ya çıkmıştı.

Bu rakamlara ek olarak, pilotların kazandıkları her puan için 2 bin 100 Euro ödemesi gerekiyor. Bu da son şampiyon Lewis Hamılton'un, geçen yılki kadar puan alması halinde 215 bin Euro ödemesi gerekeceği anlamına geliyor.

Bu durum, her yıl milyonlarca dolar kazanan Hamilton gibi pilotlar için sorun değil. Ancak Sebastian Vettel, Robert Kubica gibi daha az kazanan pilotlar, bir de beklenmedik puanlar kazanınca lisans maliyetini karşılaşmakta sıkıntı çekiyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...