F1'de alternatif şampiyona hazırlığı

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA ile Formula 1 takımları arasındaki kriz büyüyor. Silverstone Pisti'nde bir araya gelen takım yöneticileri, yeni bir şampiyona oluşturmaktan başka çareleri kalmadığını açıkladı. FIA'dan bu tehdide, "Gelinen nokta üzücü; ancak şaşırtıcı değil" yanıtı geldi.

Ntvspor 19.06.2009 - 10:49

FIA'nın, isteyen takımlara 40 milyon sterlin limitli bütçe ile teknolojik özgürlüklere imkan veren yeni kuralı Formula 1'de büyük bir krize yol açtı.

Yeni kuralın önümüzdeki yıl uygulanmamasını talep eden büyük takımlar aksi takdirde şampiyonadan çekileceklerini açıkladılar.

Bazı takımlar 2010 yılı için şartlı katılım başvurusu yaptı. FIA'nın takımlara şartları kaldırmaları için verdiği süre bugün sona eriyor. Bütçe sınırlamasının kaldırılmasının yanı sıra, Formula 1'deki ticari ilişkileri belirleyen Concorde anlaşmasının yenilenmesi takımların öne sürdüğü şartlardan biri...

FIA Başkanı Max Mosley hafta başında takımlara yolladığı bir mektupla 40 milyon sterlinlik bütçe limitini 85 milyon sterline yükseltme önerisinde bulundu. Ama, bu da soruna çare olmadı.

Silverstone'da toplanan Takımlar Birliği, "Bu sporun temel değerleri konusunda geri adım atılamaz. Takımlar, 2010 şampiyonasına katılım için öne sürülen şartlardan vazgeçmeyecektir. Takımların yeni bir şampiyona oluşturmaktan başka çaresi kalmamıştır" denildi.

Olası yeni organizasyonda daha ucuz bilet fiyatları, farklı stratejiler, bu spora gençleri özendirmek için formüller düşünülüyor.

FIA yönetimi buna karşın, bütçe sınırlaması konusunda ısrarından hala geri adım atmış değil.

FOTA'nın alternatif şampiyona planlarının kendilerini şaşırtmadığını belirten FIA yönetiminden yapılan açıklamada, "Dünya şampiyonasının hangi kurallar ile yapılacağını takımlar dikte edemez" denildi.

FIA, başta Ferrari olmak üzere mevcut kontratlarına karşın şampiyonadan ayrılmak isteyen takımlar hakkında yasal işlem başlatacağını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, yarın ilan edilmesi beklenen 2010 yılı katılım listesinin bir süre için askıya alındığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...