Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, önümüzdeki yıl Formula 1'de uygulanacak kuralları yayınladı. Yarış sırasında benzin alma yasağı getirilmesi ve otomobillerin minimum ağırlığının 15 kilo artırılması dikkat çekiyor.

Önümüzdeki yıl Formula 1 yarışlarında, yeni takımların eklenmesiyle 26 otomobilin mücadele etmesi bekleniyor.

Bu nedenle önümüzdek yıl sıralama turları biraz farklı olacak. Yine bir saat içinde üç ayrı seans yapılacak. Tüm araçların katılacağı ilk 20 dakikada, en kötü 8 dereceye sahip pilot elenecek. İkinci 20 dakikada 8'li bir grup daha saf dışı kalacak. Sona kalan 10 araç ise pol-pozisyonu için mücadele edecek.

Önümüzdeki yıl yarış sırasında benzin alımının yasaklanmasıyla ilginç bir hal alacak. Bu yıl kullanmaya başlanan kinetik enerji geri dönüşüm sisteminin ağırlığı nedeniyle otomobillerin minimum ağırlıkları 620 kiloya çıkarıldı. Daha önce, takımlar birliği, Kers adı verilen bu sistemin önümüzdeki yıl kullanılmamasına karar vermişti. Ancak, FIA'nın yeni spor yönetmeliğinde sisteme yine de yer verildi.

Sezon başında F1'in patronu Bernie Ecclestone'un önerdiği ve büyük tartışmalar yol açak madaya ya da çok yarış kazananın şampiyon ilan edilmesi yönündeki fikir ise yine kabul görmedi. Mevcut puan sitemi önümüzdeki yıl da uygunacak. Bir ara gündeme gelen lastik ısıtıcılarının yasaklanması fikri de hayata geçmedi.