F1'de en çok kazanan şampiyon olacak

Uluslararası Otomobil Federasyonu, Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone'ın önerdiği sistemin bu sezondan itibaren uygulanacağını duyurdu.

17.03.2009 - 16:02

FIA, Formula 1 Takımlar Birliği FOTA'nın önerdiği yeni puan sistemini kabul etmedi ve en çok puan kazanan pilotun değil, en çok yarış kazanan pilotun şampiyon ilan edileceğini açıkladı.

Pilotların eşit sayıda yarış kazanması halinde ise şampiyon mevcut puan sistemine göre belirlenecek. Şampiyonluk dışındaki sıralama ve markalar şampiyonası klasmanı için halen yürürlükte olan puan sistemi baz alınacak.

Bu uygulamayla birinciliğin öneminin artırılması, böylece sürücülerin kazanmak için daha büyük bir mücadeleye girmesi bekleniyor.

Bu sezon ikinci olan Felipe Massa'dan daha az yarış kazanan Lewis Hamilton sezonun son yarışı Brezilya Grand Prix'sini 5'inci bitirerek şampiyonluğa ulaşmış ve bu durum Bernie Ecclestone tarafından eleştirilmişti.

F1'in patronu, ilk üçe giren sürücülere olimpiyatlarda olduğu gibi madalya verilmesini ve en çok altın madalya kazanan sürücünün şampiyon olmasını önermişti. Dünya Motor Sporları Konseyi madalya önerisini kabul etmediyse de ilke olarak Ecclestone'ın teklifine pararel bir uygulamaya "evet" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...