36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası finalleri için yarın Polonya'ya gidecek A Milli Takım, İstanbul bölümündeki hazırlıklarını gerçekleştirdiği antrenmanla tamamladı.

Yaklaşık 2 aydır yurt içi ve yurt dışı kamplarıyla yoğun bir program uygulayan milliler, İstanbul'daki son hazırlığını gerçekleştirdi ve kamp dönemini bitirdi.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile federasyon yönetim kurulu üyesi Hüsnü Karagözoğlu da çalışmayı izlerken, Demirel, antrenman sonrası yaptığı kısa konuşmada, oyunculara Avrupa Şampiyonası'nda başarılar diledi.

Saha ortasında gerçekleştirilen kısa toplantının ardından milli takım oyuncuları, kendilerine ikram edilen baklavaları yedi.

KADRO 12'YE İNDİ
Polonya'da 7-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek şampiyona öncesi A Milli Takım kadrosu 12 oyuncuya indirildi.

Yeni sezonda Kepez Belediyesi'nde forma giyecek Fatih Solak, Milli Takım Antrenörü Tanjevic tarafından, 2 aylık kamp döneminin ardından kadrodan çıkarılan son isim oldu.

Millilerin antrenmanı sonrası açıklamada bulunan Tanjevic, teknik olarak Oğuz Savaş'ı 4 numarada kullanmayı denediğini belirterek, ''Oğuz 4 numara için yavaş kaldı. Kadromuzda çok oyuncu vardı ve birini takımdan kesmemiz gerekiyordu. Fatih Solak hazırlık kampı boyunca çok iyi çalıştı ve çok iyi performans sergiledi. Ancak bu taktiksel hamleydi. Ersan İlyasova'nın arkasında power forvet olarak oynayacak bir oyuncuya ihtiyacımız vardı. Bu yüzden 4 numarada oynayabilen Barış Hersek'i tercih ettim. Fatih'e çalışmalarındaki ciddiyeti ve göstermiş olduğu performanstan dolayı teşekkür ederim'' dedi.

KEREM GÖNLÜM DOPİNGDEN GİDEMEDİ
Milli takım aday kadrosunda yer alan Efes Pilsenli oyuncu Kerem Gönlüm, dopingli madde kullandığı gerekçesiyle daha önce aday kadrodan çıkarılmıştı.

Kerem Gönlüm'ün yanı sıra kamp çalışmalarına milli takımla başlayan Cevher Özer, Cemal Nalga, Evren Büker de daha önce çeşitli nedenlerle kadrodan ayrılmıştı. Milli takımda son olarak Fatih Solak çıkarıldı ve kadro 12 oyuncuya indi.

Milli takım aday kadrosuna ayrıca Ümit Sonkol da davet edilmiş, bu oyuncu daha sonra B Milli Takım kadrosuna gönderilmişti.

12 KİŞİLİK KADRO
36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda başarı kovalayacak (A) Milli Takım'ın 12 kişilik kadrosunda şu oyuncular bulunuyor:

Barış Hersek (Banvit), Engin Atsür (Beşiktaş Cola Turka), Ender Arslan, Kerem Tunçeri, Sinan Güler (Efes Pilsen), Oğuz Savaş, Ömer Faruk Aşık, Ömer Onan, Semih Erden (Fenerbahçe Ülker), Ersan İlyasova (Milwaukee Bucks), Hidayet Türkoğlu (Toronto Raptors), Bekir Yarangüme (Türk Telekom).