Fatih Terim: Neden ısrarla Volkan'ı soruyorsunuz?

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İsveç maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Terim, kadroya çağrılmayan Volkan Demirel hakkında sorulan bir soruya kızdı.

Ntvspor 23.03.2016 - 19:33

fatih terim.jpg

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve Oğuzhan Özyakup İsveç maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine terörü kınayarak başlayan Fatih Terim, "Öncelikle ülkemde ve dünyada terör saldırılarında hayatını kaybetmiş tüm insanların mekanı cennet olsun. Bir kez daha çok yüksek sesle, terörü, teröre destek verenleri ve bundan faydalananları şiddetle kınıyorum. Ümit ederim bir daha Allah bize böyle şeyler göstermez. Bugün futbolu detaylıca konuşmak isterdim ama bildiğiniz gibi bazen böyle dünyada ve ülkemizde olup bitenler buna engel oluyor. Yine de yaşam devam ediyor gerçeğinden yola çıkarak işimizi yapmak ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni takımca ve ülkece yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

Terim, "Güçlü olmak, yaralarımızı sarmak ve varlığımızı, geleceğimizi korumak zorundayız. Hazırlık maçının sorularına geçmeden önce birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Eleme maçlarından bu yana Euro 2016 için çok ciddi emek harcadık ve bazı projeler hazırladık. Dünya futbolu, Türk futbolu, maçlar, oyuncular, yeni teknikler, taktikler, performans analizleri, sağlık konuları, mental konular ile aklınıza gelmeyecek incelikte birçok detay üzerinde çalıştık" ifadelerini kullandı.

"Spora bir bilim alanı ve futbola da bu alanın en gelişmiş branşlarından biri olarak baktık" diyen deneyimli çalıştırıcı, "Sadece sahada oynanan bir oyun olarak değil, akademik düzeyde ön hazırlığı yapılan bir sistem olarak baktık. Gerek bu sektörün içerisindeki ekiplerimizin gerekse akademisyenlerin bu alanda yaptığı çalışmaları masaya koyduk. Bu çerçevede, belki de çok alışık olmadığınız veya daha önce rastlamadığınız bir ilki burada gerçekleştireceğiz. Euro 2016'da Türkiye başarılı olursa ki buna yürekten inanıyoruz, bu düzeni bir model haline getirmeyi hedefliyoruz. Amacımız elbette derece almak fakat daha önemli bir hedefimiz var: Doğru hazırlanmak. İyi oynamak, izlenen oyunu keyifli kılmak. Oynadığımız oyunla haklımızın gurur vesilesi olmak" dedi.

MİLLİ TAKIMA DESTEK İLK 11!

Euro 2016 için özel bir sağlık ekibi oluşturduklarının altını çizen Terim, "11 destek unsuru olarak ilk 11'imize baktık. İlki teknik ekip. İkincisi sağlık ekibi. Euro 2016 için özel bir sağlık ekibi oluşturduk. Çok değerli hocalarımız aramıza yeni katıldı. Bu ekip turnuva sona erene kadar ellerinde bulunan tüm oyuncuların sağlık dosyalarını anbean takip edecekler. İhtiyaç olması halinde de kulüplerle istişare edecekler. Üç: Bilgi ve analiz ekibi. Tüm maçları bireysel düzeyde analiz edecekler. Tüm rakipler, oyuncular ve oynanacak maçlara ilişkin alternatifli senaryolar ile istatistikleri bir rapor halinde getirecekler. Turnuva sırasında ise işleri daha da zorlaşacak. Dört: Performans psikolojisi ve motivasyon ekibi. Dünyayı araştırdık. Bireysel düzeyde, futbolda veya diğer branşlarda, psikolojik destek alan sporcular olduğunu biliyoruz. Fakat böyle bir turnuva için bilimsel ve sadece milli takıma özel psikolojik bir birim yok. Aramıza iki uzman arkadaşımızı kattık. Hem ülkemizde hem de dünyada yaşanan olaylar, hem bireysel hem de takım halinde yaşanan veya yaşanması muhtemel durumlar, hem de aramızdaki kültürel farklılıkları zenginliğe dönüştürecek çalışmalar yapıyoruz. Bu da yeni bir departman. Beş: Beslenme ve iyi yaşam ekibi. Beslenmeyi sadece doymak oranında ele almayacağız. Her oyuncunun vücut analizine göre bir planlama yaptık ve bunun neticesinde beslenme programını da buna uygun düzenleyeceğiz. Altı: Kondisyon ve fizik ekibi. Bireysel ve takım düzeyinde yeni teknolojilerin de yardımıyla özel bir sistem kullanacağız. Kondisyonda ve fizik artırmada akıtılacak terler kadar rakamlar da konuşacak. Oyuncularımızın teri, tükürüğü ve idrarı bile takip altında olacak. Yedi: Yoga ve pilates ekibi. Oyuncularımızdan arzu edenler olursa bu alanda uzman bir arkadaşımız hazırlık süresince bizimle beraber olacak. Dünyada bunun uygulandığını biliyorsunuz. Sekiz: Takım oyunları ve eğlence ekibi. Sizler kamplarda ayak tenisi gibi oyunlara alışkınsınız. Bu işi bu sefer profesyonel hale getirmek istiyoruz. Sadece ayak tenisinden ibaret olmayacak takım içi eğlenceler. Dokuz: Eski A Milli oyuncular ekibi. Bu ekibi çok önemsiyorum. Deneyimler bazen birçok istatistikten daha etkili olabilir. O nedenle Tuncay Şanlı, Nihat Kahveci ve Tümer Metin bu süreçte bizimle olacak. On: Yaşama dair söyleyeceği olanlar ekibi. Futbola sadece bir oyun olarak bakmayan, hepimize bir şeyler öğretecek dostlarımız yemeklerimize ve antrenmanlarımıza katılacak. Onbir: Türkiye'nin gurur duydukları ekibi. Biz milli bir vazife yerine getiriyoruz. Bu süreçte yanımızda olacağına inandığımız, dünyada önemli yerlerde olan dostlarımız yanımızda olacaklar. Bu ekibi açıklamayacağım. Oyuncularımıza sürpriz olsun istiyorum" şeklinde konuştu.

VOLKAN DEMİREL AÇIKLAMASI

Volkan Demirel'in neden milli takımda yer almadığı sorusuna Terim, "Durum çok net. Bir milli takım var, seçeceğimiz oyuncu sayısı belli. Çağırdığımızdan daha fazla çağırmadığımız var. Yalnız, niçin Ahmet Mehmet'i sormuyorsunuz da ısrarla Volkan'ı soruyorsunuz? Bir kez daha söylüyorum: Çağırdığımızdan fazla çağırmadığımız var. Kimseyi sormuyorsunuz, onu soruyorsunuz. Ben söyleyeyim size: Siz bundan besleniyorsunuz. Medya üzerinden haber gönderecek değilim. Buradan haber göndereyim. Medya üzerinden haber gönderirsem sizin istediğiniz olacak. Buna izin vermeyeceğim. Biliyorsunuz, Volkan'la ya da diğer çağırmadığımız arkadaşlarla ilgili gerekçeler sıralamak ve medya üzerinden beyanat vermek benim tarzım değil. O nedenle kusuruma bakmayın" dedi.

"BİZ DE İSVEÇ'E GİDERDİK"

İsveç Milli Takımı'na teşekkür eden Fatih Terim, "Açıkçası bende İsveç'in buraya gelmemesi gibi bir endişe olmadı. Hiçbir zaman da böyle bir şey düşünmedim. Özellikle işin bu kısmına da, olağanüstü şartlar gelişmedikçe, maçın ertelenmesine ya da iptaline karşıyım. Terör dünyanın bir gerçeği. Sadece bizim değil, dünyanın bir gerçeği. Ben bunun hep beraber üstesinden gelineceğine inanıyorum. Sanatın ve sporun bunun önlenmesinde etkisi büyük olacaktır. Biz 1980'leri, 1990'ları yaşadık. Ben daha hiçbir maçın, olağanüstü bir hal yoksa, ertelendiğine şahit değilim. İsveç'e bir teşekkür borçluyuz. Buraya gelmekle önemli bir iş yapmışlardır. Şahsım adına ve ülkem adına bu yaptıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Aynı şekilde biz de oraya giderdik. Her ülke empati yaparak bir diğer ülkedeki hadiselere kendine oluyormuş gibi yaklaşsın. İnanıyorum ki o zaman bu meseleler çok daha rahat çözülecektir. Bu, İsveç'le Türkiye'nin yaptığı bu iş, oynayacakları bu maç tüm ülkelere örnek olmalıdır. Kimsenin ekmeğine yağ sürmemeliyiz" dedi.

"DERBİ KEŞKE MÜMKÜN OLSA DA ERTELENMESEYDİ"

Ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisine de değinen Terim, "Galatasaray-Fenerbahçe maçı keşke mümkün olsa da ertelenmeseydi. Ama bildiğim kadarıyla Futbol Federasyonu'na güvenlikle ilgili verilen, futbol otoritelerinin değil, güvenlikle sorumlu devlet yetkililerinin gelen istihbaratlar üzerine verdiği bir karardır. Son karar futbolun kararı değildi. Kimseyi riske atmak istemeyen güvenlik güçlerimizin tavsiyesiyle alınmış bir karardır. Ümit ederim bir daha yaşanmaz" şeklinde konuştu.

"TÜM OYUNCULAR MİLLİ TAKIMDA OYNAYACAKMIŞ GİBİ HAZIRLANMALI"

Terim, "Ben basın toplantılarında ya da sohbetlerimizde, eğer Mart'a Nisan'a kalmışsak kulüpler bazında başarılıyız derim. Demek ki çeyrek finallere yarı finallere kalmışsınız demektir. Gönlüm herkesin Avrupa'da yoluna devam etmesini ister. Çok takımla buralarda olduğumuz zaman futbolumuzun gelişeceğini söyleriz. Milli Takım herkesin takımıdır. Bu ülkenin takımıdır. Hepimizin el birliğiyle bu takıma hizmet etmesi lazım. Tüm oyuncuları da milli takımda oynayacakmış gibi hazırlamalıyız. Hocalarımızın oyuncuları Mayıs ayına Haziran ayına en üst düzeyde hazırlayacağından şüphem yok ve beklentim de bu yönde. Futbolcularımıza da birkaç kelime söylemek istiyorum: Bizim ilk maçımız 12'sinde olduğu için Fransa'ya 7'sinde gitmek zorundayız ve 24 saat önce de listeleri vereceğiz. Yani 6 Haziran'a kadar herkesin milli takımda olmak için çabalamasını istiyorum. 20+3 kişilik bir listeyle gideceğiz. 3 kaleci, 20 oyuncu. Bunun seçimi çok zor, inanın bana. Kuyumcu terazisi bile bu kadar kolay adalet dağıtamaz. Ama elimizden gelen en doğru seçimleri çok ciddi düşünerek yapacağız. Belki birkaç kişi fazla gideceğiz kampa çünkü 6 Haziran'a kadar en az beş tane maçımız olacak. Burada sakatlık ihtimali olabilir, Allah korusun. Bir kez daha hatırlatıyorum, 6 Haziran'da listeyi verdikten sonra doktor raporu olsa dahi oyuncu değiştiremiyorsunuz. Onun için kadroda alacağımız tüm kararların ülke menfaatine olacağından kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

OĞUZHAN ÖZYAKUP'UN GÖRÜŞLERİ

"Genç yaşta böyle bir turnuvaya katılmak beni inanılmaz motive ediyor. Benim için güzel bir hedef. İnşallah Avrupa Şampiyonası'nda güzel anlar yaşayacağız. Her futbolcuyu motive eder böyle şeyler. Kulübünde şampiyon olursun olmazsın ama her zaman Avrupa Şampiyonası'na katılmak istersin."

"Hem Beşiktaş'ta hem de burada topa sahip olmak isteyen iki takımda oynuyorum. Fatih Hoca da topa sahip olmak ister. Teknik kapasitesi yüksek oyunculara sahibiz. Bu durum benim de işimi kolaylaştırıyor. Kulübümde de öyle, burada da öyle. Bu benim avantajıma ve diğer oyuncuların da avantajına. Bir şey de var ki bunu Fatih Hocamızla da konuştuk: Biz takım olarak çok iyi savunma yapmaya başladık. Bu da bizim özelliklerimizi daha da artırdı."

"Ibrahimovic çok büyük bir oyuncu ama İsveç güçlü bir kadroya sahip. Jimmy Durmaz, Erkan Zengin gibi çok önemli yakından tanıdığımız oyunculara sahipler. İsveç her zaman iyi bir takıma sahip. Güzel bir maç olacak."

Sayfa Yükleniyor...