Finlandiya maçını değerlendiren değerlendiren Fatih terim, "Her maçın önemi kendisine göre bir hayli fazla. Kosova bizim için ciddi bir maç olacak. 11 Haziran'da Arnavutluk'ta oynayacağız. Kosova her zaman herkese her şeyi yapacak bir takım. Ama bugün 3 puan aldık. Bugünün özeti doğru oyun. Doğru oynadık. İlk yarının son saniyeyesinde direğimizden dönen top dışında pozisyon vermedik. Çok pozisyon bulduk. 3 puan çok önemliydi. Kosova ile oynayacağımız maçtan 3 puanla dönersek pozisyonumuz daha değişik bir yerde olacak. Ondan sonra 2 - 2 kalıyoruz. Finaller bir anlamda bundan evvelki Avrupa şampiyonası'nda olduğu gibi İzlanda - Hollanda içeri, Çek- Kazakistan dışarı gibi bir atmosferle karşılaşıyoruz. Bu sezon Haziran'ı da iyi bitirirsek her şey daha iyi olur." dedi.

"HIRVATİSTAN VE İZLANDA HERKESE HER YERDE HER ŞEYİ YAPABİLİR"

Daha sonra Türkiye'de oynanacak Hırvatistan maçına da değinen Terim, "Hırvatistan için her hangi bir teknik adam 'kendi sahamızda büyük avantajımız var' diyemez. Yoksa Hırvatistan ve İzlanda herkese her yerde her şeyi yapabilir. Son maçın Finlandiya oluşu, ona göre düşüneceğimiz ya da sahada uygulamayacağımıza bir durum olabilir. Bana göre durum şudur 3-3 gitmekte yarar var. Nere gideceğimizi bilmem ama öyle gitmekte yarar var." diye konuştu.

İlk 15 dakikada rakibin gardının düştüğü yorumu üzerine ise Fatih Terim şöyle konuştu, "Her şeyi her saniye ümit ederim. İyi başladık, golleri erken bulduk. Maça baktığımızda Arda, Yunus, Volkan, Olcay ve Cenk'le 5 tane hücumcu ile başladık. Onun için 'doğru oynadık' dedim. Kendi alanımızı iyi kapatan her zaman değil ama zaman zaman rakibi ileride sıkıştıran özellikle geçişlerde kaptığı toplarla rakibi sıkıntıya sokan bir oyun oynadık. Bir ara düşmeler oldu. Orta sahamıza Selçuk'un yanına Arda'yı koydum. Çok da iyi oynadılar. Niyetimiz çok açıktı ve bundan da ödün vermek istemedim. 2. yarı Okay'ın oyuna girmesiyle daha güvenli hale geldi. 'Doğru oynadık' dememin sebebi rakip bizi hiç zora sokamadı. Pozisyon vermedik, son saniyeye kadar pozisyon bulduk. İzlanda gibi Finlandiya da çok yüksek oyunculardan kurulu. Dikkatli olmak zorundasın. Kimsenin televizyon başında da tedirgin olduğunu zannetmiyorum. Rahat bir maç oynadık."

"BU DURUMDA OYNAMAK KOLAY DEĞİL

"Maçın çok daha farklı bitebileceğini kaydeden Türkiye Futbol Direktörü Fatih terim, "Ama unutmayın ki; her beraberlik, mağlubiyet bizi sıkıntıya sokacak. Bu durumda oynamak kolay değil. Hatanın bedellerinin ağır olduğu ortamlarda oynamak kolay değil. 2-0'da oyun kopmaz. Oyunu kontrol ederek gitmek bizim için çok önemli. Hiç pozisyon vermemek çok önemli. Bugün Mehmet Topal, Ömer stoper olarak çok iyi oynadı. Bunlar ilerideki maçlar için çok önemli." yorumlarını yaptı.

"24 MART'TA DEVAMLI MAÇ ALALIM"

Finlandiya maçında galibiyeti getiren 2 golü de atan Cenk Tosun'un, geçen yıl oynanan ve 2-1 kazanılan İsveç maçının da gollerini attığının ve o karşılaşmadın da 24 Mart'ta oynandığının hatırlatılması üzerine ise Fatih Terim; "Cenk Beşiktaş'ta da atıyor. İnşallah bundan sonraki Avrupa kupalarında da atar. Güzel de goller attı. Özellikle kafa golü çok güzeldi. UEFA ve FIFA'ya başvuralım, 24 Mart'a devamlı maç alalım ve oynayalım. Onun adına seviniyorum. Çok çalışıyor. Santraforda veya kaleye en yakın oyuncudan beklenti gol atmasıdır. Biz de belki de ilerideki maçlarda zaman zaman çift forvet oynayacağız. O zaman işi daha kolaylaşır. Ama şu defanstaki bu fizikteki oyuncularla baş etmek kolay değil." ifadelerini kullandı.