Türkiye ile Lüksemburg A milli futbol takımları, yarın yapılacak özel maçta karşı karşıya gelecek.

Karşılaşma öncesi A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Fatih Terim'e, Volkan Demirel ve son olarak da Emre Belözoğlu'nun milli takımda yaşadığı sorunlara ilişkin soru yöneltildi.

İki oyuncu için "Hem futbolcu hem insan olarak önemliler" ifadelerini kullanan Terim şunları kaydetti:

"Milli futbolcu olması başka bir şey. Futbol içerisindeki paydaşlar için başka bir durum bu. Artık bu ağır söylemleri, belden aşağı söylemleri kimse istemiyor. Burada birbirimizin yüzüne bakan insanlarız. Kimse bunu hak etmiyor. Ağır küfürler, hakaretler... Herkesin tuttuğu bir takım var. Olmalı da zaten. Herkesin tuttuğu takıma saygı duyulmalı.

Benim de gönülden bağlı olduğum bir takımım var. O takıma olmaktan gurur duyduğum bir duygum var. Ama buraya geldiğimiz zaman kırmızı beyazdan başka bir şey düşünmüyorum. Herkes buraya başka takımlardan geliyor. Burada birbirine saygılı olmalı. Kulüpler arasındaki rekabete burada devam edersek yanlış.

Dışarıdan onların üzerinden rekabet olduğu yansıtıldığı zaman hoş durmuyor. İçeride de rekabet olmalı. Olmazsa büyük takımlar olmaz. Büyümemizi birbirimize borçluyuz. Rekabeti de seviyeli bir şekilde yapmalıyız. Diğerinin sırtına basarak yanlış şeyler söylemek doğru değil. Bu son günlerin olayı değil. Bu durumda devreye girmek zorundayız. Medya, oyuncular, seyirciler dahil herkes devreye girmek zorunda

Biz örfleri ananeleri olan bir ülkeyiz. Komşusuz yapamayız. Avrupa'da komşu önemli değil. Biz değerlerimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Yoksa canımız yanıyor. Kötüye gidiyoruz. Mantıklı olan bir şeyi bir mantıksız şekilde karşılıyoruz. Sıksanız da bağırsanız da 3 takım düşecek bir takım şampiyon olacak. Şampiyon olan diğerlerine vuruyor. Düşen yandı. Her sene aynı şeyler oluyor. Kendisine yapılmasını istemeyen şeyi insanlar birbirine yapıyor. Hangi maçta hangi takımdan kime ihtiyacımız olursa alır oynatırız. Yaşı şu bu önemli değil. Onlar da böyle düşünüyor. Emre ve Volkan'ı Milli Takım'da oynatan benim. İyi ki de öyle yapmışım. onlar da böyle düşünüyor."

ISINMAYA ÇIKMAMIŞTI

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde Bilic ile girdiği diyalog yüzünde eleştiri oklarının hedefi olan Emre Belözoğlu, milli takımın Hollanda maçı öncesi tribünler tarafından protesto edilmişti. Milli oyuncu protestolar nedeniyle ısınmaya çıkmamıştı.

Bir diğer Fenerbahçeli oyuncu Volkan Demirel de 16 kasım 2014 tarihinde oynanan Kazakistan maçı öncesinde kendisi aleyhinde yapılan protestolar nedeniyle sahayı terk etmişti.