Federasyon faturayı kesti

Galatasaray'da başkan Adnan Polat, Arda, Emre Aşık ve Sabri, Fenerbahçe'de ise Lugano, Semih ve Volkan Demirel PFDK'ya sevk edildi.

Ntvspor 14.04.2009 - 14:32

Federasyon faturayı kesti

İSTANBUL - Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu, olaylı Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin ardından PFDK'ya sevk edilen isimleri açıkladı.


Galatasaray'da kırmızı kart gören oyuncular Emre Aşık ve Arda Turan tedbirli, Sabri Sarıoğlu da yayıncı kuruluş görüntülerine bakılarak tedbirsiz olarak disiplin kuruluna sevk edildi.

GALATASARAY 2 AYRI NEDENLE GÖNDERİLDİ
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat maç sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle PFDK'ya gönderilirken, sarı-kırmızılı kulüp de, hem taraftarlarının çirkin tezahüratı nedeniyle, hem de saha olayları nedeniyle Profesyonel Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

KAPALIYA TARAFTAR ALINMAYACAK
Hukuk Kurulu ayrıca, Galatasaraylı taraftarların Ali Sami Yen Stadı'nda kapalı alt tribünün çatısına çıkması üzerine çökme tehlikesi yaşandığı için, gerekli tedbirler alınana kadar Kapalı Tribüne seyirci alınmamasına karar verdi.

Fenerbahçe'de de karşılaşmada kırmızı kart gören isimler Diego Lugano ve Semih Şentürk tedbirli olarak, kaleci Volkan Demirel de televizyon görüntülerinden tedbirsiz olarak disiplin kurulunun yolunu tuttu.

MECNUN ODYAKMAZ DA PFDK'DA
Öte yandan Turkcell Süper Lig'de lider durumda bulunan Sivasspor'un başkanı Mecnun Odyakmaz da, Antalyaspor ile oynadıkları maçın ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle tedbirli olarak PFDK'ya gönderildi.

ÖZGENER: ÖNEMLİ TEDBİRLER ALACAĞIZ
Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun İstanbul'da yaptığı toplantının ardından bir açıklama yapan Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylarla ilgili olarak ''Ülke gündemine bomba gibi düşen bu talihsiz olayları Türk futbolu adına bir dönüm noktası olarak görüp, sporun evrensel değerleri ile bezenmiş bir futbol iklimi yaratmak için son derece önemli tedbirler almayı kararlaştırdık'' dedi.

Levent'teki Mövenpick Otel'de gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından açıklama yapan Özgener, derbi maçın tüm görüntü ve belgelerinin federasyonun hukuk kurulları tarafından incelendiği, olayda suçu ve tahriki görülen kişi ya da kurumların, yetkili kurullar tarafından tespit edildiği, kamuoyu vicdanını rahatlatacak şekilde gereğinin yapılacağını söyledi.

Özgener, ''Ayrıca, böyle bir olayın bir kez daha tekrar etmemesi için almayı planladığımız ilave tedbir ve kararları önümüzdeki günler içinde tüm kamuoyu ile paylaşacağız. Biliyoruz ki, bu yalnızca federasyonumuzun tek başına başarabileceği boyutta bir sorun değildir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun görev ve işleyişi ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nda bekleyen tasarının yasalaşması ve böylece yasa ile birlikte hayata geçecek olan etik kurulu ile hali hazırda uygulanması pek mümkün olmayan ''Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi'' yasası yerine, federasyonumuzun görüş ve önerileri de alınarak oluşturulacak yeni bir ''Sporda şiddet'' yasasının hızla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmesini ümit ediyoruz'' dedi.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...