"Felaket planları felaket"

Güney Afrika'nın dünya kupası hazırlıklarına ilişkin tartışmalar bitmiyor. Şimdi de devlet hastanelerinin olası felaketler ile başedecek hazırlığı olmadığı öne sürülüyor. Organizasyon komitesine danışmanlık yapan FIFA’da görevli bir doktor, “hastane felaket planlarının felaket olduğunu” söyledi.

Ntvspor 16.04.2010 - 13:00

Statların inşaatı zamanında tamamlanacak mı?  Yüksek suç oranı, taraftarların hayatını tehdit ediyor mu? Trafik sorunu, kupayı çekilmez hale getirebilir mi? Bu yaz Güney Afrika'da yapılacak 2010 Dünya Kupası'nı merakla bekleyen futbolseverler, aylardır bu konularda kaygılıydı. Şimdi de devlet hastanelerinin, statlarda izdiham gibi olası felaketlere hazır olup olmadığı tartışılıyor.

Kupanın yerel organizasyon komitesine danışmanlık yapan, FIFA’da görevli bir doktor, durumun hiç de içaçıcı olmadığını söyledi. Profesör Efraim Kramer, devlet hastanalerinin afet yönetimi planlarını nasıl yönetecekleri konusunda hiçbir fikirleri olmadığını belirtti ve "Hastanelerin felaket planları felaket" diye konuştu.

Kramer, buna karşı, dünyanın en iyileri arasında bulunan özel hastanelerin daha hazırlıklı olduğunu söyledi. Ancak dünya kupası sırasında iş yükünün yüzde 70'ini devlet hastaneleri çekecek. Ayrıca olası felaketlerde başvurulabilecek, statlara en yakın hastaneler devlete ait olanlar.

Afrika ülkelerindeki statlarda son 10 yılda ölümcül izdiham vakaları yaşandı. Güney Afrika'nın Johannesburg kentindeki Ellis Park Stadı'nda da 2001'de yapılan bir maçta izdiham nedeniyle 40'tan fazla kişi hayatını kaybetti. Ellis Park, yenileme çalışmaları ardından bu yaz dünya kupasında da kullanılacak.

Haziran'ın 11'inde başlayacak ve bir ay sürecek dünya kupası sırasında, Güney Afrika'da ortalama 350 bin yabancı turist bulunacağı tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...