Fenerbahçe-Kasımpaşa mücadelesinin 7. dakikasında yaşanan penaltı pozisyonu maça damgasını vurdu. Mbaye Diagne'nin kullandığı penaltıyı kaleci Harun Tekin çıkardı ancak dönen topu Samuel Eduok tamamladı ve topu filelere gönderdi. 

Pozisyon sonrasında VAR incelemesine giden hakem Yaşar Kemal Uğurlu, Edouk'un takım arkadaşı atışı kullanmadan önce ceza sahasına giriş yapmasını gerekçesiyle golü iptal ederek oyuna Fenerbahçe'nin endirekt serbest vuruşla başlamasına karar verdi. Ancak görüntülerde Fenerbahçeli futbolcularında vuruştan önce ceza sahası içinde olması 'kural hatası yapıldığı ve maçın tekrar edilmesi gerektiği' tartışmalarını beraberinde getirdi. 

KURAL KİTABI NE DİYOR?

2018-19 Futbol Oyun Kuralları Kitabı'nda pozisyonla ilgili, 

Her iki takımdan da bir oyuncu Oyun Kurallarını ihlal ederse, bir oyuncu daha ciddi bir ihlal gerçekleştirmediği sürece, (örn. Kural dışı yanıltma) penaltı vuruşu tekrarlanır. Eğer kaleci ve vuruşu yapan oyuncu aynı anda bir ihlal yaparsa;

-Eğer vuruş kaçırılır veya kurtarılırsa vuruş tekrarlanır her iki oyuncuya da ihtar verilir.

-Eğer vuruş gol olursa, gol iptal edilir. Vuruşu yapan oyuncuya ihtar verilir ve oyun savunma takımı lehine endirekt serbest vuruş ile tekrar başlatılır.

"KASIMPAŞALI FUTBOLCU İHLAL YAPTI"

Türkiye gazetesinde yer alan Yaşar Kemal Uğurlu'nun raporunda, "Penaltı sonrasında Kasımpaşalı futbolcunun ceza sahası ihlali yaptığını gördüm. Bu yüzden ihlal yapılan noktadan endirekt serbest vuruş verdim" ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor. 

Bu sözler Uğurlu'nun Fenerbahçeli oyuncuları görmediği anlamına da geliyor ve kural hatası iddialarını düşürüyor. 

RIDVAN DİLMEN'DEN PENALTI YORUMU

ERMAN TOROĞLU: KİTABINA UYDURACAKLAR

Fotomaç gazetesindeki köşesinde pozisyonu değerlendiren Erman Toroğlu, "Önce atana ve tutana bakalım. Atan vuruş ihlali yapıyor mu? Hayır. Turan duruş ihlali yapıyor mu? Evet. 1 metre öne çıkıyor... Televizyondan gördüğümüz kadarıyla penaltı vuruşu yapıldığı anda, her iki takımdan benim saydığım 6 veya 7 futbolcu ihlal yapıyor. İhlali yapanların arasında atanın arkadaşı gelip golü atıyor. Penaltı tekrar edilir. Hakemin endirekt serbest vuruş vermesi için atan ihlal yapmayacak, kaleci ihlal yapmayacak, sadece atanın arkadaşı ihlal yaparsa o zaman hakemin başlattığı gibi başlatırsın. Bu kural ihlalidir. Ama bu şimdi kitabına uydurulacak, hakem hatasına sokulacak" dedi. 

AHMET ÇAKAR: MAÇ TEKRAR EDİLMELİ

Sabah gazetesinde pozisyonu değerlendiren Ahmet Çakar, "Fenerbahçe lehine çift vuruş vermesi açık bir kural hatasıdır" dedi.

Çakar, "Hakem VAR'a gitmeden bu kararı verseydi kural hatası olmazdı, ben sadece ceza alanına giren Kasımpaşalı oyuncuyu gördüm diyebilirdi. Fakat VAR'a gidildiği an olay yorumdan çıkıyor. dolayısıyla şayet Kasımpaşa takımı maçın tekrar edilmesini yönünde bir itirazda bulunursa maç tekrar edilebilir" değerlendirmesinde bulundu. 

SELÇUK DERELİ: MAÇ TEKRAR EDİLMELİ

Selçuk Dereli Sözcü gazetesindeki yazısında, endirekt serbest vuruş kararını skandal olarak değerlendirirken, "Her iki takımdan da oyuncular ceza alanına girmişti ve penaltıyı tekrarlatmalıydı. Bu bir kural hatasıdır ve maçın tekrarı gerekir" dedi. 

ALMANYA'DA ATIŞ TEKRAR EDİLDİ

Bundesliga'da Bayern Münih-Hoffenheim maçında benzer bir pozisyon yaşanmıştı. Bayernli oyuncunun kullandığı penaltıyı kaleci kurtarmış ve ceza sahasında topu tamamlayan Robben golü atmıştı. VAR incelemesi sonrasında iki takımın birden oyuncuları ceza sahasına girdiği için penaltı tekrar edildi. 

"KURALLAR MAÇIN TEKRARINI GEREKTİRİRSE OYNARIZ"

Mustafa Denizli, maçın 8. dakikasında Kasımpaşa'nın golünün geçersiz sayıldığı
penaltı pozisyonunda kural hatası olduğu iddiaları hakkında şunları kaydetti:

"Kurallar maçın tekrarlanmasını gerektirirse tabii ki oynarız. Tam emin değilim ama
kaleciden dönen toptan sonra kazandığınız golde vuruştan önce ceza alanı ihlali
varsa kuralın bu olduğunu söylediler. Bana verilen bilgi bu şekilde. Kuralın içinde ince
detaylar da var. İşin doğrusunu öğreneceğiz."