Fenerbahçe nereye koşuyor? Fenerbahçe'de ters giden ne?

Tam yedi maç oldu, Fenerbahçe galibiyeti unuttu! Şampiyonluk parolasıyla yola devam etmeye çalışan Sarı Lacivertli ekipte ters giden bir şeyler var! Fenerbahçe'de neler olduğunu, NTVSPOR.NET olarak, Sarı Lacivertli ekibi yakından takip eden basın mensuplarına sorduk...

Ntvspor 01.03.2010 - 10:28

Fenerbahçe nereye koşuyor? Fenerbahçe'de ters giden ne?

Deniz Derinsu (Sabah Gazetesi)
Fenerbahçe’de hata; tek başlılığın sürmesi ve futbolu bilen insanların yönlendirmede yetkisiz kalmasıdır. Sezon başında başta forvet olmak üzere takıma takviyenin şart olduğu herkes tarafından konuşuluyordu. Ara transfer döneminde bu kez stoper ve kanatlarda sorun yaşanacağı Carlos ve Kazım’ırn gitmesi sonrasında ise sıkıntı yaşanacağı konusunda sözler söylendiğinde ben Daum’un bu tür soruları geçiştirircesine cevaplar verdiğini hissetim. Bunun nedeni de bana göre Alman çalıştırıcının yetkisizliğidir. Nitekim her transfer döneminde son noktayı koyan açıklamalar teknik heyeten değil en baştan yani yönetimden geldi. Hatta zaman zaman yönetim ve teknik heyetin çelişkili açıklamalarını da gözlemledik. Sonuçta bu takımdan Zico’yu gönderen Aragones’i getiren Daum ile yolların koptuğunda birleştiren zihniyet futbolu daha çok bilenlerin eline bırakmadığı sürece olan futbolculara olur. Onlar halk önünde idam edilirken Fenerbahçe’deki kaos ortamları dönem dönem sürer.

Loran Vayloyan (NTV Spor)
Kadro yetersizliği, sakatlar ve sakat oyuncuların yerine doğru tercihler kullanılmadı. Bir örnek vermek isterim. 10 gün içinde Deniz Barış 1. Lille maçında stoper, 2. Lille maçında sol bek ve son olarak İstanbul Belediye maçında sağ açık oynadı. Fenerbahçe’nin Süper Lig’de aldığı mağlubiyetlerde ise Daum oyuna yeterli derecede gerekli müdahelleri yapamaması veya yanlış müdahele yapmasıda etken oldu. Özellikle ligin ikinci yarısında Guiza’nın alternatifi olarak gözüken Semih, orta sahada ise ilk yarıda iyi bir grafik çizen Cristian ile Fenerbahçe’nin son 1.5 sezonda en çok göze batan isim olan Gökhan Gönül’ün formsuzlukları ve Bilica’nın üst düzey takım oyuncusu olmaması Fenerbahçe’nin kötü gidişindeki zinciri oluşturan isimler oldu.

Mert Aydın (NTV Spor)
Fenerbahçe’nin zaten sezon başından beri büyük sorunları var. Daum seçimi baştan kokutuyor işi zaten. Alman eski formundan çok uzakta. Eski coşkusunu kaybetmiş. Robot gibi artık. Takımı canlandıramıyor. Aziz Yıldırım’ın 3 şampiyonluk sözü hem teknik kadroyu hem de yönetimi strese sokuyor. Bu stres yüzünden Kazım olayı ele yüze bulaştırıldı. Şu sakatlar varken kazım aranmıyor mu? Ya da solda Uğur’a güvenerek futbolcu transferi yapılmaması doğru muydu? Uğur sakatlanmayabilirdi. Bu doğru. Ama form düzeyi hep en üstte olacak mıydı? Alternatif olmadan şampiyonluk yarışına girilmez. Bilica bir türlü büyük takım oyuncusu olamadı. Cristian tek yönlü olduğu için kritik maçlarda takımın oyununa ivme kazandıramadı. Örmeğin Aurelio’nın kattığı dinamizmin yanına yaklaşamadı. Lugano’nun sakatlığı takımı çökertti. Uruguaylı Lille maçında riske edilince başka maçlara da yansıdı sıkıntı. Aykut Kocaman-Daum uyumu görünüşte bile sağlanamadı. Bundan sonra şampiyonluk yarışında kalabilir mi Fenerbahçe? Tabii ki kalabilir. Çünkü yarışta çok fazla takımın olması avantaj. Eğer bire birde Galatasaray ile baş başa kalınsaydı her şey hayaldi.

Murat Deveci (NTVSpor.Net)
Fenerbahçe’de en büyük hata teknik direktörlük görevine Daum’un getirilmesi oldu. Zaten Fenerbahçe’de hedef neydi: Önce şampiyonluk. Yani Avrupa’daki başarıdan önce Fenerbahçe’de şampiyonluk geliyordu. Bu şampiyonluğa da Daum ile rahat ulaşılabileceği düşüncesi Fenerbahçe’yi bu durumlara getirdi. Artık Turkcell Süper Lig, geçtiğimiz senelerdeki gibi değil. Yani Daum’un elini kolunu sallayarak takımı şampiyon yapar düşüncesi her geçen sene eriyor. Artık her şey Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray arasında geçmiyor. Bugün bir Bursaspor’u, Trabzonspor’u, Kayserispor’u, İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u, Kasımpaşa’yı ve Antalyaspor’u ciddi anlamda kendinize birer rakip olarak göreceksiniz. İşte Fenerbahçe’de sezon başında yaratılan “Bu ligde Daum ile rahat şampiyon oluruz” havası takımı buralara kadar getirdi.

Senad Ok (Habertürk Gazetesi)
Fenerbahçe’de işler hiç bir zaman iyi gitmedi. Her zaman bir sıkıntı vardı. Tek fark bu takım ilk devrede sonuca gidiyordu. Şimdi ise sonuca gidemiyor. Sportif Direktör Aykut Kocaman ile Daum arasında ciddi bir problem var. Bizler bunu dışarıdan çok net görüyoruz. Takım içinde ise bunu gören oyuncuların teknik heyete güveni kalmadı. Guiza’ya ne kadar destek olunsada sıkıntı var. Guiza’ya topu verdiğin zaman ne yapacağı belli olduğu için futbolcular arasında ciddi problemler ortaya çıkıyor. Bir de Semih krizi var. Bu her geçen gün takıma zarar veriyor. Yerli ve yabancı oyuncular arasında bu olay problem yaratıyor. Arka arkaya sonuçlar kötü gidince takım içinde kimse sorumluluk almıyor. Şu anda sorumluluk alan Emre ve Gökhan Gönül var. Diğer oyuncular bu gidişatı seyrediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...