Fenerbahçe taraftarına İnönü yasağı yok

İstanbul Valiliği, Beşiktaş-Fenerbahçe maçına alınacak seyirci konusunda herhangi bir yasak kararı bulunmadığını açıkladı. Spor Bakanı Suat Kılıç ve Beşiktaş yönetimi de Fener taraftarının maça gelebileceğini açıkladı.

27.10.2011 - 11:09

İstanbul Valiliği, dün gerçekleştirilen İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında Beşiktaş-Fenerbahçe maçı için alınan kararlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Spor Toto Süper Lig'de bugün yapılacak olan Beşiktaş-Fenerbahçe karşılaşmasında alınacak güvenlik önlemleri ile ilgili toplantıda kulüplerin stada getirecekleri seyirci konusunda herhangi yasaklayıcı bir karar alınmamıştır.

Buna rağmen bazı basın yayın organlarında söz konusu karşılaşmaya Fenerbahçe seyircisinin alınmayacağı şeklinde kamu oyunu yanıltıcı asılsız haberler üzerine bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. ''

FENERBAHÇE TARAFTARNA KAPI AÇIK
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise Fenerbahçe taraftarının akşamki maç için İnönü Stadı'na gidebileceğini söyledi.

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Saka da iki kulüp yöneticilerinin yapılan toplantı sonrasında anlaşmaya vardığını belirterek, ''Daha önce iki kulüp yönetimi bir araya gelerek maçlara rakip takım seyircilerinin alınmaması konusunda karara varmıştı. Ancak dün akşam ve bugün toplantılar yapıldı ve iki kulüp yönetimi konuk seyircilerin alınması konusunda anlaştı. Bu akşamki maç için Fenerbahçe taraftarlarına stat kapasitesinin yüzde 5'i olan 1600 kişilik yer ayrıldı'' dedi.

FEDERASYON ‘ORTAK KARAR’ DEMİŞTİ
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise, konuyla ilgili internet sitesinden dün yaptığı açıklamada, derbiye rakip seyirci alınmama kararını İl Spor Güvenlik Kurulu'nun verdiğini bildirmişti.

TFF'nin açıklaması şöyle:

''Spor Toto Süper Lig'de 27 Ekim'de oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe maçında, deplasman takım taraftarlarının Fiyapı İnönü Stadı'na alınmaması tamamen İstanbul Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından verilmiş bir karardır.

İstanbul Valiliği'nde yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısına, valilik yetkililerinin yanı sıra Beşiktaş ile Fenerbahçe kulüp yetkilileri de katılmış ve kamuoyuna yansıyan karar, kulüplerin önerisi, İstanbul Valiliği'nin de onayı ile ortaklaşa alınmıştır.

Kamuoyuna yansıdığı gibi, bu sezon 4 takımın kendi arasında yapacağı maçlarda, deplasman takımı taraftarının stada alınmaması konusunda ise şu an için verilen herhangi bir karar sözkonusu değildir.

Bugün alınan kararda Türkiye Futbol Federasyonu'nun herhangi bir dahli olmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

Dün yapılan açıklamada derbi maçlarına konuk takım seyircilerinin gelmemesi, ilk uygulamanın bugünkü derbide gerçekleşmesi yönünde karar almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...