Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL) play-off final serisinde yapılan Galatasaray Odeabank-Fenerbahçe maçında yaşanan olayları kınadı.

Sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinde, "Tarihi rezalet" başlığıyla yayımlanan açıklamada, "TKBL final serisi son karşılaşmasında yaşananlar, Türk spor tarihinin utanç sayfaları arasında yerini almıştır" denildi.

Maçı izlemek için Abdi İpekçi Spor Salonu'na giden Fenerbahçe yöneticilerinin, hiçbir Galatasaraylı idareci tarafından karşılanmadığını ve salona giriş esnasında fiili saldırıya uğradığı belirtilen açıklamada, "Kasıtlı ve planlı olduğu anlaşılan bu saldırıyı engellemek adına, hiçbir Galatasaraylı yönetici ve yetkili, herhangi bir çaba sarf etmemiştir. Bu saldırıyla birlikte salona giren yöneticilerimiz, protokol tribünü yerine, Galatasaraylı taraftarların arasında son derece korunaksız bir bölüme özellikle oturtulmuştur.

Yöneticilerimiz karşılaşmanın ilk yarısını yoğun küfür ve hakarete maruz kalarak izlemiş, devre arasında ise yaşananlar korkunç boyutlara ulaşmıştır. Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Sayın Mahmut Uslu, yumrukla saldırıya uğramıştır" ifadeleri kullanıldı.

Galatasaraylı taraftarların, bozuk para, çakmak, pil atmak suretiyle tacizlerini devam ettirdiği bildirilen açıklamada, "Yöneticimiz Sayın Hakan Dinçay'ın başına yabancı madde isabet etmiş ve kaşı yarılmıştır. Çevik Kuvvet ekiplerinin devreye girmesi sonucu spor sahalarında bugüne kadar görülmemiş olası bir linçin önüne geçilmiş ve yöneticilerimiz yabancı madde yağmuru altında soyunma odasına alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bu akşamın Türk basketbol ve Türk spor tarihine kara bir leke olarak geçtiği savunularak, şunlar kaydedildi:

"Galatasaray yönetimi, karşılaşmanın en başından itibaren yaşananlar karşısında hiçbir önlem almadığı gibi, bu organize olayların da birebir sorumlusudur. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu yaşananları şiddetle kınıyor, bu bariz şiddet eylemleri karşısında hiçbir önlem almayan ve bu kural tanımazlığa göz yuman Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ile yönetiminin tavrını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün seçilmiş yöneticilerine ve delegasyonuna karşı girişilen bu alçak saldırıya ilişkin, hukuki tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızdan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Galatasaray yönetiminin olaylar sırasındaki aczini ve provokatif tavırlarını da hiçbir zaman unutmayacağımızı başta Galatasaray camiası olmak üzere herkesin bilmesini istiyoruz."